Senátor Milan Pešák (ODS).

Senátor Milan Pešák (ODS). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policie žádá Senát o vydání Pešáka, chce jej stíhat za prodej pozemků

  • 67
Policisté do Senátu poslali žádost o vydání senátora Milana Pešáka z ODS. Chtějí ho stíhat kvůli prodeji pozemků v Praze 11, kde byl Pešák zastupitelem.Senátor tvrdí, že je nevinný. Policie už kvůli prodeji obvinila 40 tehdejších zastupitelů.

Na žádost o vydání ke stíhání upozornila Česká televize. Serveru iDNES.cz ji potvrdil senátor Jiří Oberfalzer, jenž vede senátní mandátový a imunitní výbor. „Žádost jsme obdrželi do datové schránky ve středu, týkala se pana senátora Pešáka,“ sdělil Oberfalzer.

V obecné rovině ji potvrdil i mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. „Poslali jsme Senátu žádost o vydání k trestnímu stíhání,“ uvedl. Koho se týká, nechtěl potvrdit. „Žádost souvisí s trestním řízením, které v současné době probíhá a ve kterém figuruje celkem 41 osob,“ dodal mluvčí.

Jde o kauzu spojenou s prodejem pozemků v Praze 11. Zastupitelé ve spolupráci s ještě jedním zaměstnancem radnice napáchali podle policie škodu ve výši téměř 20 milionů korun (více o vyšetřování čtěte zde).

Milan Pešák

Senátorem za ODS je od listopadu 2010. Předtím byl zastupitelem hlavního města Prahy a zastával také funkci radního pro zdravotnictví. V letech 2002 až 2010 zasedal v zastupitelstvu Prahy 11.

Milan Pešák je nevidomý. Vystudoval speciální pedagogiku na Masarykově univerzitě v Brně. Do roku 1990 pracoval jako programátor v podniku META Svazu invalidů ČR. Poté pracoval ve Federaci nevidomých a slabozrakých ČSFR. V období 1992 až 2006 působil ve Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých ČR jako výkonný ředitel a prezident.

Pešák České televizi řekl, že je nevinný. „Cítím se šikanován za svá politická rozhodnutí,“ řekl ČT s tím, že na přesný průběh hlasování si už nevzpomíná.

O vydání by mohli senátoři hlasovat ještě letos

Žádostí policie se bude nejprve zabývat imunitní výbor, který k němu může vydat doporučující, nebo naopak zamítavé stanovisko. O vydání samotném ale rozhoduje až plénum Senátu. Pokud Pešáka kolegové ke stíhání nevydají, policisté jej mohou stíhat po vypršení jeho mandátu, tedy za dva roky. Zda by v té době k případnému stíhání ještě došlo, nechtěl Hanták jakkoliv předjímat.

Senát ovšem čeká ustavující schůze, protože se obměnila jeho jedna třetina. To znamená, že imunitní výbor může o žádosti policie rozhodnout až po 19. listopadu. Jakmile vydá usnesení, musí se plénum věcí zabývat na nejbližší schůzi. Oberfalzer si proto myslím, že o vydání Pešáka by se mohlo rozhodovat ještě letos.

Zda Senát Pešáka vydá, nechtěl politik předvídat. Jisté ale je, že si výbor před rozhodnutím pozve i samotného Pešáka, aby se k žádosti policie a celé kauze vyjádřil.

Zatímco ve Sněmovně jeden čas policisté žádali o zbavení imunity poměrně často, do Senátu takové žádosti míří jen výjimečně. Loni senátoři odmítli vydat bývalou primátorku Frýdku-Místku Evu Richtrovou, která měla spoluschválit údajně předražené zakázky na hloubení a čištění příkopů (více čtěte zde).

V roce 2011 senátoři vydali Jiřího Lajtocha (více čtěte zde), policie ho vinila ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, soud ale o celé věci dodnes pravomocně nerozhodl (více čtěte zde). V dubnu 2008 senátoři nevydali Lianu Janáčkovou, kterou chtěli policisté stíhat za výroky o Romech (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue