Na návrh senátora Miroslava Antla z ČSSD se senát postavil proti tomu, aby se firmy mohly vyvinit z trestního stíhání

Na návrh senátora Miroslava Antla z ČSSD se senát postavil proti tomu, aby se firmy mohly vyvinit z trestního stíhání | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Senát odmítl, aby firmy vyklouzly ze stíhání. Média dostala náhubek

  • 20
Firmy nebudou moci tak snadno vyklouznout z trestního stíhání. Senát vrátil poslancům novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Na návrh Miroslava Antla z ČSSD z ní škrtl ustanovení, že právnická osoba se trestní odpovědnosti zprostí, pokud vynaložila úsilí, aby spáchání protiprávního činu zabránila.

Toto ustanovení ve Sněmovně do zákona prosadila exministryně spravedlnosti Marie Benešová z klubu ČSSD. Ale v Senátu proti tomu ostře vystupovali hlavně sociální demokraté Antl a ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier, zatímco ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) to naopak hájil.

Neprošel naopak návrh senátora z ODS Jaroslava Kubery, aby ze zákona zmizela možnost stíhat firmy pro pomluvu, což do něj za přitakání celé Sněmovny dostal komunista Zdeněk Ondráček jakožto určitý „náhubek“ pro média.

Zákon teď znovu posoudí poslanci, takže ještě není jasné, jak to s trestní odpovědností firem bude. Když zákon i s návrhem Benešové schválila Sněmovna, bylo pro 124 ze 171 přítomných poslanců ze všech stran s výjimkou ODS a TOP 09. Pokud by poslanci nezměnili názor, mohli by snadno prosadit svou a senátory přehlasovat.

„Nechme to na úvaze soudu,“ řekl kolegům senátorům Antl, proč by měl ze zákona zmizet paragraf, podle nějž by firmě stačilo, aby „vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby spáchání protiprávního činu zabránila“, aby se jakémukoli stíhání za trestný čin vyhnula.

Podle Unie státních zástupců, která to kritizovala, by taková změna zajistila beztrestnost většině společností, jež jsou v současnosti stíhány pro korupci či manipulaci při veřejných zakázkách. Jedná se například o stavební gigant Metrostav, obviněný v souvislosti s kauzou Davida Ratha (více o stíhání Metrostavu zde). Pozoruhodné je, že autorkou pozměňovacího návrhu byla ve Sněmovně právě poslankyně Benešová, která Metrostav zastupovala.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v Senátu návrh hájil, včetně paragrafu od Benešové, a senátorka za ANO Zdeňka Hamousová neúspěšně navrhovala, aby byl zákon schválen. Většinu hlasů naopak dostal návrh Antla. Bylo pro něj 45 senátorů, osm bylo proti a 17 se jich zdrželo (detail hlasování zde).

„Prosím, nechte jednat policii, státní zástupce, soud. Nechť oni zjistí, jak to je. Nenechte viníky unikat změnami v legislativě,“ žádal senátory Antl a podivoval se nad tím, že Pelikán hájil pozměňovací návrh, který sám nepředložil. Podle ministra Dienstbiera by bylo absurdní, kdyby návrh Benešové, na který kývla Sněmovna, prošel, protože by zákon ztratil smysl. „Absurdní to není,“ oponoval mu ministr spravedlnosti Pelikán z ANO. Uvedl příklad obchodního ředitele firmy, který se bude dopouštět podplácení. Není správné, aby za jeho selhání byla trestána celá firma, říkal senátorům.

Stíhat média pro pomluvu bude možné

Kubera z ODS chtěl, aby ze zákona zmizela možnost stíhat firmy za pomluvu, což bude možné použít proti médiím. „Je to zbytečné, nadbytečné. Může to vést k eskalaci trestních stíhání,“ řekl. Ale pro svůj návrh, jímž se postavil za svobodnou práci médií, nezískal dost hlasů. Odmítli to podpořit hlavně sociální demokraté, ale i někteří další senátoři jako lidovec Jiří Čunek. (hlasování zde)

Ministr Pelikán nepovažuje tuto věc za fatální, ale svět podle něj bude spravedlivější, pokud bude možné stíhat médium za to, že v zájmu své vyšší čtenosti někoho poškodí. „Slušná média se nedopustí trestného činu pomluvy,“ řekl také Antl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video