Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senát schválil trestní kodex, hranici trestní odpovědnosti upraví novela

  12:00aktualizováno  16:33
Senátoři schválili nový trestní zákoník, který mimo jiné zpřísnil tresty za násilné zločiny. Zákonodárci normu schválili beze změn a pro byli i ti, kteří nesouhlasí se snížením hranice trestní odpovědnosti a legálního sexu na 14 let. Ministerstvo spravedlnosti slíbilo novelu, která ji vrátí na 15 let.

Předkladatelem návrhu je ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Nový trestní zákoník nahradí stávající, který platí už od roku 1961. Zpřísňuje například tresty za vraždu, nově trestá i pronásledování, takzvaný stalking. Díky pozměňovacímu návrhu se do něj nakonec dostalo i snížení hranice trestní odpovědnosti z 15 na 14 let.

Věková hranice ale ještě dozná změny - podmínkou schválení ze strany senátorů je totiž slib předkladatele normy, ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, že připraví novelu, která by hranici vrátila na patnáct let.

"Do konce řekněme května bude na půdě parlamentu novela, buď poslanecká, anebo vládní, která otevře otázku věkové hranice 14 a 15 let jak u sexu, tak u trestní odpovědnosti," řekl ministr.

Slib si vymínili lidovečtí senátoři jako podmínku, aby i oni mohli kodex podpořit. Pro normu hlasovalo 74 ze 76 přítomných senátorů, proti byla jen komunistka Marta Bayerová a senátor ODS Jiří Pospíšil se zdržel.

tucet hlavních novinek v zákoníku

Většina souhlasila s tím, že zákoník je potřebný, protože celkově modernizuje české trestní právo. Podle ministra klade důraz na ochranu života, zdraví, důstojnosti, cti a majetku občanů.

Kodex, který nyní dostane k podpisu prezident a platit by měl od příštího roku, trestné činy rozlišuje na zločiny a přečiny. Do této kategorie mají patřit činy, za které by hrozilo nejvýše pětileté vězení. Za závažné trestné činy proti životu a zdraví zpřísňuje trest vězení o tři až pět let.

Za méně závažnou trestnou činnost, například za drobné krádeže, umožňuje alternativní trest domácího vězení až na dva roky pod elektronickým dohledem. "Částečně nahradí podmíněné odsouzení," podotkl ministr s tím, že domácí vězení bude účinnější i než třeba půlroční vězení s hrozbou recidivy.

dnes tady zbraň nemám, ubezpečoval Dryml senátory

Zákoník také počítá se vznikem speciálních ústavů pro sexuální devianty a psychopaty, které je třeba izolovat od společnosti. Kodex zavádí i řadu nových trestných činů, například stalking, tedy nebezpečné pronásledování, některé dopingové metody ve sportu nebo zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

Rozlišuje také vraždu a úmyslné zabití, a to kvůli ženám, které se tak rozhodly řešit dlouhodobé tyranizování svým partnerem.

Výraznější postih by se měl týkat nelegálního zaměstnávání cizinců - až pět let vězení, nyní je trestem maximálně dvoumilionová pokuta. Napomáhání k neoprávněnému pobytu cizinců se bude trestat až osmiletým vězením.

Tvůrci zákona tím míří především proti organizovaným gangům, které vydělávají na nelegálním zprostředkování práce nebo přistěhovalectví. V Česku získávají nezákonně práci zejména Ukrajinci.

Deset let vězení za nabízení drog dětem

Naopak výrazně nižší tresty by měly hrozit za držení marihuany pro vlastní potřebu než za držení jiných omamných látek. Kodex totiž rozlišuje drogy na měkké a tvrdé.

Malé množství marihuany by bylo jen přestupkem, za množství větší než malé má hrozit nejvýše rok (v případě ostatních drog až dva roky), za pěstování konopí maximálně půlrok vězení (v případě halucinogenních hub až rok).

Kodex tak koresponduje i s prosincovým verdiktem Ústavního soudu, podle něhož pěstovat konopí není trestné a neznamená automaticky vyrábět drogu. - čtěte více o "konopném" rozhodnutí ÚS

Malým množstvím má být méně než 20 cigaret marihuany nebo tři rostliny konopí. V případě lysohlávek je horní limit pro malé množství 25 kusů.

U ostatních drog má množství větší než malé začínat na zhruba deseti dávkách, tedy na 0,8 gramu extáze, půl gramu pervitinu nebo kokainu, 0,3 gramu morfinu, pětině gramu heroinu a pěti tisícinách gramu LSD.

Za výrobu a prodej drog se počítá se základní sazbou až pěti let, podle závažnosti má být horní hranice až 15 let vězení. Například za nabízení drogy dětem má hrozit desetiletý žalář.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz