Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senát schválil svůj návrh na zrušení doživotní imunity

  17:31aktualizováno  17:31
Senát podle očekávání přijal svůj návrh na zrušení doživotní imunity. Chce tak nahradit sněmovní verzi, kterou kvůli absencím v dubnu nepřijal. Poslanci už ale mezitím připravili opětovný vlastní návrh, pro který získali souhlas vlády. Budou tak mít k dispozici dvě téměř identické ústavní novely o omezení trestní imunity jen po dobu mandátu.

Senátní novelu předložili senátoři ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Senátem schválený návrh má zrušit dosavadní praxi, podle níž je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétní kauze navždy vyloučeno, pokud to Sněmovna nebo Senát odmítnou. Nově má platit, že zákonodárce není možné trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem, jen v jeho funkčním období .

Senátní novelu předložili senátoři ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL s cílem sjednotit rozsah imunity zákonodárců a ústavních soudců s ochranou přímo voleného prezidenta republiky. Návrh podpořilo 51 ze 61 přítomných senátorů. Luděk Sefzig (ODS) neúspěšně navrhoval novelu doplnit o pasáž, podle níž by parlamentní komora musela zbavit imunity svého člena, který o vydání k trestnímu stíhání sám požádá.

Neúspěšná byla i ODS s návrhem omezit imunitu jen na projevy a hlasování v parlamentu. Její novelu odmítlo 37 ze 64 přítomných senátorů. Projednání obou předloh zabralo senátorům téměř dvě a půl hodiny.

Kubera: Jsou to jen bezvýznamné hrátky

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (ČSSD) podotkl, že přijatá novela má větší šanci na schválení Sněmovnou než razantnější omezení podle návrhu ODS. Jaroslav Kubera (ODS) namítl, že poslanci stejně dají přednost vlastní verzi před senátní. "Toto jsou jenom takové hrátky, žádný praktický význam nemají," prohlásil.

Předsedkyně senátorů TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová uvedla, že imunita zajišťuje svobodu jednání parlamentu. Radikálnější omezení by podle ní mohlo být případně zneužito k tomu, aby opoziční zákonodárci byli zadrženi na 48 hodin a vláda by díky jejich nepřítomnosti mohla snáze prosadit v parlamentu své záměry.

Místopředseda této frakce Jaromír Štětina naopak jakékoliv omezování imunity odmítl, zdůvodňoval to potřebou ochrany demokracie s ohledem na hrozbu vzestupu extremistů, ať už pravicových, nebo komunistických. Kubera podotkl, že v případě návratu totality by demokratické zákonodárce žádná imunita neochránila.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanecké kluby hovoří před hlasováním o důvěře vládě

Lidovci a Piráti mluví o volbě místopředsedů Sněmovny

Sledujte přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde poslanecké kluby hovoří před jednáním dolní komory, která dnes bude...

Sníh komplikuje dopravu, na D1 jsou mnohakilometrové kolony

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

Sněžení a silný vítr od časného rána komplikují dopravu na řadě míst republiky, policisté řešili desítky nehod. Kdo...

Najdete na iDNES.cz