Senát schválil školné na univerzitách

  • 190
Senátoři chtějí, aby studenti univerzit platili školné. Horní komora schválila předlohu zákona, který školám umožní vybírat školné od všech studentů. V příštím akademickém roce by to mohlo být až 7683 korun. Nyní platí jen vysokoškoláci, kteří si studium prodlužují.

AMKETA
Mělo by se na vysokých školách platit školné?

Novelu podpořilo 47 ze 62 přítomných senátorů. Proti byli jen zákonodárci ČSSD a KSČM. Pět z dvanácti lidovců se zdrželo.

Novelu nyní projedná sněmovna, v které mají většinu odpůrci školného. Sociální demokracie a komunisté se neúspěšně pokusili školné odmítnout. Podle senátora ČSSD Milana Štěcha školné povede k destabilizaci a polarizaci společnosti.

Proti poplatkům je i ministerstvo školství. Místopředsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková odmítla plošné školné.

Jeden z předkladatelů předlohy, bývalý rektor ostravské Vysoké školy báňské Václav Roubíček (ODS) ale namítl, že by školy nemusely poplatek vybírat v plné výši. Připomněl také, že by třetinu výnosu musely vložit do sociálních stipendií.

Navíc by rektoři podle novely mohli studentům s přihlédnutím k jejich sociální situaci nebo studijním výsledkům školné prominout nebo snížit. Podle Roubíčka je vybírání školného průlomem sociálně přijatelným pro všechny skupiny společnosti.

Univerzity chtějí peníze od státu
Poplatek za studium by se propočítával z výše státní dotace na jednoho studenta.

Pokud by všechny veřejné vysoké školy stanovily poplatek v maximální výši, vybraly by celkem zhruba dvě miliardy korun, uvedl rektor brněnské Masarykovy univerzity a senátor za LiRA Jiří Zlatuška.

Podle něj již nyní soukromé vysoké školy vybírají dohromady od studentů tři miliardy korun. Zlatuška také uvedl, že z 25 zemí EU lze zdarma studovat pouze na vysokých školách v Řecku, Dánsku, Švédsku, na Kypru, Maltě a zatím i na Slovensku.

Česká konference rektorů v dubnu požádala o navýšení státního příspěvku na jednoho studenta. Nyní takzvaný normativ činí asi 33 tisíc korun. Rektoři by rádi tuto částku navyšovali každý rok alespoň o deset procent.

Školy by mohly vydělávat
Senátoři také navrhli, aby se vysoké školy mohly stát akcionáři společností, které se věnují vzdělávání nebo aplikovanému výzkumu. Univerzity by podle novely měly mít také právo nechat si zaplatit studijní programy, které si u nich objednají firmy.

Měly by být rovněž osvobozeny od placení daně z příjmu. Jak podotýkají autoři novely, v roce 2002 odvedly do státního rozpočtu na této dani jen 3,5 milionu korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video