Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát za zdravotní pojištěnce připlatí téměř pět miliard, rozhodl Senát

  15:54aktualizováno  15:54
Stát přidá ročně do zdravotnictví 4,7 miliardy korun. Senát totiž ve čtvrtek přijal zákonné opatření, které umožňuje navýšit platbu za státní pojištěnce, tedy děti, seniory či nezaměstnané. Částka se čtyři roky neměnila, podle ministra zdravotnictví Martina Holcáta by se měla valorizovat automaticky.
Senát schválil navýšení plateb státu za zdravotní pojištěnce (ilustrační snímek).

Senát schválil navýšení plateb státu za zdravotní pojištěnce (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Zákonné opatření podpořilo 51 z 59 přítomných senátorů.

Ačkoli premiér Jiří Rusnok uvedl, že s navýšením plateb se počítá až od ledna 2014, více peněz může zdravotnictví dostat už na konci letošního roku. V návrhu se totiž píše, že nabude účinnosti následující měsíc, kdy vyjde ve sbírce zákonů. O lednu 2014 se tam nehovoří.

"Je to jenom určité lepení děr," řekl iDNES.cz k navýšení plateb Holcát. Podle něj jenom za léta 2012 až 2014 zdravotnictví odvedlo či odvede na DPH do státního rozpočtu 10,5 miliardy. "To je to, co bychom chtěli, aby se dostalo do zdravotnictví zpátky," uvedl.

Pokud by navýšení platilo už od listopadu nebo prosince letošního roku, podle ministerstva financí to nebude znamenat překročení letošního rozpočtu. "Měsíčně se jedná o stamiliony korun, což by plánovaný schodek rozpočtu na tento rok ohrozit nemělo," potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Za většinu pacientů platí pojistné stát

Státních pojištěnců je více než šest milionů. Stát za každého z nich nyní platí 723 korun měsíčně. Zákonné opatření tuto částku navyšuje o 64 korun na 787 korun měsíčně. V souhrnu to znamená, že se do systému veřejného zdravotního pojištění ročně dostane o 4,7 miliardy navíc.

Platba za státního pojištěnce se nezvýšila čtyři roky. Případné navýšení o 4,7 miliardy podle ministra pomůže stabilizovat situaci v nemocnicích a Všeobecné zdravotní pojišťovně, která zastupuje zhruba 60 procent všech obyvatel ČR.

"VZP začíná platit závazky po splatnosti asi čtyři nebo pět dnů, tím ohrožuje ekonomiku nemocnic, z nichž třetina až polovina má problémy," dodal ministr.

Holcát je přesvědčený, že do budoucna by se měla platba za státního pojištěnce valorizovat automaticky. "Objem státních pojištěnců se zvyšuje, protože populace stárne, a dneska se tímto způsobem platí za více než šest milionů lidí, tedy šedesát procent populace," upozornil ministr.

Mezi státními pojištěnci jsou přitom lidé, kteří v úhrnu spotřebovávají 80 procent veškeré zdravotní péče. "Do systému přitom více peněz přinášejí ti, kteří pracují. Ti přitom ale tolik zdravotní péče jako pojištěnci, za které platí stát, nepotřebují," popsal Holcát.

Podle důvodové zprávy k návrhu bude letos v systému veřejného zdravotního pojištění chybět osm miliard korun.

Ve středu projednávání Senát odložil

Senát o opatření jednal už ve středu, kvůli podání pozměňovacích návrhů se schvalování přerušilo. "Pokud opatření nebude přijato, lze očekávat další eskalaci problémů, které dnes v českém zdravotnictví vidíme a pravděpodobně by to pro některá zejména lůžková zařízení mohlo znamenat i osudovou ránu někdy během prvního čtvrtletí příštího roku," apeloval na senátory premiér Rusnok.

"Je to malé lití peněz do Řecka," řekl v rozpravě senátor ODS Jaroslav Kubera, který Rusnokovi vyčetl, že vláda nepředložila také návrh, který by řešil poplatky za den pobytu v nemocnici. Ty proto od ledna možná načas, možná zcela skončí.

Senátoři na čtvrtečním jednání schválili i další dvě zákonná opatření (více čtěte zde). Horní komora Parlamentu má tuto pravomoc poprvé ve své historii kvůli rozpuštění Sněmovny.

Zákonné opatření nyní putuje k podpisu prezidentovi. Posléze novinku ještě musí potvrdit nově složená Sněmovna. Pokud by ji neschválila, přestala by platit.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz