Senát s Irákem předběhl poslance

  • 443
Jednání o tom, jak se Česko zapojí do případné války s Irákem, pokračuje. Poslanci ho přerušili ve čtvrtek večer, když se přiostřil tón diskuze. Místopředseda ODS Petr Nečas označil nejednostnost koalice za vládní krizi. Podle mnohých se přitom již podařilo dojednat kompromis a souhlas byl na spadnutí. Senát schválil vládní návrh už odpoledne.

Sociální demokraté by se podle ČTK měli nakonec shodnout, nejednotní jsou ale lidovci.

ODS pořádá těsně před začátkem schůze tiskovou konferenci. Zatím zastávala postoj, že návrh podpoří, pokud s ním bude souhlasit celá vládní koalice.

V deset hodin se sejde předseda sněmovny Lubomír Zaorálek s šéfy parlamentních stran, aby určili termín nové prezidentské volby. Není vyloučeno, že budou jednat i o Iráku.

Tvrdík: Můžeme posílit inspektory
Narozdíl od senátorů nedošli poslanci ve čtvrtek k závěru. Premiér Vladimír Špidla, ministr zahraničí Cyril Svoboda i ministr obrany Jaroslav Tvrdík přesvědčovali zákonodárce, aby zapojení české jednotky do konfliktu podpořili.

Ministr obrany navíc oznámil výborům, že je Česko připraveno rozšířit počet inspektorů OSN v Iráku. Nabízí patnáct vojenských lékařů, biologů a protichemických odborníků. Bude-li mít OSN zájem, mohou vyjet okamžitě.

Jsem ohrožen, uvedl Tvrdík
Češi se chystají na válku

Poslanci rozhodnutí oddalují
Sněmovna po poledni schůzi na tři hodiny přerušila. O vládním usnesení jedná branný a bezpečnostní výbor. Komunisté a část ČSSD chce hlasování odložit na pátek. Pravice by hlasovala ještě dnes.

"Chtěli bychom, aby hlasování proběhlo ještě dnes, ale jisté to není," potvrdil iDNES místopředseda ODS Jan Zahradil. "Záleží to na jednání výborů."

"ODS stále trvá na tom, že podpoří usnesení o Iráku, pokud se na něm shodnou všichni poslanci vládní koalice. Nevím, jaká je po včerejší volbě prezidenta v koalici nálada, ale věřím, že se u tak důležité věci shodne," dodal Zahradil

Určité pochybnosti ale neskrývá místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. "Většina poslanců bude zřejmě pro, ale závisí to na jejich rozhodnutí. Nejsou totiž stoprocentně přesvědčeni, že by česká jednotka měla bojovat bez mandátu Rady bezepčnosti," podotkl. Postoj ODS odsoudil jako nestátotvorný.

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček zopakoval, že nepodpoří účast České republiky v jakékoliv válce s výjimkou humanitárních akcí OSN.

Jednání Poslanecké sněmovny označil za jednání o válce. Vláda, která je pro vyhovění žádosti USA, zaujala lokajský postoj, zdůraznil. Za chystanou válkou větří podle Grebeníčka politici a ekonomičtí experti ropu a nový politický pořádek.

Anarchisté přišli jen tři

Proti chystané válce v Iráku přišli v 9 hodin k budově sněmovny protestovat tři anarchisté. "Přišli jsme pouze vyjádřit svůj názor, není to žádná demonstrace," řekl Ondřej Slačálek z Československé anarchistické federace. Aktivisté na transaparentech vyzývali ministra obrany, aby šel do Iráku umřít sám. Další parafrázoval švejkovský válečný pokřik slovy "Na Bagdád!". Policisté, kteří trojici zkontrolovali doklady, se s ní asi dvacet minut dohadovali, zda jde o nepovolené shromáždění či ne. Proti třem anarchistům byla připravena zasáhnout pořádková služba. Čtyři policejní antony stály jen pár metrů od sněmovny. Anarchisté se po krátkém prohlášení pro média v klidu rozešli.

Senát má jasno
Senátoři, který stejný bod začali projednávat až ve 13 hodin, už výsledek znají. Sedmdesát ze 77 přítomných je pro, aby Česká republika v případném konfliktu pomohla, včetně nasazení českých chemiků.

Tři senátoři se hlasování zdrželi. Pouze Richard Falbr (ČSSD) a komunista Jaroslav Doubrava v rozpravě oznámili, že budou hlasovat proti.

Návrh odmítal již dříve i předseda senátorů ČSSD Petr Smutný, a to z pacifistických důvodů.

O chemicích rozhodují obě komory
Poslanci jednají o české pomoci spojencům na mimořádné schůzi, která začala v 10 hodin. Senátoři zasedli ve Valdštejnském paláci hodinu po poledni.

Jestliže pondělní usnesení vlády obě komory schválí, ministr obrany okamžitě posílí chemickou jednotku o 110 mužů.

Pokud k operaci v Iráku nedá mandát Rada bezpečnosti OSN, nebude chemická jednotka nasazena přímo do boje. Bez mandátu by se Češi zapojili do konfliktu jen v případě, kdyby Irák použil zbraně hromadného ničení, řekla už dříve vláda.

"V případě, že mezinárodní společenství vstoupí do Iráku bez mandátu OSN, bude posílená chemická jednotka v oblasti provádět humanitární a záchranné akce. Naše jednotka by tedy byla nebojová," ujistil Tvrdík.

Čeští chemici mají mandát od mezinárodního společenství působit na Blízkém východě na území 24 států. Pokud by v regionu začal konflikt, měla by být jednotka připravena k zásahu z Kuvajtu, Izraele či Turecka.

Vláda misi chemiků schválila
Na vojenském nasazení chemiků se shodli ministři i prezident. "Stáhnout naší jednotku z Blízkého východu považujeme za nemožné, za zbabělé," zdůraznil ministr obrany.

"V případě, že parlament bude s jednotky souhlasit, jednotka se okamžitě změní na prapor."

Jednání kabinetu se mimořádně účastnili prezident Václav Havel, náčelník generálního štábu Pavel Štefka, šéf Vojenské zpravodajské služby Josef Prokš a další členové armádního velení.

"Všechny podklady, které ministerstva vypracovala pro schůzi vlády a které jsem měl možnost číst, mi přišly velmi solidní, velmi odpovědné. I ta dlouhá debata vlády se mi zdála být kvalifikovaná," řekl na tiskové konferenci Havel.

"To, co bylo předloženo vládě, je rozhodnutí správné. Plně se s ním identifikuji," dodal s tím, že je přesvědčen o tom, že s vládním rozhodnutím bude souhlasit i parlament.

"Věřím, že obě komory pochopí tu situaci podobně, jako ji chápe vláda a jako ji chápu já a že dají svůj souhlas," poznamenal Havel

Prezident coby vrchní velitel ozbrojených sil není jako někteří čeští politici přesvědčen, že se zásahem na Irák je potřeba počkat na rezoluci Rady bezpečnosti OSN. V týdeníku Respekt naznačil, že bude prosazovat, aby Česko případný úder podpořilo.

Američané chtějí české chemiky
Spojené státy požádaly o zvýšení počtu českých armádních chemiků v Kuvajtu na přelomu roku.

Američané chtějí od České republiky jasné stanovisko, co jim v případě použití vojenské síly může nabídnout, ať už se akce uskuteční s mandátem OSN nebo bez něj.

BODY VLÁDNÍHO USNESENÍ

I. Vláda souhlasí s průjezdy a přelety ozbrojených sil států zúčastněných v koaličním uskupení ... v rámci opatření souvisejících s odzbrojením Iráku...

II.
1. Vláda schvaluje návrh na vyslovení souhlasu s pobytem ozbrojených sil států zúčastněném v příp. konfliktu proti Iráku... na území ČR v případě, že počet příslušníků ozbrojených sil nepřekročí 500.
2. schvaluje návrh na posílení odřadu radiační, chemické a biologické ovhrany... v počtu do 400 osob do 31. prosince 2003.
3. schvaluje návrh na rozšíření oblasti možného působení (chemického) praporu o území Státu Izrael a Turecké republiky...
4. schvaluje návrh na zapojení praporu do případného souboru mezinárodních opatření... na území iráku, za podmínky existence mandátu OSN.
5. schvaluje návrh na zapojení praporu do záchranných a humanitárních prací v případě použití nebo důvodného podezření z použití zbraní hromadného ničení... v oblasti působení praporu...
6. schvaluje nákup materiálu a služeb pro komplexní zabezpečení praporu...

Poslanecká sněmovna už od rána jedná, jak naložit s vládním usnesením o Iráku (16. ledna 2003).

Poslanecká sněmovna už od rána jedná, jak naložit s vládním usnesením o Iráku (16. ledna 2003).

Poslanecká sněmovna už od rána jedná, jak naložit s vládním usnesením o Iráku (16. ledna 2003).

Před sněmovnou demonstrují zástupci Československé anarchistické federace proti chystané válce v Iráku. Přišli jen tři, jeden z nich je i mluvčí federace Ondřej Slačálek, 16. ledna 2003. (Fotografii čtenářům přinesl Eurotel a Nokia.)

Před sněmovnou demonstrují zástupci Československé anarchistické federace proti chystané válce v Iráku. Přišli jen tři, jeden z nich je i mluvčí federace Ondřej Slačálek, 16. ledna 2003. (Fotografii čtenářům přinesl Eurotel a Nokia.)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video