Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senát připravil mladistvé zločince o anonymitu

  12:53aktualizováno  12:53
Senátoři souhlasili s tím, aby soud směl zveřejňovat jména zvlášť nebezpečných mladistvých zločinců. Dosud pachatele všech trestných činů do věku 18 let chránila anonymita. Úpravu ještě posoudí prezident.
Všechna data o mladistvých pachatelích byla dosud utajována. Ilustrační foto.

Všechna data o mladistvých pachatelích byla dosud utajována. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Návrh počítá s tím, že by soudce rozhodoval v jednotlivých případech, zda jméno a další osobní údaje mladistvého pachatele zveřejní. Tváře a jména brutálních vrahů a násilníků z řad patnáctiletých až osmnáctiletých se dostanou na veřejnost.

Identita mladistvých pachatelů by ovšem musela zůstat utajena až do pravomocného rozsudku. Teprve pak soudci zváží, jestli jde o zvlášť závažné provinění a jestli je potřebné uveřejnit tvář a jméno pachatele z hlediska ochrany společnosti.

Zločinci mladší patnácti let by nadále zůstali v anonymitě.

Návrh změny trestního řádu v Senátu prošel hladce. Z 51 senátorů pro jeho přijetí hlasovalo 37, proti nebyl nikdo. Novele už chybí jen podpis prezidenta.

Novela má také umožnit českým soudům nařizovat zatčení českých občanů v celé Evropské unii bez časového omezení podle takzvaného eurozatykače. Stejná pravidla by se týkala i vydávání cizinců do zemí EU.

Brutální vrahy dosud kryje anonymita
Dosud platný zákon z roku 2003 zakazuje zveřejňovat jakékoli informace, na jejichž základě by mohla být prozrazena identita mladistvého v trestním řízení. Nařízení se týká všech pachatelů mladších osmnácti let.

V anonymitě tak zůstali například tři mladíci, kteří zavraždili 69letého důchodce Františka Klestila z Malých Svatoňovic na Trutnovsku. Původně chtěli v jeho domě krást, ale majitele potkali ve sklepě a ze strachu před prozrazením ho zabili. - více zde

Veřejnost nesmí znát ani jméno šestnáctiletého mladíka, který letos v březnu ubil svou 43letou matku, starostku Liberka na Rychnovsku. - více zde

Normu loni napadl kladenský okresní soud, podle něj je utajování v rozporu s ústavou. Ústavní soud ale platnost zákona potvrdil. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Sníh komplikuje dopravu, v Harrachově uzavřeli pro kamiony hraniční přechod

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo v kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Najdete na iDNES.cz