Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senát odmítl zákon o informacích o kvalitě léčby

  10:35aktualizováno  15:05
Senátoři vrátili Sněmovně zákon o poskytování informací o kvalitě zdravotní péče. Vadí jim, že nestanovuje rozsah informací. Ten by řešila až ministerská vyhláška. Senátorům také vadí, že zákon neobsahuje sankce za neposkytnutí informací.

Martin Mejstřík je jedním ze Senátorů, kteří hlasovali proti přijetí zákona. | foto: MF DNES

Senátoři se postavili proti tomu, aby ministerstvo zdravotnictví bez jakýchkoliv omezení určovalo vyhláškou rozsah a obsah veřejných informací o úspěšnosti a
cenách léčby v nemocnicích.

Pokud nejsou zákonem stanovena kritéria pro vydání ministerské vyhlášky, tak se dají velmi snadno zneužívat ve prospěch toho či onoho zdravotnického zařízení, uvedla například senátorka ODS Alena Venhodová.

"Opravdu bychom podepsali něco, aniž bychom věděli, co," uvedla. "Zákon je až příliš jednoduchý, touto cestou nemůžeme jít. Je to vyhláška, která bude rozhodovat, ne tento zákon," přidal se místopředseda Senátu Jiří Liška z ODS.

Jejich mínění nesdílel hlavní autor návrhu zákona, bývalý sociálnědemokratický ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. "Zákon má být obecný, vyhláška má být podrobná," uvedl.

Ani podle senátora a lékaře Karla Bartáka z klubu KDU-ČSL by nebylo možné kritéria stanovit zákonem s ohledem na různorodost lékařských oborů. Oba předpokládají, že ministerstvo by při přípravě vyhlášky spolupracovalo s příslušnými odbornými společnostmi.

Rath je odmítnutím šokován
"Nechápu, že Senát, ovládaný ODS, odmítl zákon, v němž se do systému českého zdravotnictví zavádí kontrola kvality zdravotní péče v nemocnicích. Je s podivem, že politikové ODS nechtějí, aby občané měli přístup k informacím o tom, jaká se poskytuje péče v nemocnicích, které jsou řízeny kraji a tedy převážně hejtmany za ODS," řekl "šokovaný" David Rath.

Ministr zdravotnictví systém hodnocení kvality zavedl ve fakultních a dalších nemocnicích, které řídí. Očekával, že podobný systém bude zaveden ve všech nemocnicích v České republice.

"Jsem přesvědčen, že občané mají právo vědět, jak kvalitně se v jednotlivých nemocnicích léčí," dodal Rath.

Kraje zvažují Ústavní soud
Asociace krajů připravila vlastní návrh zákona o neziskových organizacích (tedy nejen neziskových organizacích ve zdravotnictví, ale obecně). Kraje ho chtějí v dubnu předložit Poslanecké sněmovně.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast zdravotnictví Jiří Veverka rozhodnutí Senátu o současném návrhu očekával. "Předpokládám ale, že ho sněmovna hlasy komunistů a sociálních demokratů znovu schválí. Pak musíme spoléhat na to, že prezident republiky zákon nepodepíše," řekl Veverka.

"Pokud však zákon opět projde Sněmovnou, obrátíme se na Ústavní soud, protože všechny právní rozbory, které máme k dispozici, jasně poukazují na neústavnost návrhu. Ten zákon mimo jiné nerespektuje práva vlastníků ani pravomoci krajů a ohrožuje přímo zdraví pacientů," dodal Veverka s přesvědčením, že Ústavní soud by tento zákon zrušil.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz