Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemanovi neprošel první ústavní soudce, Rychetský ve funkci zůstává

  11:38aktualizováno  11:38
Prezident Miloš Zeman uspěl jen zčásti se svými nominacemi na ústavní soudce. Senátoři v tajném hlasování rozhodli, že v úřadu soudce bude pokračovat současný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, plénum doplní Kateřina Šimáčková a Ludvík David. Mandát neobhájil Miloslav Výborný.

Další nominace na ústavní soudce. Prezident Miloš Zeman navštívil v krátké době už podruhé Senát, aby hájil navrhovaná jména (20. června 2013). | foto: Vít ŠimánekČTK

Výborný v tajném hlasování získal 36 ze 73 hlasů. Funkce mu tedy utekla o pouhý jeden hlas. Se jmenováním soudkyně Šimáčkové vyslovilo souhlas 59 senátorů, Davida podpořilo 67 a Rychetského 62 senátorů.

"Chtěl bych především upřímně gratulovat těm nominantům, kteří získali potřebnou většinu hlasů, a ubezpečit je z vlastní zkušenosti, že je nečeká lehká práce. To ale oni dobře vědí. Senátu bych chtěl poděkovat za korektní projednávání věci a konstatovat, že byť i o jediný hlas Senát splnil svoji ústavní pravomoc, kterou ve vztahu k návrhům prezidenta má," reagoval na výsledky hlasování Výborný.

Ten nyní zůstává řadovým zaměstnancem Ústavního soudu. Má roli poradce. Jeho pracovní poměr končí 15. srpna. Pak by rád podle svých slov zůstal dále v justici.

Noví ústavní soudci

Někdejší vicepremiér, signatář Charty 77 a polistopadový generální prokurátor Pavel Rychetský byl také ministrem spravedlnosti, předsedou Legislativní rady vlády nebo předsedou senátního ústavně-právního výboru za ČSSD.

Kateřina Šimáčková je členkou sociálně-správního kolegia Nejvyššího správního soudu. Na Masarykově univerzitě v Brně vyučuje ústavní, církevní či mediální právo, je také spoluautorkou Komentáře k listině základních práv a svobod a právních učebnic.

Ludvík David je členem občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu, přednáší na Masarykově univerzitě a na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zeman dodá senátorům jiné jméno

Prezident ve čtvrtek přijel navrhovaná jména před senátory hájit osobně. Připomněl, že je konzultoval například s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem nebo předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou.

"Prezident není stroj na podpisy, ale stejně tak platí, že Senát samozřejmě není stroj na schvalování prezidentových návrhů. Budu pokládat za naprosto legitimní a samozřejmé, jestliže se Senát případně rozhodne nevyhovět některému z mého návrhů. A zavazuji se, že v takovém případě bez zbytečného otálení předložím návrhy další, protože v případě ústavních soudců výrazně převyšuje nabídka nad poptávkou," řekl v úvodním proslovu Zeman.

Narážel tím na fakt, že ústavně-právní výbor nedoporučil senátorům schválit nominaci Miloslava Výborného (více čtěte zde). Někdejší ministr obrany, předseda Legislativní rady vlády a šéf sněmovního ústavně-právního výboru za KDU-ČSL Výborný byl ústavním soudcem do začátku letošního června. Podílel se tedy třeba na zamítavém stanovisku k církevním restitucím. Na Ústavní soud se přitom obrátili v této věci i politici ČSSD. Tato strana má nyní v Senátu většinu.

V krátké řeči Zeman obhajoval jen jedno jméno. A to Pavla Rychetského, jenž je nyní předsedou Ústavního soudu. Podle něj je to člověk, kterého osobně zná (připomněl, že Rychetský ho například v říjnu 1989 zastupoval, když žaloval Rudé právo), a proto ho může s čistým svědomím doporučit. "Vím, že proti Pavlu Rychetskému mluví jeden argument, jeho úmysl ukončit své volební období v roce 2017. Chtěl bych vás závěrem svého vystoupení ujistit, že vynaložím veškerou svoji nepopiratelnou výmluvnost, jakož i oslnivé osobní kouzlo, které je mi vlastní, k tomu, abych v případě, když Pavla Rychetského schválíte, ho přesvědčil, aby vykonával svoji funkci patřičných deset let," přesvědčoval senátory Zeman.

Prezident však nevyčkal v sále na rozhodnutí senátorů a odešel během rozpravy. Před nástupem do auta se vyjádřil k aktuální politické situaci. Konkrétně k nominaci Miroslavy Němcové na post premiérky (o nominaci více čtěte zde).  "Já považuji za zdvořilé vůči politickým představitelům, abych jim svůj názor sdělil dříve než médiím," řekl přítomným novinářům a pozval je na úterní tiskovou konferenci. Nechtěl ani upřesnit, zda ve prospěch Němcové hraje to, že pochází z Vysočiny, kde má Miloš Zeman chalupu. "Já nikdy nepoužil tato kritéria," řekl. Dodal, že neví o ničem, co by hrálo proti ní, ale bude o tom ještě mluvit mimo jiné  s představiteli ODS.

Chyboval jsem a nezalíbil se jedné ze stran sporu, řekl Výborný

Před senátory dopoledne vystoupili také navrhovaní kandidáti. Rychetský pro obhájení své funkce použil mimo jiné povídku od Karla Čapka Poslední soud. Soudkyně Kateřina Šimáčková zase v projevu řekla, že je potřeba "dát si pozor, aby svoboda se nestala pardonem pro sobectví".

"Zdá se mi, že proti návrhu prezidenta republiky, který se týká mé osoby, jsou dvě silné výhrady. Jedna se týkala způsobu mého rozhodování v některých předcházejících věcech, jedna byla obecnější, totiž, že ne každý souhlasí s tím, aby se ústavní soudce stal podruhé ústavním soudcem," uvedl k přítomným politikům ještě před hlasováním Výborný. Senátorům pak vzkázal, že jako soudce zpravodaj rozhodl či připravil k rozhodnutí 2 600 věcí.

"Je nepochybné, že mezi těmito kauzami byly i takové případy, které byly rozhodnuty tak, že se nelíbily jedné, či druhé straně soudního sporu. Tak už to u soudu bývá," řekl Výborný s tím, že i on zcela určitě při rozhodování chyboval. "Kdybych tvrdil opak, bylo by to hloupé, pyšné až snad směšné. Co ale mohu říci upřímně, nikdy jsem nezradil svůj slib soudce, vždy jsem rozhodoval podle svého nejlepšího přesvědčení, nezávisle a nestranně," uvedl. Za svůj projev si stejně jako Rychetský vysloužil potlesk části pléna.

Senátoři následně vedli o jménech diskusi. Proti procesu schvalování měl námitky senátor ODS Miroslav Škaloud. Jeho kolega Miloš Vystrčil však ujistil, že ODS podpoří všechny čtyři kandidáty. "Je potřeba, aby ústavní soudci měli svoji osobní integritu, aby si ji uměli chránit, aby byli stateční, erudovaní, nezávislí, aby měli čitelnou a jasnou historii. Seznali jsme, že tito čtyři kandidáti toto splňují, proto mohu za klub ODS prohlásit, že my hodláme kandidaturu podpořit," řekl Vystrčil.

Už v dubnu senátoři posvětili první návrhy Zemana na ústavní soudce Miladu Tomkovou, Jana Filipa, Jaroslava Fenyka a Vladimíra Sládečka. Rozhodování přitom přišlo v době, kdy hrozilo, že kvůli nízkému počtu soudců, kterým postupně vypršel mandát, nebude moci zasedat plénum (více o kritické situaci čtěte zde). To by prakticky zablokovalo rozhodování soudu. Problém umocnilo to, že někdejší prezident Václav Klaus u senátorů neuspěl s návrhy, aby byl ústavním soudcem Zdeněk Koudelka nebo Jan Sváček.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

PŘÍMÝ PŘENOS: První den vlády. Prezident jmenoval na Hradě nové ministry

Členové nového kabinetu společně s premiérem Andrejem Babišem dorazili na Hrad,...

Budoucí členové kabinetu už dorazili na Hrad, kde je prezident Miloš Zeman jmenuje ministry. Poté Andrej Babiš povede...Najdete na iDNES.cz