Senátor Milan Pešák (ODS).

Senátor Milan Pešák (ODS). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Senát nevydal Milana Pešáka. Policie ho chtěla stíhat za prodej pozemků

  • 7
Senát nevyhověl policii a nevydal ke stíhání senátora Milana Pešáka z ODS. Policie ho chtěla stíhat kvůli prodeji pozemků v Praze 11, kde byl zastupitelem. Senátor tvrdí, že je nevinný. Policie kvůli prodeji obvinila všech 40 tehdejších zastupitelů. Policisté mohou Pešáka stíhat po vypršení jeho mandátu.

Z přítomných 59 senátorů bylo proti vydání ke stíhání 51 a pro čtyři.

Zpravodaj mandátového a imunitního výboru Miloš Malý na začátku jednání senátorům objasnil, proč  chce police Pešáka stíhat. Připomněl, že senátoři nemají posuzovat Pešákovu vinu, ale mají posoudit, zda ho vydají policii hned, nebo odloží jeho stíhání až po ukončení mandátu.

Milan Pešák

Senátorem za ODS je od listopadu 2010. Předtím byl zastupitelem hlavního města Prahy a zastával také funkci radního pro zdravotnictví. V letech 2002 až 2010 zasedal v zastupitelstvu Prahy 11.

Milan Pešák je nevidomý. Vystudoval speciální pedagogiku na Masarykově univerzitě v Brně. Do roku 1990 pracoval jako programátor v podniku META Svazu invalidů ČR. Poté pracoval ve Federaci nevidomých a slabozrakých ČSFR. V období 1992 až 2006 působil ve Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých ČR jako výkonný ředitel a prezident.

„Mandát mu končí za rok a deset měsíců, a proto doporučujeme, aby bylo stíhání odloženo, protože k činu došlo už v roce 2010,“ citoval Malý z úterního rozhodnutí mandátového a imunitní výboru (více čtěte zde).

Policie žádala vydání Pešáka kvůli kauze spojené s prodejem pozemků v Praze 11. V této kauze stíhá už 39 tehdejších zastupitelů. Ti ve spolupráci s ještě jedním zaměstnancem radnice napáchali podle policie škodu téměř 20 milionů korun (více o vyšetřování najdete zde).

„Byl bych rád, kdybych byl vydán a mohl se hájit s nimi, ale chápu, že vaše rozhodnutí bude vedeno i jinými motivy. Jsem připraven na obě možnosti, jak by to mohlo dopadnout,“ řekl během rozpravy svým kolegům Pěšák.

Senátorům vysvětlil, že v tomto hlasování rozhodovali o výsledku otevřeného výběrového řízení a souhlasili s nejvyšší nabídkou. „Takže cena pozemků vyšla z nabídky. Rozhodovali jsme podle materiálů připravených městskou částí a rozhodnutí rady městské části,“ připomněl.

Doplnil, že úředníci, právník, i jeden externí právník zastupitele ujistil, že prodej je v pořádku.

„Jsem přesvědčen, že toto podání je motivováno politicky. Z těch čtyřiceti zastupitelů ta kauza nejvíce poškozuje mě,“ svěřil se Senátu a doplnil, že chtěl svůj mandát obhajovat. Pokud však bude vydán ke stíhání, do dvou let nebude kauza u konce a pokud vydán nebude, budou jeho soupeři tvrdit, že kandiduje, aby se stíhání vyhnul. „Takže mé šance na obhajobu mandátu se rovnají nule,“ zhodnotil Pešák.

Loni senátoři odmítli vydat bývalou primátorku Frýdku-Místku Evu Richtrovou, která byla podezřela ze spoluschválení údajně předražené zakázky na hloubení a čištění příkopů (více čtěte zde). Stejně postupovali v dubnu 2008 v případě své koegyně Liany Janáčkové, kterou chtěli policisté stíhat za výroky o Romech (více čtěte zde). V roce 2011 senátoři naopak vydali Jiřího Lajtocha (více čtěte zde) a koncem listopadu mu soud v případě sporných zakázek vyměřil podmínečný trest (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video