Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senát překopal novelu o národních parcích. Ministr Brabec nesouhlasí

  15:37aktualizováno  20:13
O zákonu o národních parcích budou muset poslanci hlasovat znovu. Senát vrátil novelu o ochraně přírody a krajiny do Sněmovny, chce totiž posílit práva obcí v národních parcích. Odmítl ale uvolnění pravidel prodeje pozemků v zastavěných oblastech parků. Se změnami nesouhlasí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Rokytská slať | foto: Pavel Ouředník

„Přijetím tohoto zákona Šumava neuschne,“ přemlouval Brabec senátory, aby kývli na vládní návrh. Senát ale navrhuje takové úpravy zákona, že účelem národních parků je také zajištění a podpora udržitelného rozvoje obcí na jeho území. To byl návrh senátora za hnutí ANO Jaroslava Větrovského. Senátoři také chtějí v zákoně ponechat povinnost dohodnout stanovení jednotlivých zón parku s obcemi na jeho území, nejen s radou parku. Poslanci mohou senátory přehlasovat a prosadit původní verzi, o což bude ministr usilovat.

Horní komora chce také umožnit na území parku v případě potřeby regulaci počtu jakékoli přemnožené zvěře. Vrácení novely s úpravami podpořilo 54 ze 72 přítomných senátorů, jednotně proti byli jen zástupci Strany zelených. S většinou senátních úprav ministr životního prostředí nesouhlasil, podle něj by totiž změnily koncepci celé předlohy.

Zóny v parcích se nezmění příštích 15 let

Zóny v národních parcích nebude možné podle zákona 15 let měnit. „Tato lhůta vychází vstříc logickým požadavkům obcí, krajů i ostatních. Musím říct, že to moratorium byl institut, který byl velmi napadán, třeba právě ze strany nevládních organizací,“ hájil ministr koncepci svého návrhu.

Dění v parcích se má podřídit ochraně přírody, což vyvolává kritiku obcí i krajů. Brabec připustil, že Sněmovna přes odpor jeho úřadu do novely přidala zákaz nakládání s pozemky na území parků včetně zastavěných či zastavitelných území. „Toto omezení může znamenat určitou komplikaci nejenom pro obce, ale i pro stát,“ uvedl Brabec.

Šumava má sloužit pro experimenty aktivistů, kritizoval Látka

„Při přečtení novely tohoto zákona jsem s hrůzou zjistil, co bude dělat horská služba na Šumavě, protože vím, kdy zasahují v národní přírodní rezervaci třeba u nás na Božím Daru. V podstatě oni by podle toho zákona tam nesměli vjet. Ale oni by tam nesměly vjet ani jiné záchranné složky,“ kritizoval vládní návrh předseda senátorského klubu Starostů Jan Horník.

„Z předloženého zákona je až příliš patrné, že jeho cílem vůbec není větší otevření parku turistické veřejnosti, ale tu nádhernou lokalitu uzavřít jako prostor pro bádání několika vědeckých pracovníků. Lesy na Šumavě by neměly být pouze místem pro experimenty vědeckých aktivistů,“ uvedl senátor za ČSSD Jan Látka. Zákonu vytkl, že klidovým územím lze vyhlásit jakékoli území v jakémkoli rozsahu.

Zpřesnit zmocnění ministerstva životního prostředí stanovovat zóny národních parků navrhla senátorka Jitka Seitlová zvolená s podporou lidovců a zelených.

„Novela zákona v podstatě legalizuje všechny zločiny, které Hnutí Duha na Šumavě napáchalo a dává nadpoloviční většinu Šumavy do tzv. divočiny či bezzásahovosti, čímž umožňuje další vznik kůrovcové kalamity, následné kácení, usychání šumavských lesů a vysychání Šumavy,“ uvedl senátor za ODS Tomáš Jirsa zvolený na Českokrumlovsku.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Policie zatkla lidi kolem ČKD Praha DIZ, čelí podezření z daňových úniků

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý ráno zatkli...

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý ráno zatkli několik lidí spojených se společností ČKD...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Najdete na iDNES.cz