Pat v Senátu. Přetahovaná o lídra, ve hře Kubera, Horník a Hampl

  16:48aktualizováno  16:48
Měsíc po prvním kole senátních voleb stále není jasné, kdo bude vést Senát. Situace v horní komoře je patová, protože dva nejsilnější kluby - ODS a Starostové a nezávislí - mají 18 členů a ani jeden z nich nechce ustoupit, že vést Senát má jeho zástupce. ODS trvá na Jaroslavu Kuberovi a Starostové na Janu Horníkovi. To si přišli říci i na úterní jednání.

Zástupci ODS a klubu Starostové a nezávislí, dvou nejsilnějších uskupení v horní komoře parlamentu, se sešli k jednání o uspořádání Senátu po volbách. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Kromě toho na svou šanci čekají ještě lidovci, jejichž patnáctičlenný klub nabízí do čela horní komory parlamentu Václava Hampla.

Ve středu ráno převezmou osvědčení o zvolení senátory prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který se přidal ke klubu Starostů a nezávislých, a Jiří Čunek z KDU-ČSL. Oni jediní byli zvoleni v prvním kole.

Ještě před tím se ráno setkají zástupci ODS, klubu Starostů a KDU-ČSL, aby se pokusili najít kompromis, jinak na ustavující schůzi Senátu 14. listopadu rozhodne bojové hlasování s nevypočitatelným výsledkem.

Rozložení sil v Senátu

ODS 18 členů klubu
STAN 18
KDU-ČSL 15
ČSSD 13
Klub pro liberální demokracii 6
ANO 6
Nezařazení 5

Klíčové mohou být hlasy několika do žádného klubu nezařazených senátorů - třeba Pavla Fischera či Jitky Chalánkové, jejíž zvolení do Senátu za Prostějovsko teprve v úterý potvrdil soud.

Senátor za ODS Jan Oberfalzer v úterý po jednání klubu občanských demokratů potvrdil, že ODS se svého kandidáta Kubery do křesla šéfa Senátu nevzdá. „Z jednání teprve vyplyne, jestli jsme schopni se domluvit na jednotné podpoře, nebo bude-li každý klub postupovat sám,“ řekl Oberfalzer, než zástupci ODS zamířili za Starosty a nezávislými. „Já to považuji za naprosto nepravděpodobné,“ odvětil Oberfalzer na otázku, zda nakonec v křesle předsedy nezůstane Milana Štěch z ČSSD.

Kuberu podpoří ANO, Horník mu vytkl mlčení k „velrybářům“

„Je to čtyřikrát zvolený senátor, nevím kolikrát byl primátorem, je to jeden z nejpopulárnějších politiků z našich řad,“ popsal přednosti kandidáta ODS, dosavadního místopředsedy Senátu. Kuberu je připraven podporovat také klub ANO, ten má ale v Senátu nyní šest zástupců a až složí Miroslav Adámek slib, může jich být sedm.

„Podporuje mě můj klub, hledáme podporu dalších klubů,“ řekl Horník, šéf klubu Starostové a nezávislí. Vymezil se tvrdě proti Kuberovi, který je z Teplic. Horník kritizoval „velrybářské“ praktiky, tedy nakupování členů, s čímž zápolily ODS i ČSSD v Ústeckém kraji. „Jako člen ODS se nikdy proti tomu nevymezil,“ řekl Horník.

Kdyby neprošel on sám, kandidát lidovců Hampl by byl podle něj pro jeho klub přijatelnější než Kubera. „Je to jedno z možných řešení,“ uvedl Horník.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Najdete na iDNES.cz