Premiér Petr Nečas se omluvil podnikatelům za to, že stále nevědí, jaké budou na začátku ledna daně. Vyzval nepřímo prezidenta Václava Klause ke vstřícnosti k daňovému balíčku, až poslanci přehlasují veto Senátu.

Premiér Petr Nečas se omluvil podnikatelům za to, že stále nevědí, jaké budou na začátku ledna daně. Vyzval nepřímo prezidenta Václava Klause ke vstřícnosti k daňovému balíčku, až poslanci přehlasují veto Senátu. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Senát odmítl vyšší DPH, Nečas se omluvil za nejistotu, jaké budou daně

  • 315
Vládní balíček s vyšší DPH odmítl Senát. Balíček, s nímž vláda spojila existenci, se teď vrací do Sněmovny, kde může koalice prosadit svou a doufat, že zákon nebude vetovat i prezident. Premiér Petr Nečas se omluvil za nejistotu, jaké budou od 1. ledna platit daně. "Já bych se chtěl ještě jednou podnikatelům omluvit za komplikace," řekl Nečas.

"Věřím, že u všech ostatních, s výjimkou sociální demokracie, převáží odpovědnost," prohlásil Nečas. Nepřímo tak vyzval prezidenta Václava Klause, aby daňový balíček podepsal, až vládní poslanci přehlasují nesouhlas Senátu. Prezident dal v minulosti opakovaně najevo, že se zvyšováním daní kategoricky nesouhlasí. Ale výhrady měl i k církevním restitucím a nakonec je poslancům nevrátil, aby neohrožoval existenci vlády.

"Je to jejich rozhodnutí, výpověď o jejich politické úrovni," řekl premiér ještě před tím, než Senát s převahou ČSSD balíček odmítl. Obhajovat vyšší daně do Senátu místo ministra financí Miroslava Kalouska přišel jeho stranický kolega z TOP 09, ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Je to výraz určitého pohrdání vlády," kritizoval to šéf senátorů ČSSD Petr Vícha.

Co obsahuje daňový balíček

- zvýšení DPH na 15 a 21 procent
- z příjmu nad 4násobkem průměrné mzdy, zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně, se má odvádět navíc "solidární příspěvek" 7 procent
- omezení pro živnostníky: při využití výdajových paušálů nebudou moci uplatnit některé slevy na dani (na manželku, na děti), paušály 30 a 40 procent jen při výši obratu do 2 milionů korun ročně
- zrušení stropu pro odvody zdravotní pojištění
- zrušení slevy na dani pro pracující důchodce, má se týkat i osob s plně invalidním důchodem
-- omezení daňové výhody "zelené nafty"
- srážková daň vůči "daňovým rájům" ve výši 35 procent
- zvýšení daně z převodu nemovitosti o procento

Nečas naopak vyčetl sociální demokracii i to, že se její senátoři rozhodli daňový balíček projednávat až v nejzazším možném termínu, takže není jisté, zda projde do konce roku. Na balíčku s vyššími daněmi je postavený státní rozpočet na příští rok se schodkem 100 miliard korun.

Daně řeší parlament na poslední chvíli i kvůli turbulencím v ODS

Na tom, že daně řeší parlament až na poslední chvíli, má ale podíl i ODS. Až po volebním kongresu občanských demokratů se Nečas s rebelujícími poslanci (Tluchoř, Fuksa, Šnajdr) dohodl, že tato trojice opustí Sněmovnu a nebude blokovat daňové plány jeho vlády. (více o tom najdete zde)

Vláda prosazuje, aby daň z přidané hodnoty od ledna příštího roku stoupla na 15 a 21 procent. Pokud to koalice nestihne prosadit do konce kalendářního roku, DPH se od ledna sjednotí na jedinou sazbu 17,5 procenta. To vládní poslanci odhlasovali už dřív.

Ve Sněmovně Nečas 101 hlasů nejspíš ještě před vánočními svátky sežene, ale klíčový pak bude postoj prezidenta Klause. Po opětovném schválení vyšších daní ve Sněmovně bude mít prezident dalších 15 dnů na to, aby se k daňovému balíčku vyjádřil. Pokud využije celou dobu, padne jeho rozhodnutí až v novém roce. A daňové sazby by se pak případně měnily až v průběhu roku 2013, což by podnikatelům způsobilo komplikace.

"Čím dříve bude jasno, tím lépe pro podnikatelské subjekty," řekl ve středu Nečas a zdůraznil, že schválení vládního daňového balíčku je podmínkou pro to, aby mohl kabinet dodržet schodek rozpočtu na příští rok ve výši 100 miliard korun, tedy nižší než 3 procenta HDP. (více o rozpočtu najdete zde)

Šéf senátorů ČSSD Petr Vícha v Senátu rozhodnutí sociální demokracie vetovat vládní balíček obhajoval mimo jiné tím, že stát ani přes vyšší DPH víc peněz nevybere. "Nepovedlo se to, už když se v letošním roce zvýšila sazba daně z přidané hodnoty z 10 na 14 procent," řekl Vícha. "Je to balíček zoufalství vlády a vládní koalice," prohlásil při projednávání balíčku v horní komoře parlamentu předseda Senátu Milan Štěch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video