Ministr Leoš Heger musel v Senátu hájit zdravotní reformu. Senátoři navhli změny v zákonu o záchranné službě, chtějí, aby dojezdová doba byla maximálně 15 minut.

Ministr Leoš Heger musel v Senátu hájit zdravotní reformu. Senátoři navhli změny v zákonu o záchranné službě, chtějí, aby dojezdová doba byla maximálně 15 minut. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Senát chce odchodné pro lidi ze záchranky, reformu zdravotnictví odmítl

  • 37
K pacientovi by měla záchranka dorazit do 15 minut, není důvod dobu prodlužovat, míní senátoři. Vrátili Sněmovně návrh zákona, podle nějž by záchranka měla o 5 minut víc. Senátoři také chtějí, aby záchranáři měli nárok na odchodné. To podpořil i ministr Leoš Heger. Ostatní zákony zdravotní reformy Senát odmítl. Poslanci je musí znovu potvrdit.

Na rozdíl od jiných norem, které Senát vrací, by úpravy zákona o zdravotnické záchranné službě navržené horní komorou parlamentu mohly mít i ve Sněmovně šanci - kromě ČSSD, lidovců a nezařazených senátorů totiž pro ně hlasovalo i deset občanských demokratů.

Navrhované prodloužení dojezdové doby pro záchranku kritizovali nejen sociální demokraté, kteří mají v Senátu převahu, ale také Zdeněk Schwarz zvolený za ODS, jenž je zároveň ředitelem Zdravotnické záchranné služby v Praze.

Zdeněk Schwarz

"Prodloužení dojezdové doby z 15 minut na 20 minut je chybou, protože stát by měl naopak dbát na to, aby se péče nejenom zkvalitňovala, ale její dostupnost se zlepšovala. Proto se domnívám, že i současných 15 minut je optimální," řekl Schwarz.

Další senátoři tvrdili, že ani dvacet minut, které navrhla vláda, nemusí být konečná doba. Například senátorka Jiřina Rippelová z ČSSD upozorňovala, že doba se má počítat až od předání pokynu k výjezdu od operátora záchranky, nikoli od zavolání toho, kdo žádá pomoc.

Senátoři přibrzdili Hegerovy reformy

Poslanci budou muset znovu hlasovat o zákonu o specifických zdravotních službách, který senátoři odmítli.
Zákon stanoví pravidla pro umělé oplodnění, kastrace, sterilizace i změnu pohlaví. Umělé oplodnění by mohla žena podstoupit do 49 let. Sterilizaci by předloha připustila i z jiných než zdravotních důvodů, ale jen u žen starších 21 let na základě jejich žádosti.

Senát odmítl i změnu zákona o všeobecném zdravotním pojištění. Léky do 50 korun si pacienti mají hradit sami, za recept má být jeden poplatek 30 korun. Změnit svou pojišťovnu by pacient mohl jen jednou za rok, a to vždy od ledna. Zdravotní pojišťovny by měly nově dívkám ve věku od 13 do 14 let hradit očkování proti rakovině děložního čípku.

Veto Senátu má koalice ve Sněmovně sílu přehlasovat.

Již minulý týden Senát odmítl zákon o zdravotních službách, který je také součástí zdravotní reformy ministra Hegera.

Naopak senátor Pavel Eybert z ODS přesvědčoval kolegy, že i za dobrých klimatických podmínek jsou místa, kde nelze kratší dobu dodržet. "Prodloužení dojezdového času má své opodstatnění," řekl Eybert.

"Prodloužení dojezdové doby nemá zásadní vliv na dostupnost zdravotnické záchranné služby. V roce 2010 bylo dojezdové doby do patnácti minut dosaženo podle jednotlivých krajů v 83 až 96 procentech případů a dojezdové doby do dvaceti minut pak v 94 až 100 procentech z celkového počtu výjezdů," řekl senátorům ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Ujišťoval senátory, že dvacet minut se počítá od okamžiku, kdy se člověk dovolal na záchranku.

Vladimír Dryml z ČSSD kritizoval, že má zmizet povinnost zaznamenávat všechny výzvy k výjezdu záchranky, což je, jak zdůraznil, často rozhodující důkaz v případných sporech.

Odchodné pro záchranáře: jeden až šest měsíčních platů

Senátor Schwarz navrhl do zákona přidat odchodné pro záchranáře, které už ve Sněmovně prosazovaly Věci veřejné.

Záchranáři zasahující při výjezdech nebo ti, kteří pracují v operačním středisku, by podle návrhu měli nárok na odchodné v případě, že odpracovali minimálně 15 let u záchranky a je jim více než 50 let.

Základní odchodné by bylo jeden měsíční plat a za každý odpracovaný rok navíc by rostlo o třetinu měsíčního platu, maximálně na šest měsíčních platů. Odchodné pro záchranáře podpořil v Senátu i ministr Heger.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video