Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Semtex boří ledové hráze

  16:31aktualizováno  16:31
- Střelmistři se snaží náložemi semtexu zničit ledové hráže, které se vytvořily na řece Rokyná u Moravského Krumlova. Vodohospodáři tam vyhlásili nejvyšší, tedy třetí stupeň povodňové aktivity. "Voda se naštěstí rozlila v místech, kde nikdo nebydlí a nevedou žádné komunikace. Nyní jde jen o to, aby se prolomily hráze z ledu. V ohrožení ale nejsou životy občanů, ani jejich majetek," zdůraznil ČTK ředitel znojemských hasičů Jan Novosad.
Dramatická situace je i na Třebíčsku, kde Jihlava zaplavila sklepy a zahrady.

JIŽNÍ MORAVA
TŘETÍ, NEJVYŠŠÍ STUPEŇ POVODŇOVÉ AKTIVITY, byl vyhlášen na řece Rokytná u Moravského Krumlova na Znojemsku. Tající ledy na několika místech přehradily tok a voda se kvůli tomu vylila z břehů.

Střelmistři se snaží náložemi semtexu zničit ledové hráže, které se vytvořily na řece Rokyná u Moravského Krumlova. Vodohospodáři tam vyhlásili nejvyšší, tedy třetí stupeň povodňové aktivity. "Voda se naštěstí rozlila v místech, kde nikdo nebydlí a nevedou žádné komunikace. Nyní jde jen o to, aby se prolomily hráze z ledu. V ohrožení ale nejsou životy občanů, ani jejich majetek," zdůraznil ČTK ředitel znojemských hasičů Jan Novosad.

VÝCHODNÍ ČECHY
Na Tiché Orlici
byl v okrese Rychnov nad Kněžnou vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. "V současné době dosahuje výška hladiny Tiché Orlice v Malé Čermné 312 centimetrů a v Týništi nad Orlicí 338 centimetrů," upřesnila ČTK dispečerka Povodí Labe Jana Karlíková. "Místní povodňové komise zůstávají v pohotovosti, naši pracovníci toky objíždějí a monitorují," dodala.

Přestože začaly kvůli vyšší teplotě tát sněhové přívaly v Orlických horách, situace na Rychnovsku, které bylo silně postiženo záplavami v létě 1998, je stabilizovaná. "Pro toto roční období se nejedná o nic mimořádného," uvedl předseda rychnovské povodňové komise Luboš Meloun.

ČESKOMORAVSKÁ VRCHOVINA
Pohovost, tedy DRUHÝ STUPEŇ POVODŇOVÉ AKTIVITY, byl o půlnoci na úterý vyhlášen na řece Jihlavě v Třebíči. "Dnes ráno hladina řeky klesala, ale po dopoledním oteplení se průtok vody opět zvýšil," řekl v úterý ČTK vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Třebíči Juraj Neméth.

"Pokud nespadne denně více než 20 milimetrů srážek a nebude pokračovat obleva, hladiny se v příštích dnech vrátí k normálnímu stavu," předpověděla plzeňská hydroložka Margarita Budínová.

"Dešťové srážky by měly ustávat a proměňovat se na sněžení. Navíc se ochladí, takže obleva by měla skončit," konstatovala Zdeňka Šimšová z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.

V oblasti okolo řeky Rokytné, která se v neděli odpoledne vylila z břehů následkem prudkého tání, platí od pondělního rána DRUHÝ STUPEŇ POVODŇOVÉ AKTIVITY. "Jsme ve spojení s okresním úřadem. Rozlévá se i Štěpánovský potok. Problémy působí kusy ledu," řekl jaroměřický starosta Jan Langášek. "Voda z luk odtéká a obyvatelům domků nehrozí bezprostřední nebezpečí. V případě potřeby okamžitě rozšíříme v neděli vybagrovaný úsek. V okolních lesích je ještě hodně sněhu," připustil komplikace Langášek.

Také ve Velkém Meziříčí mají problémy s řekou Oslavou, která byla zablokována ledovými krami. "Zatím se řeka z břehů nevylila, přesto byl vyhlášen TŘETÍ STUPEŇ POVODŇOVÉ AKTIVITY," řekl operační důstojník žďárských hasičů Karel Benčík. Na odstraňování ledových ker byl použit bagr.

Na Žďársku zasahují hasiči od pondělního večera v obci Unčín na řece Svratce nad Vírskou přehradou, kde museli experti v noci na dnešek odstřelit ledový zátaras. "Do úterního poledne pak dvě hasičské jednotky čerpaly vodu z místních sklepů," informoval ČTK operační důstojník žďárského hasičského záchranného sboru Jan Lukeš. Pod přehradou je  klid, nádrž má dostatečnou volnou kapacitu.

Stupně povodňové aktivity

první bdělost
druhý pohotovost
třetí ohrožení

STŘEDNÍ MORAVA
Oteplení a déšť výrazně zvýšily hladiny řek na Šumpersku. Řeku Bystřici na Olomoucku ucpaly na několika místech ledové kry, které od pondělí do úterního rána odstraňovali hasiči a vojáci.

"Na Moravské Sázavě v Lupěném a Moravě v Moravičanech a Litovli je vyhlášen DRUHÝ STUPEŇ POVODŇOVÉ AKTIVITY, první platí na řece Třebůvce," řekl ČTK ředitel Povodí Moravy v Olomouci Antonín Kurfürst.

Morava zaplavila úsek silnice Bohuslavice - Lukavice na Šumpersku, který se při zvýšení hladiny řeky pravidelně ocitá pod vodou. Šumperští silničáři museli uzavřít silnici z Hoštejna do Hynčiny, kterou Moravská Sázava zalila až do výše jednoho metru.

Napilno měli v noci na úterý lidé z Bystrovan na Olomoucku, kde se nahromadily ledové kry v řece Bystřici a voda se začala vylévat z břehů. "O půl třetí jsme povolali pluk civilní ochrany, který do rána ledovou bariéru rozbil," řekl ČTK šéf povodňové komise Olomoucka Radomír Studený.

JIHOVÝCHODNÍ MORAVA
Voda z tajícího sněhu zatéká do některých budov ve Valašských Kloboukách na Zlínsku. "Největší potíže dělá sníh na střechách. Lidé ho shazují a odklízejí od vchodů do domů, aby voda nevtékala dovnitř. Ve spolupráci s technickými službami stále čistíme kanály, aby voda plynule odtékala. Zatím nemáme větší problémy, protože sníh taje pomalu," řekl ČTK starosta Dalibor Maniš.

Pokud si silničáři a starostové malých obcí v Bílých Karpatech slibovali, že oteplení a déšť pomůže okamžitě vyřešit jejich problémy s několika desítkami centimetrů mokrého sněhu a zavátými cestami, zmýlili se. Některé cesty zůstaly i pondělí neprůjezdné, déšť namrzal na silnici a místy se tvořily hluboké kaluže vody.

Mokrý sníh znovu zablokoval některé silnice v příhraničí. "Přes hromady sněhu jsme se s autem vůbec nemohli dostat. U sněhové bariéry zůstalo stát asi šest dalších aut a navzájem jsme si museli pomoci. Kdybychom tam zůstali stát, asi se přes tu hromadu sněhu vůbec nedostaneme," řekla Pavla Gabrhelová, která jela ze Žítkové do Uherského Brodu.

ZÁPADNÍ ČECHY
Až ke DRUHÉMU STUPNI POVODŇOVÉ AKTIVITY vzedmula hladinu Vydry na Modravě víken

V Krkonoších stále hrozí laviny
Stupeň velkého lavinového ohrožení, který v pátek vyhlásila Horská služba v Krkonoších, stále platí. Vedle Labského dolu a Kozích hřbetů, které jsou nepřístupné celou zimu, zůstaly kvůli hrozícímu nebezpečí uzavřeny Kotelní jámy, Důl Bílého Labe, Dlouhý důl, Modrý důl a Obří důl.
Pracovníci Horské služby nedoporučují kvůli proměnlivému počasí a velkým návějím hřebenové túry.
dová obleva. Prvního stupně povodňové aktivity dosáhlo v pondělí několik dalších vodních toků v regionu. Přestože v řekách bude i v příštích dnech více vody než je obvyklé, odborníci se povodní neobávají.

"Na Vydře v Modravě byl ráno na chvíli vyhlášený DRUHÝ STUPEŇ POVODŇOVÉ AKTIVITY. Řeka ale zůstala v korytu a nevylévala se na břehy," informovala Věra Říčanová, vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Klatovech.

Ohří u Chebu protékalo v pondělí čtyřikrát více vody než minulý týden a právě v Ohři a v Pramenském potoku u Mnichova stoupla hladina vody natolik, že dosáhla hranice pro vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity. "Počítáme ještě s mírným vzestupem hladiny, a proto vodu z Ohře částečně zadržujeme v nádržích Skalka a Jesenice. Pokud nepřijdou výrazné deště, nebude důvod k mimořádným opatřením," sdělila Jaroslava Boudová z dispečinku společnosti Povodí Ohře.

V Plzni-Bílé Hoře se průtok v Berounce například v pondělí zvýšil z 10 na 34 metrů krychlových za sekundu.

Po hustém sněžení, které zasáhlo skoro celé území republiky 18.ledna 2000, byly silnice sjízdné pouze s největší opatrností. Při této dopravní nehodě se srazil osobní automobil s kamionem v Desné v Jizerských horách.

Silničáři z Rýmařova soustavně odklízeli sníh, vítr jej však okamžitě nafoukával zpět.

I přes velkou oparnost sjel řidič tohoto kamionu ze silnice a narazil do stěny domu v Desné v Jizerských horách.

Jeřáb vytahuje převrácenou tatru, která sjela při vánici ze silnice na Morávce, v Beskydech.

Neprůjezdná silnice E55 v Sudoměřicích u Tábora

Sněhová bouře zvaná "Bílá tma" zasáhla v pátek 21. ledna pomalu celou Českou republiku

Posádka uvízlého prohrnovače postává na poli nedaleko Černovic na Táborsku

Pracovníci pražského ruzyňského letiště odklízejí v pátek 21. ledna sníh z přistávacích ploch

Zablokovaná silnice na Boží Dar v Krušných horách (21. ledna), pro děti musela Horská služba přijet se skútry

Závěje na silnici u Kostelce u Jihlavy

Silnice na Sudoměřice na Táborsku 21. ledna

Chatová oblast u Třebíče zaplavená řekou Jihlavou.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

PŘÍMÝ PŘENOS: Rozdělení ČSFR bylo správné, shodli se Klaus s Mečiarem

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

V budově bývalého Federálního shromáždění debatují hlavní postavy rozdělení ČSFR - Václav Klaus a Vladimír Mečiar....

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz