Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Seminář o rozvoji Jesenicka nakonec bude

  11:18aktualizováno  11:18
Jeseník - Podnikatelé, starostové a zástupci státní správy a samospráv z České republiky a některých zemí Evropy se sjedou zanedlouho v Jeseníku, aby hledali možnosti a způsoby podnikání v regionu. Zmizely i obavy pořadatelů, že bude prázdný sál, když dlouho měli jen několik přihlášek. Poslední týden před akcí pořádanou 29. a 30. dubna se však přihlásily desítky zájemců.

"Měli jsme obavy z prázdného sálu, protože nezávazný zájem sice byl i ze zahraničí, ale oficiálně se stále nikdo nehlásil. Teď už je to dobré," říká spokojeně šéf organizačního štábu Jiří Pelc.

Seminář připravuje jesenická radnice. "Nejsme na tom v žebříčku státu tak špatně, abchom byli státem podporovanou oblastí, ale potřebujeme u nás oživit podnikání. Nikdo nám nepomůže, takže se musíme postarat sami," tvrdí starosta Jeseníku Jiří Krátký.

Radnice oslovila prostřednictvím hospodářských komor stovku firem v celé republice. K tomu poslala devadesát pozvánek do Německa, Polska, Dánska, Švédska, Francie, Itálie a Švýcarska. "Oslovili jsme starosty všech měst a regionů, se kterými jsme v partnerském kontaktu, a jejich prostřednictvím firmy, které by měly zájem o podnikání v našem regionu," řekl Krátký.

Pořadatelům se přihlásilo osmdesát účastníků, jen z Německa jich je například šestnáct nebo z Itálie dvanáct.

Jeseničtí chtějí především rozvinout tradiční odvětví, pro která mají suroviny a podmínky. "Zaměřujeme se především na rozvoj dřevozpracujícího průmyslu, zhodnocování kamene a ekologické teplárenství a využití druhotných surovin. Životně důležitý je také rozvoj cestovního ruchu," řekl Krátký.

Pořadatelé semináře už vědí, co mohou nabídnout zájemcům o podnikání v podhůří Jeseníků. "Levné pozemky, pro nové zaměstnance až dvouleté hrazení mezd od úřadu práce, daňové výhody," vyjmenoval Krátký. Potřebné je také zvýšit aktivitu a počet především malých podnikatelů zaměstnávajících pět až patnáct lidí. "Velké továrny tu už nikdy nebudou, stabilitu je třeba postavit na malých firmách," míní jesenický místostarosta Jan Chytil. "Bylo by škoda nevyužít zkušeností z vyspělých zemí."

Starosta Zlatých Hor Vladimír Začal považuje seminář za užitečný. "Tohle je cesta, jak region oživit," uvedl Začal. S tím souhlasí i podnikatel Cyril Svozil z Jeseníku. "Každá taková platforma, kde se střetnou názory a zkušenosti podnikatelů a samospráv, je určitě přínosná pro celou oblast," uvedl Svozil.

Seminář dotuje Evropská unie a bude se konat za podpory hejtmana Středomoravského kraje. Akci zaštítí svou účastí také ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz