Má být v Česku možnost eutanazie? Odborníci se přeli ve Sněmovně

  • 342
Nazrál čas, aby těžce nebo dlouhodobě nemocní v České republice mohli požádat o eutanazii? O tom ve Sněmovně debatovali odborníci na semináři k zákonu o důstojné smrti. Debata skončila střetem mezi zastánci pohledu, že život je nedotknutelný, a těmi, kteří věří, že člověk může o ukončení svého života svobodně rozhodnout.

Pozvání přijal například Jan Payne z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, chirurg Pavel Pafko či Adam Doležal z Kabinetu zdravotnického práva a bioetiky Akademie věd.

Podle Doležala v Česku zatím neprobíhá o eutanazii dostatečná debata. „Na rozdíl od Nizozemska a Belgie byla diskuze v České republice mezi odborníky minimální,“ řekl a připomněl, že například v Nizozemsku se scházely různé odborné komise už od 70. let. Podle něj se k eutanazii zatím staví většina lékařů negativně. „Pokud za to bude trestní sazba, tak do toho žádný lékař nepůjde,“ konstatoval chirurg Pavel Pafko.

Lékař Jan Payne uvedl, že otázka je komplikovaná kvůli střetu dvou kodexů: autonomie pacienta a beneficience neboli prospěch pacienta. „Představa, že uzákoníme, nebo neuzákoníme eutanazii, je mylná,“ myslí si Payne. Problém je podle něj v etice a také v tom, že nelze u tak jedinečných případů zavádět obecná pravidla.

„Je to celospolečenský a filozofický problém. Vnímáme jako vyšší hodnotu život, nebo svobodné rozhodnutí člověka?“ zeptal se další z panelistů chirurg Pavel Pafko. Myslí si, že svoboda jednotlivce je v tomto případě nadřazená. Upozornil, že dva tisíce let se o eutanazii nemluvilo, ale lidské myšlení se posouvá. „Dojde k tomu stoprocentně za několik let, lidstvo se vyvíjí,“ odhadl Pafko. Zkušený chirurg také dodal, že už dnes se v praxi využívá takzvaný informovaný souhlas pacienta, nebo možnost odmítnutí léčby.

Debata se stočila i k obavám, že by eutanazie mohla být zneužita. „Argument, že by se to zneužilo, je velmi častý,“ řekl Pafko s tím, že na zneužití pamatuje právo. „Téměř všechno, co člověk vymyslel, bylo zneužito,“ odmítá tento argument chirurg. Na právo by se v takových případech spoléhal i poslanec Marek Černoch (Úsvit), který zavedení eutanazie podporuje. „Pokud jsou vyhlídky pouze na utrpení, je svobodné rozhodnutí člověka na místě,“ řekl poslanec.

Vystoupili však také odpůrci eutanazie. „Je to civilizační prohra,“ sdělil prezident Asociace hospiců Robert Huneš. Podle něj je třeba hledat cesty ke zlepšení péče. „Já znám lidi, kteří do hospiců nechtějí, proto musím hájit ve svých myšlenkách i tyto lidi,“ odpověděl mu Pafko.

Návrh čeká na projednání poslanci, vláda ho odmítla

V květnu 2016 podalo šest poslanců v čele s Jiřím Zlatuškou (ANO) návrh takzvaného zákona o důstojné smrti. Ten počítá s tím, že by pacienti ve „stavu trvalého fyzického nebo psychického utrpení“ mohli požádat za určitých podmínek o asistované usmrcení nebo eutanazii (více o návrhu zde).

Eutanazie je rozporuplné téma, což se projevilo i při hlasování o návrhu ve vládě. Ministři neměli na její zavedení jednoznačný názor a vláda jej odmítla. Mezi nejhlasitější odpůrce patřili křesťanští demokraté (o hlasování jsme psali zde).

Jste za jasně stanovených podmínek pro zavedení eutanazie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 12. března 2017. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 8634
NE
NE 1671

Asistovanou sebevraždou však neodmítají pouze věřící. Proti se vyjádřili i někteří lékaři, podle nichž je to etický problém. „Eutanazie je v rozporu s lékařskou přísahou,“ uvedl již dříve lékař a poslanec Rostislav Vyzula (ANO).

Za iniciativou prosadit eutanazii stojí právník a asistent poslance Jiřího Zlatušky Milan Hamerský, který za ni lobboval už v roce 2002. Ve své snaze nepolevil ani po loňském neúspěšném hlasování ve vládě, středeční seminář na půdě Poslanecké sněmovny probíhal také v jeho režii. „Cílem je nyní posunout diskuzi do prvního čtení ve Sněmovně, dostat návrh do výborů,“ řekl iDNES.cz Hamerský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video