Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, spisovatel Benjamin Kuras,...

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, spisovatel Benjamin Kuras, poslanec ANO Bohuslav Chalupa a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Zavřít hranici před migranty armáda nedokáže, řekl generál Šedivý

  • 115
Je iluzorní domnívat se, že armáda může uzavřít hranici, řekl bývalý náčelník Generálního štábu české armády Jiří Šedivý na semináři Bezpečnostní aspekty migrační krize. Ochrana hranic by měla být součástí práce policie, řekl. Poslanec Bohuslav Chalupa z ANO řekl, že by příprava obyvatel na krizové situace měla být součástí povinné výuky ve školách.

„Ochrana našich vnějších hranic by měla být samozřejmou prací Policie České republiky a dalších orgánů. Ale představa, že zavřeme hranice a budeme schopni použít armádu a že armáda pomůže tu hranici uzavřít, jsou strašně mylné,“ řekl generál v záloze a bývalý náčelník generálního štábu Šedivý ve Sněmovně na semináři Platformy pro zachování evropské kultury a jejích hodnot.

„Můžete použít kolem deseti tisíc vojáků, kteří mohou být se samopalem někde na hranicích. Spoléhat na armádu na ochranu hranic ČR je iluzorní Policie musí mít systém posilování vlastní organizace, tak jako to mají všechny západní státy,“ tvrdí generál. Připomněl, že za socialismu to byli pomocníci Veřejné bezpečnosti.

Bezpečnostní analytik Jan Schneider mluvil v souvislosti s obavami části lidí z migrantů o tom, že by stát neměl automaticky lámat hůl ani nad těmi, kteří se pokoušejí formovat různé typy domobrany. „Kdyby byli odmrštěni a jejich snahy nebyly brány v potaz, ti lidé by snadno skončili v různých extrémních pozicích a tím by se bezpečnostní situace republiky nesmírně ztížila. Ti lidé ne nutně míří k extremistům, chtějí něco udělat pro sebe, pro vlast. Je třeba je dostat pod záštitu státu, do zákonného rámce,“ uvedl Schneider.

Lukáš Dyčka z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně přirovnal migraci k povodni, jen s tím rozdílem, že místo vody se valí lidé. „Vojáci přistupují k migraci podobným způsobem. Oni říkají, že ten systém se naučí migrační krizi řešit. Na politické úrovni jsem pochopení neviděl. Na politické úrovni zavládl strach a paranoia. A ve chvíli, kdy se něčeho bojíte a bojíte se toho paranoidně, tak to vede k paralýze a neschopnosti cokoli reálně dělat,“ řekl Dyčka.

Spisovatel a publicista Benjamin Kuras varoval před nebezpečím „západního sebemrskačství“, které podle něj může vést až ke zhroucení západní civilizace a civilizace jako takové, neboť ta západní podle něj ostatní civilizace udržuje, přinejmenším technologicky. Varoval před tím, že když bude pokračovat tempo migrace do Evropy, budou například němečtí muži nevratně menšinou ve srovnání s počtem migrantů už v roce 2020.

Evropská armáda? Nesmysl, říká exšéf vojenské tajné služby

„Evropská unie není schopna migrační krizi řešit ke prospěchu svých občanů,“ řekl bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. Kriticky vystoupil k myšlence společné evropské armády, k níž se hlásí třeba premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka (více zde).

„Když se Britové a Francouzi v roce 2011 rozhodli bombardovat Libyi, po třech čtyřech dnech už neměli bombardovat čím. Museli požádat Spojené státy o logistickou a zpravodajskou podporu i o dodávku bomb. A Italové jim ukázali, jak se to s tou společnou armádou bude vyvíjet, když zakázali Britům přistávat na jakémkoli italském letišti. A ukázalo ty limity takového podniku,“ kritizoval Šándor myšlenku společné evropské armády.

V narážce na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem řekl, že ho mrzí, že až jeho slova, že článek pět Washingtonské smlouvy o vzájemné společné obraně nemusí být samozřejmostí, když členské státy nebudou dávat více peněz na obranu, nás přimějí k tomu, abychom brali vážně, že na armádu mají jít dvě procenta HDP. „Stát si neplatíme z daní, dámy prominou, aby budoval mateřské školky, ale aby nás chránil, bránil bezpečnost,“ řekl bývalý šéf vojenské tajné služby Šándor.

„Pokud se podívám na genezi evropské obranné síly, tak nám uteklo už dvacet let od té doby, kdy se o tom mluvilo. Jestli skutečně chceme použít evropskou armádu proti muslimům, tak si myslím, že to je v řádu možná dvaceti dalších let, než něco takového vůbec jsme schopni vybudovat,“ prohlásil doslova Šándor ve Sněmovně. Jedním z praktických úskalí vzniku společné evropské armády je podle něj i to, jakým společným jazykem by se vůbec v ní mluvilo, když Velká Británie je na odchodu z Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video