Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sektáři „vyráběli“ nemocné děti

  1:23aktualizováno  1:23
Při rozmotávání příběhu tajemné Anny–Barbory z Kuřimi vyšlo najevo, že se policisté zabývají i desítkami zfalšovaných zdravotních dokumentů. MF DNES zjistila, že se našly při domovních prohlídkách v bytech lidí spojených se sektou vycházející z učení Poselství Grálu.

Jestli policie vůbec někdy zjistí, jak to všechno bylo, je ve hvězdách. | foto: Monika TomáškováMF DNES

Všechny lékařské zprávy zněly na jména existujících zdravých dětí a byly opatřeny i rodnými čísly. Podle umně zfalšované dokumentace však děti trpěly onkologickým onemocněním, vesměs byla v jejich diagnóze zapsána akutní leukemie.

Jedna ze zpráv utvrdila policisty na čas v domnění, že v domě v Kuřimi mohla žít norská dívka, pro niž se snažily Klára a Kateřina Mauerovy (obviněné z týrání Klářiných synů Jakuba a Ondřeje) sehnat falešnou identitu Aničky

Zněla totiž na jméno desetileté Anne Jervinen z Norska. "Žádná taková dívka ale nikomu nechybí a zřejmě ani neexistuje," uvedl zdroj blízký vyšetřování.

Nemocnice hledá podvodníka
Zfalšované zdravotní zprávy budí zdání, že je vydala Klinika dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně. Byly "podepsané" skutečnými lékaři nemocnice.

Pod jménem dítěte, které však nikdy nebylo pacientem brněnské Dětské nemocnice, je pak zpráva poskládaná z nálezů onkologicky nemocných dětí, které se v této nemocnici léčily od roku 2002.

Podle onkologů však kompiláty jen stěží vyrobil odborný lékař. "Fiktivní dokumentace je totiž plná odborných chyb, které by onkolog neudělal," míní ředitel fakultní nemocnice Roman Kraus.

Pokud se do elektronického informačního systému nemocnice nenaboural hacker, je jasné, že na podvodu musel spolupracovat někdo ze zdravotnického personálu.

"Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele. Z nemocničních serverů se dá najít, kdo se do systému hlásil," řekl Kraus.

Rodiče nula, zato je tu teta
V kolika a kterých brněnských bytech se při domovních prohlídkách falešné dokumenty v květnu našly, policie tají. Jistá je jen jedna adresa: byt Pavla Macha v brněnské Údolní ulici.

"Na této adrese se našlo několik zpráv, všechny na jméno jeho dcery. V bytě však byla na návštěvě známá rodiny Kateřina Mauerová, takže je tam mohla před prohlídkou přinést ona," uvedl jeden z policistů.

Pavel Mach se k věci nechce vyjadřovat, aby nenarušil vyšetřování. "Tu zprávu jsem viděl poprvé, až když mi ji ukázala policie," řekl pouze.

Shoda není náhodná
Jeho dcera dříve navštěvovala centrum volného času Junior, jehož pobočku Paprsek vedla Kateřina Mauerová. Děti zde kromě ní vychovávala od roku 2000 i Barbora Škrlová (jež se vydávala za třináctiletou Annu).

S Paprskem spolupracovala i Hana Bašová alias teta Nenci, která je rovněž obviněna z týrání Jakuba a Ondřeje.

"I z databáze Paprsku bylo možno získat jména a rodná čísla dětí," naznačil policista. Jména dalších dětí z lékařských zpráv už policie neprozradila.

Lékařská zpráva dcery Pavla Macha je však na rozdíl od ostatních dokumentů obdařena dvěma zvláštnostmi: v kolonce bydliště je napsána adresa Barbory Škrlové. A za slovem "rodiče" je vepsána nula a připsána zvláštní poznámka: "Teta, vystudovala speciální pedagogiku."

Shoda s tetou týraného Ondřeje Kateřinou Mauerovou, která organizovala získání nové identity pro jakousi Aničku, není podle policejního zdroje náhodná.

Motiv zůstává záhadou
Zprvu se policisté zabývali myšlenkou, že zdravotní karty měly pomoci získat peníze za falešnou onkologickou léčbu. "Žádné platby od pojišťovny na tato jména však neproběhly," uvedl policista.

I podle ředitele Fakultní nemocnice Brno je to nesmysl: "Ani kdyby šlo o získávání léků na onkologickou léčbu, takhle by to nešlo. Léky procházejí přes nemocniční lékárnu, nedají se prodat," uvedl Kraus. Desítky lékařských zpráv by tedy mohly souviset s výrobou dalších falešných identit.

"Ten motiv je nám pořád neznámý. Může jít o plán chorého mozku, související s nějakou sektou, nebo taky úplně o něco jiného," krčí rameny policista. Například o chystaný podvod na rodiče, jimž chtěl někdo namluvit, že jim umírá dítě. A ať zaplatí například za alternativní léčbu.

Jestli policie vůbec někdy zjistí, jak to všechno bylo, je ve hvězdách. Podle posledních informací se totiž tento týden chystá výrazně snížit počet policistů v týmu "Anna".Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

OBRAZEM: Plameny, kouř a lidé na římsách. Podívejte se na zásah v hotelu

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali operátoři v sobotu v 18:03. O tři minuty...

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Najdete na iDNES.cz