Sekat trávu v neděli zakázáno, rozhodli v obecním referendu

  20:20aktualizováno  20:20
Užijeme si každou neděli a svátek v naprostém klidu, žádní chalupáři nám tady trávu sekat nebudou, rozhodli se stálí obyvatelé Němčovic na Rokycansku. V sobotním obecním referendu schválili vyhlášku, která zakazuje v neděli a o svátcích práci se sekačkami, cirkulárkami nebo jinými hlučnými stroji.
Sekání omezili vyhláškou i v Konstantinových Lázních na Tachovsku.

Sekání omezili vyhláškou i v Konstantinových Lázních na Tachovsku. | foto: Profimedia.cz

Takový zákaz, v Německu a Rakousku velmi striktní, je v Česku zatím naprostá výjimka.

"Pravděpodobně jsme v celé republice první obcí, která lidem dala pravomoc o takové věci rozhodnout, neustále si někdo stěžuje, že politici si dělají, co chtějí, a lidí se na nic neptají. Tak mě napadlo, že jim tu možnost vyjádřit se poskytnu," říká starosta obce Karel Ferschmann (Nez.).

Na vesnici si podle starosty všichni v posledních letech nakoupili sekačky, s kosou už neumějí zacházet. Do obce jezdí řada chatařů a chalupářů, z nichž mnozí jsou schopni sekat trávníky od pátku až do neděle. Ti však hlasovat nesměli – referenda se mohli zúčastnit jen lidé s trvalým pobytem.

Aby bylo referendum platné, musela hlasovat nadpoloviční většina oprávněných voličů z Němčovic. V obci je takových lidí čtyřiadevadesát a k referendu jich přišlo sedmapadesát. Přes sedmdesát procent hlasujících pak vyjádřilo přání, aby byl v neděli v obci klid.

Obecní vyhlášku budou ve čtvrtek schvalovat zastupitelé. Z návrhu vyvěšeného na obecním webu vyplývá, že zákaz by platil od 1. května do 30. září.

Vyhláška má v obci i své odpůrce. "Neříkám, že by v neděli neměl být klid, ale vadí mi, že zatím nikdo nezveřejnil, jak se bude porušení obecní vyhlášky pokutovat," stěžuje si místní starousedlík František Solar.

Starosta Ferschmann říká, že prohřešky by se řešily spíše domluvou. Od vyhlášky si slibuje, že lidi z obce přiměje, aby práce na zahradě, jako je sekání trávy, dělali v jiné dny než v neděli.

"Nebudeme však bránit někomu, kdo musí každý den, tedy i v neděli, nasekat trávu pro dobytek. Nebo zrovna opravuje fasádu na domě. To jsou nutné činnosti," uvedl.

Zatím není jisté, zda platnost obecní vyhlášky posvětí ministerstvo vnitra. "Zákaz takových činností po celý den je nepřípustný," uvedl už dříve jeho mluvčí Vladimír Řepka. Doporučil, aby Němčovičtí přesně vymezili určitý časový úsek, například ráno nebo večer, kdy bude nařízení platit.

V zahraničí už zákazy platí
Podobně se zachovali v Konstantinových Lázních na Tachovsku, kde už vyhlášku mají a přijali ji i bez místního referenda.

"Během pracovního týdne nemohou lidé se sekačkou na zahradu do osmi hodin dopoledne a od sedmi večer. Stejné je to v sobotu. V neděli je povoleno pracovat dvě hodiny dopoledne a dvě odpoledne," popisuje starosta Konstantinových Lázní Karel Týzl. Pokutu podle něj zatím nikdo nedostal.

Velmi striktní zákazy hlučných prací v neděli a o svátcích platí už několik let v Německu i v Rakousku.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Na ulici si všimnete spíše bezdomovce muže než ženy, říká ředitelka Jako Doma

Lenka Vrbová

V České republice žije přibližně 70 tisíc lidí bez domova. Čtvrtinu z nich tvoří ženy, pro které je typické zejména...

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se...

Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali...

Slunečné a teplé babí léto končí. Ochladí se a přibude deště

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Po dlouhém babím létě přichází do Česka podzimní počasí. Příští týden se budou teploty přes den pohybovat už jen kolem...Najdete na iDNES.cz