Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sekali lidem končetiny, řekl soud v Sieře Leone a poslal rebely za mříže

  20:14aktualizováno  20:14
Zvláštní soud pro válečné zločiny v Sieře Leone odsoudil tři vedoucí povstalce z Jednotné revoluční fronty k trestům mezi 25 až 52 lety vězení. Tribunál muže usvědčil z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se dopustili během občanské války v této západoafrické zemi v letech 1991-2002.

Mladíci ze Sierry Leone si krátí čas při čekání na protézu | foto: Profimedia.cz

Velitelé Jednotné revoluční fronty (RUF), jejíž povstání konflikt v Sieře Leone spustilo, byli odsouzeni mimo jiné za útoky na mírové jednotky, za rekrutování dětských vojáků a za zakládání nucených manželství.

Rebelové pod jejich velením zabíjeli, znásilňovali a usekávali končetiny nevinným lidem. Boje, které povstalci z velké části financovali příjmy z prodeje diamantů, si vyžádaly nejméně 50 tisíc mrtvých. Jiné zdroje ale uvádějí až 200 tisíc obětí.

Nejkrvavější konflikt v dějinách Afriky

Konflikt je označován za jednu z nekrvavějších válek v moderních dějinách Afriky. Odsouzení rebelové jsou poslední nejvýše postavení členové RUF, kteří jsou ještě naživu. Nejvyšší trest odnětí svobody přiřkl soud Issovi Hassanovi Sesayovi - 52 let. Morris Kallon dostal 40 a Augustine Gbao 25 let.

"Tyto tresty charakterizují váhu všech těch hrůz, za které byli tito muži shledáni odpovědnými," uvedl v prohlášení žalobce Stephen Rapp. "Hlavně ale uctívají oběti, tisíce mužů, žen a dětí Sierry Leone, kteří zemřeli kvůli těmto mužům."

Obvinění jsou jedinými rebely RUF, které Zvláštní soud pro válečné zločiny v Sieře Leone odsoudil. Předtím však poslal za mříže členy jiných povstaleckých skupin.

Posledním obžalovaným před Zvláštním soudem pro válečné zločiny v Sieře Leone zůstává bývalý liberijský prezident Charles Taylor. Ten čelí obvinění, že rebely RUF podporoval ve snaze získat kontrolu nad diamantovými doly v Sieře Leone.

Mapa Sierra Leone

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Najdete na iDNES.cz