Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sekačky zamořují ovzduší stejně jako auta

  23:12aktualizováno  23:12
Ekologové se až dosud soustředili na negativní dopad zplodin z automobilů. Kvalitu ovzduší ale ovlivňují i jiné stroje, jež pohání benzin či nafta. Například hojně používané sekačky na trávu. Benzinová sekačka na trávu zamoří ovzduší za jedinou hodinu používání stejně jako automobil, který ujede sto padesát kilometrů.

To je výsledek výzkumu, provedeného vědci na univerzitě ve Stockholmu, který zveřejnil v nejnovějším čísle odborný měsíčník Environmental Science & Technology. Autoři výzkumu proto doporučují, aby byly benzinové sekačky na trávu vybaveny katalyzátory.

Výfukové plyny ze sekaček obsahují především různé uhlovodíky, které jsou podezřelé jako původci rakoviny. "S katalyzátorem a bezolovnatým benzinem se dá obsah těchto látek ve výfukových plynech snížit na pětinu," napsal ve zmíněném časopisu jeden z členů výzkumného týmu, Roger Westholm.

Zjištění švédských vědců není ničím převratným - podle jiného výzkumu, provedeného americkým úřadem pro životní prostředí (EPA), se podílejí domácí přístroje, poháněné benzinem, na znečištění ovzduší z devíti procent. Navíc je řada těchto přístrojů užívána v létě, kdy je hladina ozonu poměrně vysoká.

Emise tudíž zvyšují nebezpečí onemocnění dýchacích cest, například zápalu plic a také vedou ke vzniku chronických potíží, jaké představuje kupříkladu astma. Už před dvěma lety zveřejnila EPA program, který má za cíl pomocí katalyzátorů a užívání bezolovnatého benzinu v sekačkách, domácích traktůrcích a řetězových pilách snížit jejich emise uhlovodíků až o 78 procent.

Nejdále se v jeho realizaci zatím dostala Kalifornie, kde je užívání zahraní techniky podřízeno poměrně přísnému zákonu. K vytčenému snížení by se měly Spojené státy přiblížil v období mezi lety 2002 až 2008. Důležité je, že se emisemi z benzinových motorů zahradní techniky začaly vážně zaobírat úřady zřízené pro ochranu životního prostředí i v řadě dalších zemí.

Problém představuje i další negativní dopad užívání sekaček - a to je přílišná hlučnost. V České republice na tento jev reagovalo již několik radnic, a zakázaly nebo omezily strojní sekání trávy o nedělích a v odpoledních a večerních hodinách - týká se to kupříkladu Karlových Varů nebo Františkových Lázní.

Současně s omezeními pokračuje i snaha vyměnit benzinové sekačky za jiné, ekologičtější stroje. Nejčastěji se mluví o strojích s elektrickým motorem, poháněných sluneční energií.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz