Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sejmou nás! Modlete se, křičel mezi pasažéry pilot amerického letadla

  9:59aktualizováno  10:56
Let společnosti JetBlue Airways z New Yorku do Las Vegas musel nečekaně přistát v Texasu poté, co se zhroutil jeho kapitán. Vyběhl mezi pasažéry a křičel: Sejmou nás! Modlete se. Mumlal pak něco o Íránu, Iráku a Afghánistánu. Zpacifikovalo ho několik cestujících a v Amarillu odvezla sanitka.

Letoun společnosti JetBlue Airways se 135 pasažéry na palubě vyrazil v úterý z New Yorku do Las Vegas kolem sedmé hodiny ranní místního času. Asi po třech hodinách letu se mezi pasažéry objevil kapitán stroje. Nervózně popíjel vodu a vypadal dezorientovaně, popsali později agentuře AP cestující.

"Sejmou nás! Sejmou nás! Sejmou nás! Modlete se. Modlete se," začal pak křičet. Alespoň tak popisuje drama ve vzduchu nad Spojenými státy jeden z cestujících Tony Antolino. Podle Gabriela Schonzeita, který seděl ve třetí řadě, kapitán řekl, že by mohla být na palubě letadla bomba.

"Začal křičet o al-Káidě a možné bombě v letadle a o Iráku a Íránu, a že spadneme," popsal pro Amarillo Globe-News Schonzeit. Podobně popisují chování kapitána i další cestující. Několik z nich mu pak zabránilo, aby se vrátil do kokpitu, popsal Federální úřad pro leteckou dopravu (FAA).

Potřebuju kód, dobýval se kapitán do kokpitu

Kapitán se po výpravě uličkou v letadle na svého kolegu, který se mezitím v kokpitu zamkl, dobýval. Cestující Heidi Kargová slyšela v tu chvíli kapitána křičet: "Potřebuju kód, dejte mi ten kód. Potřebuju se tam dostat."

Fotogalerie

Vtom už ale zasáhli cestující. Jedním z nich byl právě Antolino. Spolu s třemi muži na kapitána skočili, povalili ho a na zemi ho drželi asi dvacet minut, než letoun přistál na letišti v texaském Amarillu. Letadlo dostal bezpečně na zem druhý pilot a pomohl mu jiný pilot, který byl mimo službu a v letadle byl původně jako pasažér.

Kapitána letadla po přistání vynesli zdravotníci na nosítkách a odvezla ho sanitka. "Evidentně se emočně nebo mentálně zhroutil," dodal Antolino. Společnost JetBlue bez bližšího upřesnění uvedla, že byl odvezen do zdravotnického zařízení. Cestující do Las Vegas odletěli po několika hodinách jiným letadlem.

Federální úřad pro leteckou dopravu nyní zkoumá lékařské záznamy kapitána. Všichni piloti civilních letadel musí mít certifikát o zdravotní způsobilosti. Ten musí být obnoven každých šest měsíců až rok, záleží na pilotově věku, uvedla AP. Aby certifikát obdržel, musí pilot projít i psychologickým vyšetřením.

Nedávno se sesypala letuška American Airlines

Incident se odehrál několik týdnů poté, co vyvedli z letadla letušku společnosti American Airlines. Ta k pasažérům čtvrt hodiny promlouvala o 11. září 2001 a obav z pádu letounu. "Nejsem zodpovědná za pád tohoto letadla," měla mimo jiné pronést do interního mikrofonu. Letoun tehdy přistál v Dallasu a stevardka skončila v nemocnici.

Odborník na civilní letectví a někdejší pilot John Cox agentuře AP řekl, že případy, kdy se pilot zhroutil během letu, jsou poměrně vzácné. Za posledních 40 let, co se věnuje komerčnímu letectví, si prý vybavuje maximálně dva až tři případy.

Například v roce 2008 se nervově sesypal druhý pilot letadla společnosti Air Canada, které mířilo z Toronta do Londýna. Posádka mu dala sedativa a usadila ho mimo kokpit. Kapitánovi pak asistoval s přistáním stevard nebo stevardka. Stroj bezpečně přistál v Irsku.

New York (modrá značka), Amarillo (červená), Las Vegas (zelená)

New York (modrá značka), Amarillo (červená), Las Vegas (zelená)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Hnutí MeToo dorazilo do Číny, aparátčíci se bojí o posvátnou stabilitu

Ilustrační foto

Kampaň, která se šíří z USA, nesměle zaklepala na čínské dveře. Úřady zasahující proti „feministickým aktivitám“ se...

Najdete na iDNES.cz