Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Segregace a bezpráví. Rada Evropy opět kritizuje Česko kvůli Romům

  • 2147
Rasistické zločiny se neoznamují policii, romští školáci jsou segregováni, politici pronášejí protiromské výroky. To je kritika, kterou ve Štrasburku pronesl na českou adresu komisař pro lidská práva Rady Evropy Thomas Hammarberg.

"Hlavními překážkami k integraci Romů v České republice jsou protiromské postoje hluboce zakořeněné ve společnosti, zločiny motivované nenávistí a přetrvávající segregace v oblasti školství a ubytování. Úřady by měly zintenzivnit úsilí a vyřešit tento problém a realizovat politiku integrace," uvedl Hammarberg.

Zprávu vytvořil po zářijové třídenní návštěvě Česka, kdy se setkal mimo jiné s ministrem vnitra Radkem Johnem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Redakce iDNES.cz chtěla požádat novou zmocněnkyni pro lidská práva Moniku Šimůnkovou, aby se ke zprávě vyjádřila. Šimůnková v polovině února nastoupila na místo Michaela Kocába, kterého vláda odvolala loni v září. "Paní Šimůnková nebude zatím dávat žádná stanoviska, obraťte se na tiskového mluvčího vlády," řekla iDNES.cz asistentka zmocněnkyně Andrea Šenkyříková.

"Vládní zmocněnkyně pro lidská práva obdržela text sdělení evropského komisaře dnes odpoledne. Za Českou republiku lze konstatovat, že situace Romů patřila za jejích předchůdců mezi priority a za klíčové to považuje i ona. S konkrétními body kritiky se v současné době seznamuje," napsal iDNES.cz v SMS zprávě mluvčí vlády Jan Osúch. 

Ve výčtu nedostatků, na které komisař upozorňuje, jsou rasistické a protiromské výroky, které podle komisaře často pronášejí někteří vlivní čeští politici a které se objevují v médiích, jež umožňují vyjadřovat protiromské myšlenky.

"V posledních letech byla proti extremistickým skupinám, které se provinily rasistickými zločiny, přijata tvrdá opatření. Zásadní význam má, aby české úřady pokračovaly v seriózním a účinném boji proti všem těmto zločinům, zvláště pokud při nich došlo k násilí. Je taktéž velmi důležité, aby aplikovaly opatření k posílení důvěry v komunitách, proti nimž jsou zaměřeny zvláště intenzivní a extrémně pravicové projevy rasismu," uvedl komisař.

Zdůraznil, že některé zločiny zřejmě nebyly ani oznámeny, a konstatoval, že je nezbytné vzdělávat a školit osoby, které jsou zapojeny do systému trestního soudnictví, od policie přes soudce po prokurátory.

Špatné bydlení a segregace ve školách

V Česku chybí podle komisaře i komplexní program sociálního bydlení, díky kterému by se skoncovalo se segregací romských komunit a zlepšily se jejich životní podmínky.

Soud ve Štrasburku

Problém se začleňováním znevýhodněných dětí do hlavního vzdělávacího proudu Česko musí vyřešit mimo jiné i kvůli rozsudku v případu žaloby D. H. a ostatních u Evropského soudu pro lidská práva, od jehož vyřčení uběhly loni v listopadu tři roky. Ten dal v roce 2007 za pravdu skupině osmnácti někdejších romských žáků, které Česká republika diskriminovala ve vzdělání, když je zařadila do zvláštních škol.

Komisař se ve zprávě zabývá i segregací v českých školách. Komisař apeluje, aby se situace - především při zařazování dětí do zvláštních škol - zlepšila už v příštím školním roce.

Naopak pochvalu dostala Česká republika za to, že vláda v listopadu 2009 vyjádřila politování nad nelegálními sterilizacemi většinou romských žen. Zároveň vládu ale vyzval, aby přijala nová opatření s cílem zaručit obětem náležité odškodnění.

"Je obzvláště nespravedlivé, aby ženy, které byly podrobeny takovým praktikám, neměly nyní žádnou možnost, jak dosáhnout odškodnění. Tuto situaci je třeba okamžitě napravit v souladu s mezinárodními normami," řekl.

Rada Evropy vyjadřuje znepokojení nad situací Romů v ČR pravidelně, v posledních letech ale konstatuje do jisté míry pozitivní vývoj.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video