Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Ségo“ chce zvedat platy i dávky. Kde na to vzít, neřekla

  16:50aktualizováno  16:50
Až řekne něco konkrétního, její popularita půjde dolů, prorokovali Ségolene Royalové odpůrci. Prezidentská kandidátka francouzských socialistů opravdu dlouho mlčela, případně mlžila. Teď, deset týdnů před volbami, vystoupila s programovým projevem. Tisk ho zhodnotil jako úspěch s velkým ALE.

Ségolene Royalová - Ségolene Royalová vystoupila deset týdnů před francouzskými prezidentskými volbami s programovým projevem. (11. února 2007) | foto: Reuters

Royalová hovořila k dvaceti tisícům svých příznivců ve Villepinte u Paříže. Oděla se pro tuto příležitost do výrazného červeného kostýmu a zářivého úsměvu, který rozdávala na všechny strany.

Třiapadesátiletá politička hodlá voliče, kteří budou o nástupci (či nástupkyni) Jacquesa Chiraka rozhodovat na přelomu dubna a května, přesvědčit svým programem "100 námětů" a "politikou změn".

Ségolene Royalová

Značná část jejích plánů se týká sociální politiky. Royalová hodlá například zvýšit minimální mzdu, dávky pro nezaměstnané či důchody. Chce ale také upravit pětatřicetihodinový pracovní týden, tradiční chloubu francouzských socialistů.

V takzvané "prezidentské smlouvě o cti a důvěře" krajanům slíbila, že mzda co nejrychleji vzroste ze stávajících 1254 eur na 1500 eur (přes 42 tisíc korun). Hovořila také o stavbě bytů se státní podporou či o bezúročných půjčkách pro mladé.

Ségolene Royalová

Během dvouhodinového projevu se elegantní Royalová obula i do vládnoucí pravice. Kritizovala ji za vysokou zadluženost země a rekordní propad zahraničního obchodu. "Toto období se však chýlí ke konci a my máme prostředky, jak znovu zajistit hospodářský růst," tvrdila.

Budu prezidentem všech Francouzů
Její největší soupeř v blížícím se volebním klání, konzervativní ministr vnitra Nicolas Sarkozy, hned přispěchal s odpovědí.

Program kritizoval jako příliš jednostranný, líbivý jen pro socialistické voliče. On prý chce být prezidentem všech Francouzů. " Pro mne jsou si všichni rovni v právech i v povinnostech. V tom je ten rozdíl," prohlásil.

Nicolas Sarkozy

Ještě před pár měsíci spolu Sarkozy a Royalová hráli v průzkumech voličských preferencí vyrovnanou partii. Jenže poslední týdny dávají větší šance Sarkozymu. A jak se v číslech odrazí programový projev "Ségo", si zatím nikdo netroufá říct.

Uklidnila svoje lidi
Francouzský tisk v pondělí věnoval programu Ségolene Royalové přední strany. Komentátoři se většinou shodovali, že projev naplno odstartoval předvolební debatu. Už bylo na čase: mlčení Segoléne Royalové už pomalu začínalo znepokojovat i řady jejích stoupenců.

Stoupenci Ségolene Royalové

Novináři vesměs hodnotili nedělní vystoupení někdejší ministryně zemědělství jako úspěšné. Svého úkolu se zhostila dobře, napsali. Ale...

Velkým ALE zůstávají peníze. Royalová sice naslibovala ušlechtilé sociální změny, ale nezmínila se, jak by je chtěla financovat.

Konzervativní deník Le Figaro označil projev za podivně disharmonický. Ideologické prvky jsou v něm podle něho zřejmé, ale jakmile dojde na otázky, které dělají potíže, je to zase opatrnost a neurčitost.

Levicový Libération je především spokojen s tím, že Royalová našla hlas a získala na věrohodnosti. I Le Parisien soudí, že Royalová "udělala svou práci a hlavně uklidnila svoje lidi. Ale bude to stačit proti Sarkozymu, který vypadá tak živý? K tomu, aby vyhrála, je potřeba víc."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz