Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové základních škol nesmí objednávat knihy a pomůcky

  10:52aktualizováno  10:52
O s t r a v a - S údivem a nevolí si ředitelé více než čtyř desítek ostravských základních škol zvykají na to, že už nemohou sami nakupovat učebnice ani pomůcky. Přitom na to byli v uplynulých létech zvyklí a tvrdí, že nechápou, proč je nutné systém změnit. Tato praxe přitom běžně funguje ve všech okresech Ostravského kraje. Na společné poradě se ředitelé dozvěděli, že školy, které nemají právní subjektivitu, už nemohou samy nakupovat. "Teprve v minulých dnech jsem se dozvěděla, jaký mám rozpočet na letošní rok. Jindy bych hned objednala pár chybějících kusů učebnic. Bohužel, nesmím," líčí ředitelka jedné z ostravských škol Ivona Klímová.

"Museli jsme zpracovat seznam svých požadavků na rok dopředu a odevzdat ho školskému odboru magistrátu. Jeho pracovníci prý zajistí hromadný nákup," uvedla Klímová. "Všechny rozumné ředitele to štve. Nepřinese to nic dobrého. Jen mnoho papírové práce navíc a nabourání dobrých vztahů s dodavateli. Dřív, když jsem potřebovala, měla jsem knihu do týdne. Teď budu čekat kdoví jak dlouho."

Ředitelé škol v okolních okresech se rozladění ostravských kolegů nediví. "Nám by se to nelíbilo," shodly se ředitelky škol z Frýdecko-Místecka Libuše Kuboňová a Ludmila Tesařová. "Kdyby to chtěli po mně, asi bych nedělal ředitele. Nemusel bych tu sedět, rovnou by to mohl řídit někdo z úředníků," míní ředitel Základní školy v Bruntále Miroslav Šimůnek. "Naší škole to naštěstí nehrozí. Máme už několik let právní subjektivitu, to znamená, že si hospodaříme sami. Naproti tomu školy, které nejsou právním subjektem, ale takzvanou zálohovou organizací, odesílají faktury za zboží na příslušný odbor."

Tak funguje například IV. Základní škola v Bruntále. "Nestrašte s hromadným objednáváním. To by bylo komplikací," vylekala se zástupkyně ředitele Vlastimila Procházková. "Je pro nás jednoznačně výhodnější spolupracovat přímo s dodavateli. Můžeme si objednat, co chceme a kdy chceme. Obvykle se nám snaží vyhovět co nejrychleji."

Vedoucí referátu školství opavského okresního úřadu František Sedláček uvedl, že o zavedení hromadného objednávání neuvažují. "Vše funguje, žádný důvod ke změnám není."

Vedoucí školského odboru ostravského magistrátu Zdeněk Pospíšil uvedl, že změna souvisí s vnitřními předpisy magistrátu. "Od prvního ledna už nejsme samostatně hospodařícím školským úřadem, ale jedním z odborů magistrátu, proto pro nás platí jeho předpisy. Vedoucí odboru má možnost vybrat si dodavatele pouze u zboží do hodnoty sto tisíc korun. Když je částka vyšší, musí vypsat výběrové řízení," vysvětluje Pospíšil. Podotkl, že když se sečtou faktury za knihy nebo pomůcky od čtyřiačtyřiceti škol, u většiny položek částka asi překročí sto tisíc korun. "Podobně jsou na tom i mateřské školy či školní jídelny, které musely odevzdat seznam požadavků na ochranné pomůcky a další potřeby. Nejsme tím nadšeni, ale takový systém funguje a nám nezbývá, než ho respektovat," řekl Pospíšil.

Eva Seborská z legislativně-právního odboru magistrátu ale míní, že situace není tak vyhrocená, jak ji vnímají někteří ředitelé školských zařízení. "Nechceme jim přidělávat práci a komplikovat život," tvrdí. Podle Seborské se magistrát v těchto dnech jen snaží zmapovat požadavky jednotlivých škol. U těch položek, jejichž celková hodnota přesáhne sto tisíc, pak úředníci udělají průzkum trhu a vyberou z několika dodavatelů toho, který nabídne zboží nejvýhodněji.

"Se školským odborem jsme o tom několikrát jednali. Shodli jsme se, že až budeme mít v rukou souhrnná čísla, určíme, které druhy zboží budeme objednávat centrálně a které ne," uvedla Seborská. "Vysvětlili jsme si, že například u nákupu učebnic takový systém asi nebude možný. Nevím, jakou formou to vedení odboru přetlumočilo ředitelům." "Zatím jsme odevzdali seznamy knížek a čekáme, co nyní bude. Přáli bychom si zachovat dosavadní systém, který je zcela určitě pružnější, než centrální nákup," uzavírá ředitelka ostravské školy Klímová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz