Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové základních škol nesmí objednávat knihy a pomůcky

  10:52aktualizováno  10:52
O s t r a v a - S údivem a nevolí si ředitelé více než čtyř desítek ostravských základních škol zvykají na to, že už nemohou sami nakupovat učebnice ani pomůcky. Přitom na to byli v uplynulých létech zvyklí a tvrdí, že nechápou, proč je nutné systém změnit. Tato praxe přitom běžně funguje ve všech okresech Ostravského kraje. Na společné poradě se ředitelé dozvěděli, že školy, které nemají právní subjektivitu, už nemohou samy nakupovat. "Teprve v minulých dnech jsem se dozvěděla, jaký mám rozpočet na letošní rok. Jindy bych hned objednala pár chybějících kusů učebnic. Bohužel, nesmím," líčí ředitelka jedné z ostravských škol Ivona Klímová.

"Museli jsme zpracovat seznam svých požadavků na rok dopředu a odevzdat ho školskému odboru magistrátu. Jeho pracovníci prý zajistí hromadný nákup," uvedla Klímová. "Všechny rozumné ředitele to štve. Nepřinese to nic dobrého. Jen mnoho papírové práce navíc a nabourání dobrých vztahů s dodavateli. Dřív, když jsem potřebovala, měla jsem knihu do týdne. Teď budu čekat kdoví jak dlouho."

Ředitelé škol v okolních okresech se rozladění ostravských kolegů nediví. "Nám by se to nelíbilo," shodly se ředitelky škol z Frýdecko-Místecka Libuše Kuboňová a Ludmila Tesařová. "Kdyby to chtěli po mně, asi bych nedělal ředitele. Nemusel bych tu sedět, rovnou by to mohl řídit někdo z úředníků," míní ředitel Základní školy v Bruntále Miroslav Šimůnek. "Naší škole to naštěstí nehrozí. Máme už několik let právní subjektivitu, to znamená, že si hospodaříme sami. Naproti tomu školy, které nejsou právním subjektem, ale takzvanou zálohovou organizací, odesílají faktury za zboží na příslušný odbor."

Tak funguje například IV. Základní škola v Bruntále. "Nestrašte s hromadným objednáváním. To by bylo komplikací," vylekala se zástupkyně ředitele Vlastimila Procházková. "Je pro nás jednoznačně výhodnější spolupracovat přímo s dodavateli. Můžeme si objednat, co chceme a kdy chceme. Obvykle se nám snaží vyhovět co nejrychleji."

Vedoucí referátu školství opavského okresního úřadu František Sedláček uvedl, že o zavedení hromadného objednávání neuvažují. "Vše funguje, žádný důvod ke změnám není."

Vedoucí školského odboru ostravského magistrátu Zdeněk Pospíšil uvedl, že změna souvisí s vnitřními předpisy magistrátu. "Od prvního ledna už nejsme samostatně hospodařícím školským úřadem, ale jedním z odborů magistrátu, proto pro nás platí jeho předpisy. Vedoucí odboru má možnost vybrat si dodavatele pouze u zboží do hodnoty sto tisíc korun. Když je částka vyšší, musí vypsat výběrové řízení," vysvětluje Pospíšil. Podotkl, že když se sečtou faktury za knihy nebo pomůcky od čtyřiačtyřiceti škol, u většiny položek částka asi překročí sto tisíc korun. "Podobně jsou na tom i mateřské školy či školní jídelny, které musely odevzdat seznam požadavků na ochranné pomůcky a další potřeby. Nejsme tím nadšeni, ale takový systém funguje a nám nezbývá, než ho respektovat," řekl Pospíšil.

Eva Seborská z legislativně-právního odboru magistrátu ale míní, že situace není tak vyhrocená, jak ji vnímají někteří ředitelé školských zařízení. "Nechceme jim přidělávat práci a komplikovat život," tvrdí. Podle Seborské se magistrát v těchto dnech jen snaží zmapovat požadavky jednotlivých škol. U těch položek, jejichž celková hodnota přesáhne sto tisíc, pak úředníci udělají průzkum trhu a vyberou z několika dodavatelů toho, který nabídne zboží nejvýhodněji.

"Se školským odborem jsme o tom několikrát jednali. Shodli jsme se, že až budeme mít v rukou souhrnná čísla, určíme, které druhy zboží budeme objednávat centrálně a které ne," uvedla Seborská. "Vysvětlili jsme si, že například u nákupu učebnic takový systém asi nebude možný. Nevím, jakou formou to vedení odboru přetlumočilo ředitelům." "Zatím jsme odevzdali seznamy knížek a čekáme, co nyní bude. Přáli bychom si zachovat dosavadní systém, který je zcela určitě pružnější, než centrální nákup," uzavírá ředitelka ostravské školy Klímová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

Nejméně chutná pacientům v Bohnicích. Výtky občas řeší i ombudsman

Pacienti Psychiatrické léčebny Bohnice. Ilustrační foto

Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích skončila na posledním místě v průzkumu, který hodnotí kvalitu jídel v...

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES PROJECT ENGINEER S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz