Bývalá francouzská ministryně zahraničí Michele Alliotová-Marieová

Bývalá francouzská ministryně zahraničí Michele Alliotová-Marieová | foto: Profimedia.cz

Šéfka francouzské diplomacie odstoupila kvůli pletkám s tuniským režimem

  • 0
Francouzská ministryně zahraničí Michele Alliotová-Marieová podala demisi kvůli kontroverzním vztahům s bývalým tuniským režimem. Tunisu nabídla na začátku ledna policejní pomoc a granáty proti demonstrantům a létala soukromým letadlem podnikatele z klanu uprchlého despoty Zína Abidína bin Alího.

Čtyřiašedesátiletá Alliotová-Marieová se označila za oběť politických a mediálních útoků, které podle ní šířily nepravdy a směšovaly fakta se lží. Nepřipustila, že by v čele diplomacie v něčem pochybila.

Alliotové-Marieové nejvíce přitížilo, že začátkem ledna nabídla v době demonstrací v Tunisku policejní pomoc a granáty se slzným plynem režimu prezidenta Zína Abidína bin Alího, který pod tlakem ulice nakonec ze země utekl.

Francouzská opozice i deníky ji pak ještě více kritizovaly za to, co se odhalilo, že koncem roku použila při dovolené v Tunisku k soukromým účelům letoun a obydlí tuniského podnikatele Azíze Milída z klanu bin Alího.

Novým šéfem diplomacie je Alain Juppé

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy večer oznámil, že ministryni nahradil expremiérem a současným ministrem obrany Alainem Juppém. Juppému se údajně resort obrany příliš opouštět nechtělo, ale nakonec se podřídil "všeobecnému zájmu".

V Tunisku rezignoval premiér

Tuniský premiér Muhammad Ghannúší podal demisi. Odstoupit se rozhodl poté, co protivládní protesty v metropoli Tunisu vyústily v nové násilnosti. Lidem v ulicích se nelíbilo především to, že v čele vlády zůstává Ghannúší, jenž byl premiérem i za despoty bin Alího. Prozatímní prezident Fuád Mbazaa jmenoval místo něj do čela přechodné vlády bývalého ministra zahraničí Kaída Sibsího.

autor: ČTK

Sarkozy také poznamenal, že Francouzi se nemusejí obávat "historických změn" v arabském světě, které podle něj přinášejí báječnou naději na lepší budoucnost.

Vyjádřil uspokojení nad tím, že hodnoty lidských práv a demokracie vítězí na všech březích Středozemního moře, i když zároveň upozornil na to, že země Evropské unie udržovaly dobré vztahy s padlými režimy navzdory jejich autokratickému zaměření, protože byly považovány za oporu v boji proti terorismu a náboženskému fundamentalismu.

Sarkozy rovněž varoval před uprchlickou vlnou, která by mohla Evropu nekontrolovaně zaplavit. Proto prý vyzval k uspořádání schůzky šéfů států a vlád zemí EU, aby mohli přijmout jednotný postoj k libyjské krizi a připravit ekonomickou spolupráci s nově vzniklými demokratickými státy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video