Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfce ČSÚ voda vzala vědeckou práci

  12:19aktualizováno  12:19
Velká voda citelně zasáhla Český statistický úřad. Stal se nejhůře postiženou státní institucí. Statistici pracují doma, azyl jim poskytla například Zemědělská univerzita a pomáhají krajská střediska. A jak zasáhl živel ředitelku ČSÚ Marii Bohatou? "Bohužel hned dvakrát. Naštěstí ne přímo doma, ale v jižních Čechách na chalupě a v úřadě jsem přišla o celý svůj osobní archiv - mé výzkumné studie, odborné články, přednášky apod," vypočetla během on-line rozhovoru.Odpovědi ředitelky ČSÚ Marie Bohaté najdete ZDE.

Voda pronikla až do 1. patra úřadu, kam úředníci uklidili počítače a datové servery. Podle mluvčí ČSÚ Vladimíry Pavlíčkové se podařilo zachránit velkou část datových pamětí a části centrálního výpočetního systému, zatím však není známa míra poškození.

Celkové škody napáchané vodou ČSÚ zatím nedovede vyčíslit. Největší položku budou podle Pavlíčkové představovat náklady na obnovení centrálního výpočetního střediska, které se pohybují kolem 400 milionů korun. ČSÚ se obrátilo se i na statistický úřad Evropské unie Eurostat.

Česká vláda statistikům slíbila 63 milionů korun na bezproblémové zpracování výsledků podzimních voleb. Peníze jsou určené především na obnovu, případně nákup výpočetní techniky.

Úřad zároveň hledá provizorní prostory pro zajištění nouzového provozu. Nová budova v Praze-Strašnicích by měla být dokončena až koncem příštího roku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz