Julian Assange (2. října 2010)

Julian Assange (2. října 2010) | foto: AP

Šéfa WikiLeaks hledá Interpol, Švédsko ho viní ze sexuálních deliktů

  • 267
Jméno zakladatele kontroverzního serveru WikiLeaks zveřejňujícího tajné dokumenty americké diplomacie se dostalo na seznam hledaných osob Interpolu. Julian Assange se tam dostal na žádost Švédska, které ho stíhá kvůli podezření ze znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku.

Interpol - mezinárodní organizace kriminální policie se sídlem ve francouzském Lyonu - dostala soudní žádost od Švédska k zadržení a vydání Assange 20. listopadu. Na základě toho zařadila kontroverzního devětatřicetiletého Australana na svůj seznam hledaných lidí.

ÚNIK DEPEŠÍ NA WIKILEAKS

Interpol vydal varování nejvyššího, tedy červeného stupně, což 188 členských států opravňuje hledané osoby předběžně zatknout a vydat do země, která je bude vyžadovat. Podle Interpolu tento krok podezřelému nyní ztíží cestování.

Julian Assange spáchání jakéhokoliv sexuálního deliktu popírá. V úterý se obrátil na švédský nejvyšší soud a napadl vydání zatykače, který na něj vydala švédská justice 18. listopadu (o stíhání Assangeho čtěte zde).

Assange se proti tomu odvolal, ale v odvolacím řízení bylo rozhodnutí soudu potvrzeno. Jako jediná možnost mu nyní zbylo obrátit se na nejvyšší soud. Assange už dříve naznačoval, že za jeho obviněními ze sexuálních deliktů mohou stát americké služby.

Nyní je mimo Švédsko a místo jeho pobytu není známo. Podle některých zdrojů se pohybuje mezi Švýcarskem a Británií. The Guardian uvedl, že je údajně na utajovaném místě u Londýna u stoupenců WikiLeaks. The Independent napsal, že v posledních třech měsících má základnu v Británii, ale vyhýbá se hotelům, používání kreditních karet a jen zřídka se dá dostihnout na mobilu. Také si prý přebarvil světlé vlasy na hnědo.

RUSKO VYDÍRALO AZERBAJDŽÁN

Rusko prý vydíralo ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, aby ho odradilo od záměru uznat ukrajinský hladomor z 30. let minulého století za genocidu.

Podle dokumentů, které zveřejnil portál WikiLeaks, prý prezident Ruska Dmitrij Medveděv napsal Alijevovi dopis s varováním, že pokud se v ázerbájdžánských dokumentech slovo genocida objeví, "může Baku zapomenout na Náhorní Karabach".

Podle listu jsou Assangeovy dny v Británii zřejmě sečteny, protože mu začátkem roku vyprší vízum. The Guardian popsal, že Assange je v optimistické náladě, i když ve srovnání s předcházejícím zveřejněním utajovaných materiálů se drží relativně stranou.

Portál WikiLeaks letos už dvakrát vydal tajné dokumenty o válce v Iráku a spojeneckých operacích v Afghánistánu. Vysloužil si za to ostrou kritiku Pentagonu.

V neděli začal publikovat 251 tisíc tajných diplomatických depeší USA, což vyvolalo rozhořčení Washingtonu a rozčarování mnoha vlád.

ZVEŘEJNĚNÍ TAJNÝCH DEPEŠÍ

Server WikiLeaks začal v neděli zveřejňovat tajné depeše americké diplomacie. Zprávy, které si vyměňovaly v průběhu čtyřiceti let americké ambasády s ministerstvem zahraničí ve Washingtonu, vyvolaly zájem celého světa.

Prozradily například, jak američtí diplomaté říkali Angele Merkelové (teflonka), Vladimiru Putinovi (alfa-samec) či to, že chování Mahmúda Ahmadínežáda lze přirovnat k Adolfu Hitlerovi.

Z amerického velvyslanectví v Praze uniklo 1 271 hlášení, jsou označena jako "důvěrná".

WikiLeaks zatím zveřejnil jen jednu pražskou depeši - z loňského října. Týká se spolupráce mezi USA a ČR po zrušení plánů na výstavbu prvků protiraketového štítu v Česku a Polsku.

Celkem by se mělo objevit asi čtvrt milionu dokumentů (o zveřejnění depeší čtěte více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video