Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfa opery stál incident místo

  0:01aktualizováno  0:01
Brno - Z měsíčního turné po Japonsku se brněnská opera vrátila bez svého šéfa. Tomáš Šimerda byl donucen rezignovat po nočním incidentu s policií, který se odehrál ve městě Fukuoka. Co se v Japonsku vlastně stalo? Oficiální verzi zatím nikdo nesdělil. Šimerda se nejprve odmítl k celé události vyjádřit. "Byla to nepříjemnost a lapálie, kterou není třeba vynášet. Obraťte se na magistrát nebo ředitele divadla," pokusil se nepříjemnou událost bagatelizovat.

Posléze byl bývalý umělecký šéf opery mnohem sdílnější a nabídl svoji verzi: "V laciné restauraci jsem komunikoval se dvěma Japonci. Odešli a zřejmě nezaplatili. Na mém účtu se ocitla útrata za dva kalíšky saké," zavzpomínal Šimerda. Útratu v ceně dvou českých piv Šimerda odmítl zaplatit a odešel - na ulici ho však zajala policejní hlídka. Událost se stala ve tři hodiny v noci.

Některým účastníkům turné se však Šimerdova verze nezdá. "Vysvětlení, kterého se nám dostalo, je trošku nevěrohodné. Navíc vrhá špatné světlo na celý brněnský ansámbl," míní sólista opery Richard Haan. Dodal, že si za své mnohaleté působení nevzpomíná na podobnou příhodu, která by poznamenala prestiž souboru.

Oficiální verzi nemohli sdělit ani pracovníci českého velvyslanectví v Tokiu. "Vím, že brněnské Národní divadlo v Japonsku hostuje, ale o žádném problému jsme nebyli informováni," sdělil velvyslanec Karel Žebrakovský. Vysvětlil, že turné divadla organizovala japonská agentura, a proto o případných problémech nemusí být český zastupitelský úřad vůbec informován. "Věděli bychom to pouze v případě, že by se na nás sami obrátili," dodal velvyslanec.

Tomáš Šimerda byl uměleckým šéfem souboru opery od sezony 1999/2000. Aktivně se podílel na činnosti opery Národního divadla Brno jako režisér, jeho posledním dílem byla květnová premiéra inscenace Janáčkovy Věci Makropulos. Šimerda figuruje jako možný šéf opery Národního divadla v Praze. Do této funkce s ním počítá Renata Sabongui, jedna ze šesti kandidátů na ředitele Národního divadla. Má pověst ambiciózního a razantního muže. V novinářských kruzích se proslavil verbálními útoky na recenzenty, kteří kritizovali inscenace brněnské opery.

Šimerda ještě v Japonsku řekl, co se stalo a veřejně se všem omluvil. O věci jednali s ředitelem Národního divadla Mojmírem Weimannem zástupci orchestru a sboru, kteří žádali Šimerdův odchod. Šimerda proto v Japonsku oznámil, že z funkce uměleckého šéfa odchází a ředitel Weimann jeho rezignaci přijal.

Na místě nástupcem jmenoval dirigenta Jaroslava Kyzlinka. "Bylo to jediné východisko, jinak by Šimerda jako šéf nepřežil a při každé příležitosti by mu to lidé připomínali," tvrdí sólistka Jitka Zerhauová.

Kolektivní tělesa sboru a orchestru si podle Zerhauové prostřednictvím odborových předáků Šimerdův odchod prostě vynutila. "Myslím, že ten incident oboustranně poznamenal vztahy mezi souborem a panem Šimerdou," uvedla jedna ze členek operního souboru, která si nepřála být jmenována.

Názor

Je Šimerda samuraj nebo ne?
Bývalý šéf brněnské opery určitě dlouho nezapomene na noc, kdy se rozhodl, že s fotoaparátem kolem krku vyrazí do exotických uliček poznávat noční život města Fukuoka. Kdyby věděl předem, co se stane, asi by těch pár jenů z diet za cizí útratu obětoval.
Jenže Šimerdovo pochybení, které by u normálního turisty bylo leda dobrodružnou historkou, se stalo vítanou příležitostí pro nespokojenou část souboru. Na povrch vybublaly letité antipatie a odbory se zabýčily.
Ředitel Weimann stál před rozhodnutím: buď hodit přes palubu prvního důstojníka, nebo celou posádku. Šimerda po vzoru samurajů vzal zodpovědnost za incident na sebe a statečně rezignoval.
Soubor opery se vrátil ze Země vycházejícího slunce do Brna a veškeré samurajství je pryč. Šimerda přemýšlí, jak zpochybnit ředitelovo rozhodnutí. A zda jeho umělecké harakiri nebylo předčasné.
DANIEL ZÁSMĚTA

"Pan Šimerda v dalších dnech chodil jak spráskaný pes. Mám souboru trochu za zlé, že s ním pak nikdo nepromluvil, všichni se k němu otočili zády," uvedla.

Vedoucí odboru kultury brněnského magistrátu Jana Putnová o japonském incidentu už neoficiálně ví. "Vím, že se tam něco stalo, ale nevím, zda je pravdivá verze, kterou mám," uvedla Putnová. Dodala, že s ředitelem Weimannem v podnělí 16. července telefonovala. "Ředitel se ve středu vrací do republiky a jsme domluvení, že se sejdeme," dodala Putnová.

Přestože Šimerda se svou rezignací v Japonsku souhlasil, teď je přesvědčen, že se ředitel Weimann s jeho odvoláním unáhlil. Tvrdí, že by rád zůstal uměleckým šéfem i nadále a brněnskou operu vedl dál.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Výstava nahých těl, smrt pasažérky letadla a hlavička roku

Lektor sebeobrany se bránil zatčení v centru Prahy

Záběry z výstavy skutečných nahých žen, která trvala pouhých 12 hodin, patří spolu s autentickými záběry z letu, při...

Svět slaví Den země, letos patří boji proti plastovým odpadům

Na pláž nemusíte nosit kartáček

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty....

Text koaliční smlouvy chceme mít hotový do dvou týdnů, řekl Faltýnek

Jaroslav Faltýnek (ANO) komentuje vývoj povolebních vyjednávání. (31. 10. 2017)

Vyjednávání o vládě možná spějí ke konci. Hnutí ANO chce mít do čtrnácti dnů hotový návrh koaliční smlouvy. V pátek...

Najdete na iDNES.cz