Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfa komise zbavili funkce

  12:02aktualizováno  12:02
Praha - O svůj post šéfa sociální komise první městské části přišel včera Oldřich Malý. Rada tak rozhodla na žádost Malého kolegů z ČSSD v Praze 1. Malého odvolání je důsledkem korupčního skandálu jeho stranického kolegy a dalšího člena komise Luboše Zámečníka, který v současnosti čelí obvinění z vydírání. Malého radní odvolali i z komise obecního majetku, kde působil jako řadový člen.

"Kontrolu přidělování bytů za celé naše volební období ukončíme do konce roku. Průběžně také spolupracujeme s policií, která korupční aféru prošetřuje," sdělil starosta prvního obvodu Jan Bürgermeister k podezřelému přidělování bytů pro sociální případy.

Ludmila Stašková, předsedkyně kontrolního výboru, který má přidělování bytů ze sociálních důvodů prověřit, dostala v loňském roce ze stejných důvodů byt také. Z bytu v Lodecké ulici, který vrátila městské části, se odstěhovala do Bílkovy ulice.

Jejímu manželovi pak rada přidělila další byt ve Zlatnické. Stašková (ČSSD) se nemohla k případu vyjádřit, protože nebyla včera k zastižení. Malého odvolání, o kterém se spekulovalo již déle než dva týdny, iniciovali další členové klubu zastupitelů ČSSD na Praze 1. Stalo se tak právě kvůli korupční aféře na Praze 1.

"Ztratili jsme v něj po posledních událostech důvěru," vysvětlil už dříve šéf klubu zastupitelů za ČSSD Čestmír Nekovařík. Ten nahradil Malého v komisi obecního majetku. Předsedou sociální komise jmenovali včera radní Miloslava Černíka, zastupitele první městské části za ČSSD.

Podezřelá přidělení bytů členům sociální komise Prahy 1

- Předseda Oldřich Malý (ČSSD): Po příchodu z Brna dostal v Revoluční ulici v Praze 1 přidělen byt.  Ze sociálních důvodů dostal přidělen 4+1 v Jungmannově ulici číslo 7 v domě určeném k privatizaci.

- Člen Luboš Zámečník (ČSSD): Obviněný kvůli vymáhání úplatku z vydírání. Dostal od radnice přidělen byt velký 160 metrů čtverečních v Růžové ulici z vyšší kategorie, v níž muselo proběhnout výběrové řízení.

- Člen Jozef Helmeczy (ODS): Získal byt opět v Jungmannově 7 výměnou za byt v Opatovické ulici, kde však podle obchodního rejstříku stále sídlí jeho firma Pragocongress. Ta pro úřad spravuje bytové domy. Navíc na lukrativní adrese v Jungmannově ulici získal byt i jeho otec, který za to nabídl byt v Praze 3

Korupční skandál zasáhl pouze úředníka
Na začátku listopadu televizní reportéři přistihli sociálního demokrata a člena sociální komise radnice Prahy 1 Luboše Zámečníka, jak vymáhá od jedné žadatelky o byt úplatek. Policie jej později obvinila z vydírání a stíhá ho nyní na svobodě. Od úspěšného mladého muže, který byl nedlouho před vypuknutím aféry zvolen lídrem ČSSD pro nadcházející komunální volby v Praze 1, se všichni odvrátili jako od prašivé ovce. Zajímavý je i fakt, že Zámečník v záznamu skryté kamery uvádí, že peníze nepožaduje od ženy pro svou osobu.

Magistrát, který Zámečníka zaměstnával, i radnice Prahy 1 zahájily hloubková šetření. Zatím bez hmatatelných výsledků. "Doufáme, že šlo o pochybení jednoho člověka," tvrdí stále starosta Prahy 1 a horký favorit na primátora Prahy za ODS Jan Bürgermeister (ODS).

Přitom po zveřejnění aféry vyplouvají na povrch další přinejmenším podezřelé kšefty s byty v této městské části. Sociální byt kromě majitele hned několika restaurací na Václavském náměstí Rudolfa Břínka získal například i předseda sociální komise Prahy 1 Oldřich Malý.

Klub navrhl odvolat Malého z obou komisí

Z postu předsedy komise sociální a člena komise obecního majetku na Praze 1 navrhli starostovi Janu Bürgermeistrovi straničtí kolegové z ČSSD odvolat Oldřicha Malého.

Stalo se tak po událostech kolem podezřelých pronájmů obecních bytů v Praze 1. Další člen  sociálních demokratů a sociální komise Luboš Zámečník byl za vymáhání úplatku obviněn z vydírání.
„Nemáme v něj důvěru. Byl zároveň vyloučen z našeho klubu zastupitelů a do krajského výboru byl místo něj vyslán náhradník,“ uvedl šéf klubu zastupitelů ČSSD Čestmír Nekovařík.
Již dnes by se kauzou mělo zabývat i veřejné zasedání zastupitelstva Prahy 1. To začíná v devět hodin ráno na Žofíně.

V Jungmannově ulici 7 v komplexu bývalých diplomatických rezidencí získal byt také další člen komise, Jozef Helmeczy (ODS). Ten je majitelem společnosti Pragocongress, která pro obec bytové domy spravuje. Tato firma podle obchodního rejstříku stále ještě sídlí na jeho bývalé adrese v Opatovické ulici. Člen zastupitelstva Helmeczy navíc sehnal v Jungmannově 7 další byt pro svého otce výměnou za  byt v Praze 3. Při vědomí, že se tento prominentní dům bude privatizovat nájemníkům, dává celé pravděpodobně legální transakci lehkou pachuť.

Již minulý týden poznamenal náměstek primátora Jiří Paroubek (ČSSD), že všechna rozhodnutí musela nakonec přece schvalovat rada městské části. Tímto směrem však žádná pátrání nesměřují. Například přidělení 160 metrů čtverečních velkého bytu  v Růžové ulici právě stíhanému Zámečníkovi je velkým otazníkem. Rada tak rozhodla pouhé čtyři dny po jeho opakované žádosti o byt v Praze 1. Byt rada navíc vyjmula z kategorie A, v níž všechny byty spadají do veřejných soutěží.

Všichni radní však nad podobnými spekulacemi striktně kroutí hlavou a tvrdí spolu se starostou Bürgermeistrem, že vycházeli z podkladů jednotlivých komisí a odborů. Většinu návrhů na podivná přidělení bytů předkládal z titulu své funkce místostarosta Karel Loucký (ODS).

Šéf sociální komise vinu za korupční aféru necítí

Šéf sociální komise Oldřich MalýPřestože sociální demokrat Oldřich Malý přijde pravděpodobně kvůli korupční aféře s přidělováním bytů na radnici Prahy 1 o místo šéfa sociální komise, a možná dokonce padne i návrh na jeho vyloučení ze strany, přišel na domluvenou schůzku s úsměvem. Ten neztratil téměř po celou dobu rozhovoru.

V souvislosti s korupční aférou vašeho stranického kolegy a člena sociální komise Prahy 1 Luboše Zámečníka, se starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister vyjádřil, že ve vás nemá důvěru. Někteří členové komise vás požádali o rezignaci. Vy však stále zůstáváte. Proč?
Necítím za vzniklou situaci žádnou vinu, a proto jsem také neodstoupil. O tom, komu bude přidělen byt, či ne, rozhoduje nakonec rada městské části. V panu Zámečníkovi, který byl skutečně mým přítelem, jak se objevilo v tisku, jsem se hluboce zklamal a nechci s ním mít nic společného. Nemyslím si, že odmítnutím výpovědi věci pomohl. Měl by celý skandál vysvětlit.

Přesto poslední vyjádření starosty a vašich stranických kolegů naznačují, že budete z čela komise odvolán. Necítíte se nyní jako politická mrtvola? Uvidíme, jak celá věc dopadne. Krajský výbor strany i rada městské části zasednou příští týden. I kdyby to pro mě nedopadlo příznivě, mám dvě malé děti, a život jde dál. Navíc pracuji v jedné firmě zabývající se propagací.

Vy sám jste od radnice dostal přidělen byt 4+1 ze sociálních důvodů v Jungmannově ulici v komplexu bývalých diplomatických bytů, v domě, který má být za velmi příznivé ceny privatizován. Podle vašeho předchozího vyjádření jste jej vyměnil za byt v Revoluční ulici, který jste dostal přidělen po svém příchodu z Moravy do Prahy. Necítíte alespoň morální výčitky?
Vše proběhlo podle zákona. Rozhodně jsem se k bytu nedostal nějakým podloudným způsobem. Také o nějakém zvýhodňování jiných lidí sociální komisí nic nevím.

Někteří členové vaší strany vás označují za prospěcháře, který přišel do ČSSD z ústředního výboru Komunistické strany Čech a Moravy kvůli výhodám při práci na radnici.
Požádal jsem jako člen krajského výboru ČSSD smírčí komisi strany o přezkoumání vyjádření některých členů místní organizace ČSSD, kteří na mě plivou špínu. Nic z toho není pravda.

Zajímavou adresu, tentokrát v Senovážné ulici, získal podobnou výměnou za jiný byt jako Helmeczy  i místostarosta Vladimír Vihan (ODS). Nikdo v tom však nespatřuje žádný větší problém.

Podle zájmu radnice s celou aférou se vypořádat to vypadá, že věc skončí maximálně odvoláním Malého z jeho funkcí v komisích. Je jen možná škoda, že celý skandál nevypukl o několik měsíců později před volbami, kdy by si všichni rozmysleli nechat na sobě stíny podezření. Jediná možná cesta pro občana, jak s podobnými věcmi pohnout, je dobrá paměť a pevná ruka u volebních uren.

Jungmannova 7: adresa pro vyvolené
I když představitelé Prahy 1 stále tvrdí, že korupční skandál úředníka magistrátu Luboše Zámečníka je věcí jen jeho samého, na povrch vyplouvají další a další podezřelé informace. Například Oldřich Malý, šéf sociální komise Prahy 1, která posuzovala potřebnost jednotlivých žadatelů, získal sociální byt v Jungmannově ulici číslo 7, v komplexu bývalých diplomatických bytů.

Na této adrese přitom bydlí další lidé, ať už z radnice nebo ze sociální demokracie, ve které je Malý a v níž byl do nuceného odchodu i Zámečník.

V domě, který má být mimochodem privatizován nájemníky, bydlí například Jan Uxa, tajemník radnice Prahy 1. Jiné jméno na poštovních schránkách tohoto lukrativního domu patří dalšímu členu sociální komise, Jozefu Helmeczymu. "Vyměnil jsem ho za svůj byt v Ostrovní ulici," tvrdil ve středu Helmeczy, který je vlastníkem společnosti Pragocongress, jež pro obec spravuje řadu obytných domů.

V internetovém výpisu obchodního rejstříku však jako sídlo společnosti stále figuruje Opatovická 14. "Nestihli jsme to ještě změnit," uvedl Helmeczy, který je v zastupitelstvu Prahy 1 za ODS. Ve zmíněném domě navíc bydlí také jeho otec v bytě 1+1. "Tatínek na tom není zdravotně dobře, proto jsem ho chtěl mít u sebe. Za byt jsme obci nabídli otcův byt na Praze 3," podotkl Helmeczy.

Na zmíněné adrese našel útočiště i další sociální demokrat z Prahy 1, Richard Šusta, který do strany vstoupil teprve před několika měsíci. "Šlo o běžnou zákonnou výměnu bytů," reagoval zjevně zaskočen na dotaz. Ale nedovedl vysvětlit, zda za něj městské části nabídl byt v osobním nebo v jiném vlastnictví. "Nezlobte se, už si nevzpomínám," dodal.

Sám šéf sociální komise Malý nevidí nic zvláštního na tom, že dostal od radnice sociální byt. "Je to už mnoho let zpátky. Bydlel jsem s dětmi ve velmi špatném prostředí a požádal jsem o výměnu," hájil se ve středu Malý, o kterém Jan Bürgermeister, starosta Prahy 1, prohlásil, že v něj nemá důvěru.

K odstoupení z postu šéfa sociální komise jej vyzvala také další místostarostka Pavla Kafková. Zámečníka, který po zveřejnění aféry vystoupil z ČSSD, kde byl lídrem pro nadcházející komunální volby pro Prahu 1, policie obvinila z vydírání a vyšetřuje jej na svobodě. Zámečník dal výpověď i na magistrátu, jehož byl zaměstnancem. Malý, který je také v místní organizaci ČSSD, rezignaci zatím nezvažuje.

"Nechápu, proč starosta tvrdí, že schvaluji, že Zámečník na policii nevypovídal. Není to pravda. Ale uznávám, že moje dny v sociální komisi jsou po posledních projevech starosty sečteny. V pondělí zasedá rada, čekám odvolání," sdělil Malý.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz