Šéfa H-Systému pustil soud omylem

  • 65
Petra Smetku, šéfa zkrachovalého H-Systému, který připravil tisícovku lidí o miliardu korun, soud propustil z vazby. Smetka opustil věznici 7. května, včera se však ukázalo, že se na svobodu vůbec neměl dostat. Autor projektu dostupného bydlení Petr Smetka se po více než dvou letech vazby ocitl na svobodě jedině díky tomu, že si vrchní soud špatně vyložil novelizovaný trestní řád. Městský soud totiž zamítl Smetkovu žádost o propuštění, a tím automaticky prodloužil jeho vazbu.

Vrchní soud byl však přesvědčen, že městský soud měl o prodloužení vazby jednat, a protože se tak nestalo, Petra Smetku propustil na svobodu. Od letošního dubna přitom platí rozhodnutí Nejvyššího soudu, které dává za pravdu výkladu městského soudu.

Soudce, který šéfa H-Systému pustil z vazby, připouští, že Smetka je na svobodě nedopatřením. Předseda senátu vrchního soudu Jaromír Klimša přiznává, že kdyby měl rozhodnutí Nejvyššího soudu v ruce, Smetka by zůstal ve vazbě. "Když se na to díváte takhle, tak by asi neměl být venku. Ale dopadlo to, jak to dopadlo. Když jsem rozhodoval, neměl jsem rozhodnutí Nejvyššího soudu k dispozici," hájí se soudce Klimša.

Postižení klienti H-Systému, které Smetka a spol. připravili podle obžaloby často o celoživotní úspory, jsou pobouřeni. "No, to je šílený, strašný. To se ani nedá komentovat," řekla Jitka Drunecká ze sdružení Maják, které zastupuje poškozené klienty.

Jak se vyvíjel případ levných bytů

 Projekt se rozjel v roce 1994, sliboval byty a domky na okraji Prahy za polovinu běžné ceny. Nízké ceny měl zajistit princip hry Letadlo: prvním klientům přispějí ti, kdo přistoupili později.

 V roce 1997 bydlelo pouze čtyřicet z tisíce klientů. H-Systém se topil v dluzích a jeho pozemky byly zastaveny u bank.

 V roce 1999 policie obvinila šéfa projektu Petra Smetku z podvodu, zpronevěry a poškození věřitele a poslala ho do vazby. Později bylo obviněno dalších pět lidí.

 H-Systém připravil klienty o miliardu korun. Jen od Komerční banky pak odčerpaly firmy napojené na Smetkovo impérium další miliardu.

 Před rokem dosud neznámý atentátník rozeslal lidem z vedení H-Systému bomby v dopisech.

Rozhořčení neskrýval ani žalobce Boris Havel, který Smetku a další představitele H-Systému dostal před soud: "Měl v té vazbě zůstat. Hrozí, že bude pokračovat v trestné činnosti a poškozovat věřitele H-Systému." Státní zastupitelství i policie jsou bezmocní, nemohou Smetku sledovat a nemohou mu zabránit v útěku.

"Nemůžeme ho hlídat, to by bylo nezákonné. Předali jsme případ soudu a s ním dodali i hlavního obžalovaného, všechno je teď tedy na soudu," dodal Havel. Kde teď Petr Smetka je, není jasné. Jeho advokát Jan Liegert odmítl na tuto otázku odpovědět. Řekl, že až se s ním Smetka spojí, zeptá se ho, zda je ochoten mluvit s novináři.

Na dotaz, jestli vůbec má na Smetku spojení, Liegert odpověděl: "Jsem vázán mlčenlivostí na všechno, co se týká případu, takže vám ani na tohle nemohu odpovědět." Stejně tak Smetkova manželka i bývalá právnička H-Systému pouze slíbily, že pokud se jim Smetka ozve, předají mu žádost o rozhovor.

Jediný, kdo teď může dostat Smetku zpátky do vazby (pokud se najde), je soudce Kamil Kydalka, který má celý případ H-Systém na starost. Právě on odmítal Smetku propustit.

O tom, že je tento muž už od začátku května na svobodě, se dozvěděl až od novinářů. "Stala se chyba, ale ne moje a já ji teď nemohu napravit. Doteď nemám dokonce ani rozhodnutí vrchního soudu, ani spis. Až oboje dostanu, rozhodnu, co dál," řekl Kydalka.

Nynější propuštění Smetky není zdaleka jedinou nejasností, která vyšetřování případu H-Systém provází. Ztratily se například některé odposlechy Smetkových rozhovorů nebo se nepodařilo vypátrat, kam zmizely peníze okradených klientů.

Roli úředníků Komerční banky, kteří Smetkovu impériu poskytli miliardu na dodnes nesplacených úvěrech, zase úřady zmapovaly až ve chvíli, kdy bylo nezákonné jednání bankéřů promlčené. Soudce Kydalka navíc nejnověji zjistil, že poškozených klientů je mnohem víc než ta tisícovka, které se týkalo policejní vyšetřování. "Je tam 280 dalších poškozených, kteří prokazatelně měli smlouvy, ale nikdo je nevyslechl," řekl Kydalka.

Soudce proto prozatím neví, jestli nařídí soudní líčení nebo bude muset případ vrátit policii. "Myslel jsem, že do konce května prostuduji celý spis, ale ještě jsem to nestihl," dodal Kydalka, který má kromě studia spisu H-Systém se sto tisíci stránkami na starosti ještě dvanáct jiných případů.

Se zkrachovalým H-Systémem se zapletli i představitelé sociální demokracie. Před volbami v roce 1996 strana vyřešila finanční nouzi tak, že někteří členové jejího aparátu uzavřeli smlouvu s H-Systémem a brali za to měsíční plat. Vedení ČSSD to nepopřelo, označilo tuto věc za soukromou aktivitu lidí z Lidového domu.

S H-Systémem přímo spolupracoval šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf. Sice to roky popíral, při policejním výslechu ale přiznal: "Nemohu vyloučit, že jsem v řadě případů H-Systém jako způsob výstavby rodinných domků doporučoval ve svém okolí." Vyšetřování dokonce ukázalo, že v roce 1996 měl Šlouf s H-Systémem uzavřenou smlouvu o propagaci a bral za to osm tisíc měsíčně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video