Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf zpravodajství ČT: Povodně jsou horší než zrušené volby

  21:08aktualizováno  21:08
Zrušení voleb nadělalo vrásky nejen politikům. Připravovala se na ně také Česká televize. Po nerozpuštění Sněmovny musel šéf zpravodajství Milan Fridrich předělat celý program kanálu ČT24. "Nebylo to nic mimořádného, povodně jsou horší," říká v rozhovoru iDNES.cz.

Milan Fridrich - Party ČT - MFFKV 2009 | foto: Marek Navrátil

Kolik peněz ČT vynaložila na zajištění zpravodajství z původně plánovaných předčasných voleb?
Nedá se mluvit o nějakých enormních ztrátách, největší balík jsme měli připravený na zajištění voleb a vysílání bezprostředně po volbách. Televize vždy něco musí vysílat. Kdybychom nevysílali předvolební speciály, bylo by tam něco jiného. Že jsme něco vyrobili a vysílali k volbám, které nejsou, pro nás neznamená čistou ztrátu. Ale zcela určitě jsme nemuseli dělat průzkumy volebních preferencí pro Otázky Václava Moravce speciál. Z předvolebního vysílání se rozjely jen ony Otázky a odvysílali jsme jen tři díly, z nichž pouze jeden byl mimo pražské studio.

Milan Fridrich

Ředitelem zpravodajství ČT je od loňského jara. Už od konce roku 2007 byl prozatímním šéfem poté, co jeho předchůdce Zdeněk Šámal odešel vést server tn.cz. Fridrich byl dříve zahraniční reportér Českého rozhlasu a bruselský zpravodaj Hospodářských novin.

Jak vám bylo při sledování Ústavního soudu a později tiskové konference ČSSD, kde Jiří Paroubek oznámil, že nepodpoří rozpuštění Sněmovny?
Říkal jsem si, že to bude velice zajímavé vysílání ČT24. Nechtějte po mně komentovat politická jednání nebo rozhodnutí Ústavního soudu. Z mého pohledu je důležité, že jsme se snažili všude být a zprostředkovat důležitá jednání v přímém přenosu, sehnat okamžitě reakce. V den, kdy ČSSD odmítla rozpuštění Sněmovny, jsme měli páté nejsledovanější vysílání v letošním roce.

Co se pak dělo na chodbách ČT24? Rozdrčely se telefony, redaktoři pobíhali po chodbách, jako to známe z filmů o televizi?
Všichni se dostanou do otáček, ale zároveň vědí, co mají dělat. ČT24 má nastavené mechanismy na mimořádné události. Ve chvíli, kdy nějaká "velká" zpráva vyletí, chystá se mimořádné kontinuální vysílání s maximálním možným množstvím informací. Vždy je jmenován šéfdramaturg dne, který tomu velí. Editoři horečně připravují, co se má udělat, podřídí se monotématickému vysílání. Ale právě k tomu je určena zpravodajská televize, na tom se projevuje její vyspělost a v takové dny se dělá rekordní sledovanost.

Příští debaty by mohly být jen na ČT24

Není pro diváka ČT24 výhodnější, že se volby uskuteční až na jaře, kdy bude digitální signál dostupný už více než 90 procentům obyvatel?
Vím, na co míříte. Z tohoto pohledu bude mít čtyřiadvacítka větší zásah a vysílání uvidí víc lidí, to máte pravdu. I dnes je už ale to číslo poměrně vysoké. Je v tom ale schovaná i další věc. Rádi bychom téměř celé předvolební vysílání včetně Otázek Václava Moravce speciál ponechali příští rok čistě na ČT24. Ty nežhavější pořady a duely můžeme nabídnout i jinde, ale ČT24 bude v roce 2010 schopna být hlavním vysílacím prostorem pro politické předvolební diskuse, což je důležitá zpráva.

Milan FridrichVyplynulo pro vás z této politické krize nějaké poučení?
Pokud máte na mysli mimořádné vysílání, tak nic převratného. ČT24 žije v napětí od svého vzniku, tedy už čtyři a půl roku. Dva měsíce po zahájení vysílání došlo k atentátům v Londýně, následovaly povodně, dvoje volby, tsunami. To bylo náročnější vysílání. Politici chtějí mluvit, najdete je v úřadech, ve Sněmovně, ale dělat katastrofu, jako jsou povodně, je mnohem náročnější. Pracuje se v obtížných podmínkách, vlhne citlivá technika a najednou je po živých vstupech.

Co čeká redakci zpravodajství ČT v následujících měsících?
Připravujeme novou interaktivní grafiku, nový layout (vzhled - pozn. aut.) zpravodajských relací, který vysílání zpřehlední a obohatí. Ve vysílání budou změny v čase mezi osmou večerní a půlnocí, protože ČT profiluje v rámci digitalizace své programy, včetně ČT24. Události komentáře budou od 10 do 11 hodin večer. Nadále chceme večerní program stavět na ekonomice, která bude od 21:10 do desíti. Mezi 8. a 9. hodinou večer chystáme kontaktní pořad Hyde park o aktuálních událostech. Diváka zapojíme prostřednictvím telefonu, SMS, webu, YouTube, Facebooku. Chtěli bychom tak zvýšit denní podíl na diváckém koláči na 3,5 procenta. Když jsme čtyřiadvacítku rozjížděli, takové číslo nás nenapadlo ani ve snech.

Jsme zážitková, analytická, zpravodajská televize

Všude se šetří. Budete mít i příští rok k dispozici stejný rozpočet jako letos?
Jednání ještě nezačala. Je samozřejmé, že i ČT musí zohledňovat realitu. Jaká bude, ale zatím nevím.

Sleduje ředitel veřejnoprávního zpravodajství ČT situaci ve veřejnoprávní tiskové agentuře ČTK? Dlouholetý ředitel Stibral nejdřív rezignoval, pak ho údajně zaměstnanci přemluvili k návratu.
Upřímně řečeno, sleduji to jako jakýkoliv občan této země. My jsme jejich docela dobrým zákazníkem, nebudu se pouštět do nějakých komentářů. - čtěte Zaměstnanci ČTK přemluvili ředitele Stibrala k návratu

A co televize Z1? Ta se snažila ČT24 přiblížit.
To si nemyslím, oni dělali zpravodajsko-publicistickou televizi. Chtěli dělat zprávy, ale zároveň vysílali dokumenty, publicistiku. My vysíláme kontinuálně, aby divák měl neustále informace o aktuálním dění, kdykoliv si nás zapne. Já tomu říkám ´zážitková, analytická, zpravodajská televize´. Přinášíme informaci a zároveň v širším kontextu, s reakcí, komentářem, nejlépe vše živě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...Najdete na iDNES.cz