Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf z magistrátu vyhrožuje „krysám“, které upozornily na protekci

  3:03aktualizováno  9:50
Na to, aby Zbyněk Bernat prověřil vážné podezření, že jeho úředníci úmyslně odkládali přestupky vlivných lidí, si v pátek čas nenašel. Místo toho si šéf odboru dopravních přestupků pražského magistrátu sezval své podřízené a začal jim vyhrožovat.

Zbyněk Bernat, šéf odboru dopravních přestupků pražského magistrátu | foto:  Dan Materna, MAFRA

MF DNES to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů. "Budeme dělat hlubší kontrolu osob, které máme natipované, nebo osoby, která je natipovaná," hrozil Bernat.

Úředníkům tím sděloval jediné – ten, kdo na divoké poměry v odboru upozornil, si to pěkně odskáče. "Vytáhli jsme si to. Zatím pro naši potřebu, jen abyste věděli. Kontaktoval jsem policii s tím, že jsme podali oznámení pro spáchání trestného činu. A to za vynesení spisů a vstup do počítače," strašil ředitel.

omluvenky

MF DNES upozornila, že pokud někdo patří k vlivným lidem, má šanci, že si uhájí řidičský průkaz, přestože by o něj podle zákona měli přijít. Stačí jen využít důmyslného systému "omluvenek", který funguje na pražském magistrátu.

Jak systém nestandardní "pomoci" některým řidičům vypadá v praxi?

"Prominent se přesně podle zákona předvolá. On se ale pokaždé omluví a referent to akceptuje. Takhle se to protahuje celý rok, kdy dojde k promlčení," říká svědek. Po dvanácti měsících tak případ definitivně končí.

- o systému "omluvenek" čtěte více zde

Bernat tak napodobil svého spolupracovníka, vedoucího oddělení správního řízení Jaroslava Opletala, který už ve čtvrtek reagoval na zjištění MF DNES slovy: "To se ještě budeme muset podívat, která krysa vynáší."

Opletalův výrok v pátek tvrdě odsoudil náměstek primátora Rudolf Blažek. "Je nesmyslný, dehonestující a nehorázný. Budeme vůči panu Opletalovi postupovat s maximální tvrdostí," prohlásil Blažek. A nařídil důkladné vyšetření aféry.

Mám veškeré informace o "zrádci", lhal Bernat

Policie bude podle Bernata prý zjišťovat, kdo MF DNES vynesl spisy, které dokazují, že se na magistrátu zachází podivně s přestupky privilegovaných řidičů. Ve snaze znervóznit své podřízené a odradit je od dalšího svědectví dokonce úředníkům lhal. Tvrdil jim totiž, že mu MF DNES prozradila, kdo je její zdroj (to redakce zásadně nikdy nedělá).

"Samozřejmě ti redaktoři nám řekli jejich zdroj, kdo jim to prostě poskytl. Z jejich strany máme naprosto vše. Konkrétně kdo, co, jak a tak dále," vymýšlel si Bernat.

Bernat včera říkal, že na své podřízené žádný nátlak nečinil. "Maximálně to může být subjektivní dojem někoho," řekl. Na otázku, zda se zajímal o to, kdo spisy poskytl, odpověděl: "Nemám důvod toho člověka hledat."

Prověřování spisů, které dokazují, že se na magistrátu chovají k vlivným řidičům nestandardně, včera tak nespěchalo. Bernat přitom ještě ve čtvrtek tvrdil, že si hned zjistí, jak je možné, že se v těchto případech zachovali úředníci nestandardně.

"Má to na starosti pan Opletal, všechno má on," říkal včera Bernat. Potíž je v tom, že si Jaroslav Opletal vzal dovolenou.

Ze spisů by se vedení odboru dozvědělo, proč se tak podivně zachoval úředník, který měl na starosti přestupek manželky starosty Prahy 5 Lenky Jančíkové. Té odbor dopravních přestupků v březnu minulého roku zakázal na půl roku řídit. V místě, kde směla jet jen osmdesátikilometrovou rychlostí, "uháněla" téměř sto třicet.

Jančíková usedala za volant dál i bez řidičáku, policie ji zastavila a dala vědět magistrátu, že jejich zákaz ignoruje. O dva měsíce později požádala manželka starosty magistrát, aby jí prominul zbytek trestu a řidičák vrátil.

"Po dobu sankce jsem se nedopustila žádného protiprávního jednání," napsala. A úředník jí vyhověl, přestože v době zákazu řídila.
Proč úředník takto rozhodl, včera na odboru dopravních přestupků nejspíš nikoho nezajímalo.

Kdo o tom věděl?

Fakt, že včera šéfy zajímalo více to, kdo vynáší informace, než to, kdo údajně čachroval s případy vlivných lidí, vytváří nepříjemné podezření – že se nejspíš nejedná o selhání jednotlivých referentů, ale o systém, který funguje minimálně za plného vědomí šéfů.

Vedení pochopitelně popírá, že by se zahlazováním VIP případů mělo cokoliv společného. Podle dobře informovaného svědka je však systém jednoduchý. "Přijde nadřízený s předvoláním a řekne, že se s tímto případem nic dělat nebude, že mu přijde omluvenka. To je pro úředníka signál, že tento případ nemůže rozhodnout," popsal situaci zdroj.

Pro kategorii "vlivní a bohatí" funguje podle něj důmyslný systém omluvenek. Zatímco obyčejný smrtelník riskuje, že když se na magistrát nedostaví, bude případ rozhodnut bez něj, VIP řidiči mají podle svědectví zajištěno, že bude jejich omluvenka akceptována. A to jim vystačí po celý rok, než uplyne promlčecí lhůta. Vedení odboru dokonce nepopřelo, že u nich funguje systém "all inclusive", kdy úředníci dokonce píší za privilegované řidiče i omluvenky.

"Měli jsme podle typu písma a opakování stejných věcí na omluvenkách podezření, že je píše tentýž referent. Snažili jsme se to prověřit, ale nepodařilo se," přiznal šéf oddělení správního řízení Opletal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz