Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf vyhověl záchranářům, změní vedení

  15:31aktualizováno  15:31
Pražskou záchranku čekají personální změny. Její šéf Zdeněk Schwarz už týden jedná se zaměstnanci, aby vyřešil napjatou atmosféru. Rozhodl se, že vypíše výběrová řízení na dvě vedoucí funkce, které záchranáři nejvíc kritizují.

Část zaměstnanců pražské záchranné služby si už pár měsíců stěžovala na šikanu. Tvrdila, že podmínky řadových pracovníků jsou neúnosné. Vedení to odmítá a tvrdí, že napětí vyvolává jen několik jedinců. - více zde

Ředitel záchranky Zdeněk Schwarz musel dokonce kvůli napjaté situaci na kobereček k primátorovi Pavlu Bémovi. Ten se s ním dohodl na tom, že do konce týdne musí předložit plán, jak problémy vyřeší. Organizace však podle něj funguje dobře. - více zde

Část záchranářů není spokojena hlavně s jednáním náměstka Jaroslava Valáška a vedoucího dopravy Michala Petruse.

Ředitel Schwarz se proto rozhodl na jejich funkce vypsat výběrová řízení. Sám ve svém křesle zůstává.

"Náměstek Valášek ani vedoucí dopravy Petrus nemají žádný problém s tím, aby se funkce vzdali. Se zaměstnanci jsem se dohodl, že nemusejí odejít okamžitě, ale aby organizace dál fungovala, budou na jejich pozice vypsána výběrová řízení," řekl iDNES Schwarz.

V souvislosti s Valáškem ředitel uvedl, že jeho odchod nepožadoval. "Valášek neselhal a má naopak výrazný podíl na dobrém fungování organizace," dodal.

Uvedl, že novou šéfovou a osazenstvo má už také sekretariát. Další konkurz má zajistit záchranné službě nového personálního náměstka.

Vedení záchranky také hodlá vytvořit dvě komise, které se konflikty na pracovišti budou zabývat. 

Záchranáři nejsou jednotní
Nespokojení zaměstnanci svolali na středu kvůli problémům na záchrance tiskovou konferenci. Část z nich se i přes předchozí jednání postavila i proti Schwarzovi.

"Požadujeme, aby primátor odvolal ředitele Schwarze. Pokud by tak neučinil, jsme odhodláni zahájit stávku a vyjít do ulic," řekl novinářům šéf odborů Jiří Havelec.

Některé záchranáře, kteří se podepsali pod petici poslanou Bémovi, to ale na tiskové konferenci překvapilo. "Chtěl jsem jen slušné jednání, aby odešel Valášek s Petrusem. Proti Schwarzovi ale nic nemám," řekl jeden z nich.

Primátor Pavel Bém se zatím nechtěl o případném Schwarzově odvolání bavit. "V pátek máme naplánovanou schůzku, tam se budu s panem ředitelem bavit dál. Jeho případné odvolání je předčasná otázka," řekl Bém ČTK.

Primátor šéfa záchranky podpořil
Pražský primátor Pavel Bém se Schwarzem sešel v pátek Po schůzce ocenil Schwarzovy kroky, které mají situaci v této městské organizaci uklidnit.

"Primátor určitě nebude vyjednávat s odboráři na téma vedení pražské záchranky, protože je to věc zřizovatele a navíc je to problém vysoce odborný," řekl ČTK zástupce ředitele magistrátu Miroslav Sklenář.

Bém se podle něj nebude k situaci v záchranné službě až do definitivního vyřešení situace vyjadřovat. Záchranáře vyzval ke standardnímu pracovnímu nasazení. Další schůzka primátora se Schwarzem bude ve čtvrtek před Vánoci.

Záchranka získala certifikát kvality
Bez ohledu na probíhající spory, převzali ve středu zástupci záchranky na pražském magistrátě mezinárodní certifikát kvality ISO 9001.

Schwarz připustil, že k napjaté situaci v záchranné službě mohla přispět i příprava na certifikaci. "Na zaměstnance je kladen větší tlak. Musejí více pracovat a vydat ze sebe více energie. Může to být i projev jejich jakési nevole, že organizace má na ně více požadavků," řekl.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz