Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf ústavu: Úlohu celebrit chápu

  14:12aktualizováno  14:12
Britský list The Sunday Times rozpoutal kampaň proti "klecím" v českých ústavech. Připojila se i autorka Harryho Pottera. "Úlohu celebrit chápu, jestliže propůjčí své jméno k tomu, aby se rychleji prosadila dobrá věc," prohlásil na iDNES ředitel ústavu v Rábech u Pardubic.

ODPOVĚDI JANA SLEZÁKA NAJDETE ZDE

"Celebrita by měla mít aspoň představu, k čemu jméno propůjčuje. Pokud tak není, může to skončit její ostudou. Státní činitelé by však své jméno měli propůjčit vždy za situace, kdy mají jasno. Tam už nejde o ostudu jejich," doplnil Jan Slezák v on-line rozhovoru.

"Osudová" reportáž
Pětiletý Vašek pláče, když za ním denně zaklapnou dveře klece, uvádí britský list. Dostane se z ní jen v době jídla a koupání. Nemá plyšového medvěda, který by ho potěšil. Naopak se musí dívat na osmdesátiletého umírajícího starce naproti.

Podobně se vede dalším čtyřem jeho kamarádům. Tak popisuje poměry v Ústavu sociální péče v Rábech u Pardubic nedělní reportáž britských novin z 13. června. Podle listu ji pořídila redaktorka přestrojená za praktikantku.

"Způsob, jakým se dobrala svých zjištění ona dotyčná a jak je poté ´zpracovala´, má ovšem znaky tendenčního zpravodajství na zakázku z dob minulých," komentoval článek ředitel rábského ústavu Jan Slezák.

"Vyfotit jednorázovou situaci, pochytit pár útržkovitých frází a nahodilých údajů, nezjistit celkový stav a souvislosti, nedat prostor na osvětlení a v podstatě bez základních znalostí o problematice vůbec fabulovat pomocí bezostyšně použitých nepravd a líčení scenérií půjčených z filmových hororů – a máme výsledek, který jistě zaujme," pokračoval.

Ani trest, ani výstraha
Připomněl, že ústav v Rábech je zařízení určené pro mentálně postiženou mládež a dospělé s přidruženým tělesným či smyslovým postižením. "Protože však v ČR chybí potřebná kapacita zařízení pro pobyt občanů s psychiatrickými diagnózami, jsou často klienty ÚSP děti i dospělí s těmito diagnózami či stavy," podotkl.

Při současném legislativním, technickém, finančním a personálním stavu v oblasti ústavní sociální péče je podle Slezáka potom nemožné se v určitých situacích obejít bez použití ochranných lůžek .

"Ta jsou nejsou použita proto, aby si pracovnice ÚSP ulehčily práci, ani jako trest či výstraha. Jsou použita u těch klientů, kteří by v okamžiku, kdy se jim nelze osobně věnovat, ublížili v důsledku svého tělesného, mentálního či psychického postižení sobě či jiným," vysvětlil.

V Rábech je z celkem 92 klientů takových pacientů pět až šest. "V ochranném lůžku přitom tráví dobu spánku, odpočinku a krátké časové úseky, kdy je zvýšená frekvence činností ošetřujícího personálu," popsal ředitel ústavu a upřesnil, že se jedná například o koupání, podávání jídla, či odchod na vycházku.

I tito klienti jsou běžně zařazováni do denního programu. Den tráví společně, absolvují cvičení, rehabilitaci, nebo jsou na zahradě.

"V poslední době se účastnili výletu autobusem, divadelního představení Tři mušketýři Pardubického divadla na Kuňce, dětského dne, pohádky v ÚSP atd.," vyjmenoval Slezák, který zastává funkci ředitele půl roku.

Přijďte se podívat, zve ředitel
Při nástupu kromě jiného podle svých slov deklaroval snahu o dvě věci – otevřít ústav veřejnosti, spojit to s integrací klientů do ostatní populace a zvýšenou aktivizaci klientů.

Proto je podle něj v poslední době možné v ústavu běžně potkat exkurzi studentek, učitelek základních škol, či děti z mateřské školy pozvané na pohádku.

"Proto mají rodiče klientů i všichni zájemci možnost kdykoliv přijít na návštěvu. Proto se v dohledné době otevře v ÚSP pomocná třída, kam budou s učitelkou speciální školy docházet i postižené děti z okolí Rábů," vyjmenoval první výsledky.

Od září je podle něj domluvena i pro "klienty z klecí" hipoterapie a ergoterapie.

"Mám za to, že výše uvedené kroky a aktivity jsou zárukou permanentní kontroly veřejnosti, která by ´zápach lidských výkalů´ a ´zoufalý pláč mučených dětí´ zajisté včas odhalila," reagoval Slezák na jednu pasáž reportáže britského listu.

Reakce veřejnosti po článcích a reportážích v rozhlase či v televizi se podle něj negativně odrazila na pracovnicích ústavu.

"Práci v našem zařízení může kvalitně vykonávat pouze člověk citově a psychicky vyrovnaný. Takový stav si lze ovšem těžko uchovat při přebírání zlostných anonymů či opakovaných dotazů sousedů a známých," poznamenal a dodal, že jeho podřízení pracují podle svého svědomí, schopností a možností, často s obětavostí neodpovídající výši jejich platů .

Závěrem nabídl ředitel Slezák všem, kteří mají zájem o dění v ústavu, či je jeho slova nepřesvědčila, návštěvu rábského zařízení. "V důsledku tím pomůžete zejména jeho obyvatelům," uzavřel.

Ředitel Jan Slezák. O klecích a postelích se sítěmi v Ústavu sociální péče v Rábech psaly britské Sunday Times. (14. června 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Oprava stájí v hořické zemědělce má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...Najdete na iDNES.cz