Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf televize vzdal boj se Saddámem

  19:47aktualizováno  19:47
Šéf nové irácké televize Ahmad Rikabí po pouhém čtvrt roce rezignoval. Vadí mu, že Američané prohrávají propagandistickou válku nejen s arabskými státy, ale i se svrženým diktátorem. "Saddám Husajn se umí prodávat v televizích Al-Džazíra a Al-Arabíja," namítá muž, který žil dlouho v londýnském exilu.

Ahmad Rikabí nastoupil do čela nové irácké televize a rozhlasu před pouhými třemi měsíci. Nyní se netají deziluzí.

Poukazuje na to, že USA nedokázaly investovat dostatek peněz do iráckých médií, aby vybudovaly vlastní štáby. Proto podle něj získávají stále větší popularitu katarská Al-Džazíra či íránská Al-Alám.

"Irácký lid, a to včetně sunnitských muslimů, se nechce obracet proti svým osvoboditelům, ale je k tomu podněcován. Tyto kanály přispívají k růstu napětí v Iráku. Je nutné mít takovou televizi, která bude na jejich úrovni," argumentuje Rikabí.

Byl to právě on, kdo pronesl první svobodná slova odvysílaná iráckým rozhlasem 9. dubna. Sunnity a šíity vyzval ke společné modlitbě. Symbolicky tak ukončil desetiletí diskriminace šíitů.

Rikabí nejprve sestavil tým, který by rozjel pravidelné šestnáctihodinové vysílání. Ústředí bylo umístěno v bagdádském kongresovém centru, kde je mnoho opevněných místností, vybudovaných kdysi pro Saddáma.

Řada zaměstnanců ovšem tým záhy opustila, protože dostávali příliš nízkou mzdu. Kalifornská televizní společnosti SAIC, která dostala zakázku na obnovení provozu irácké televize, ale situaci nechce komentovat.

"Spojené státy musí Iráčanům víc naslouchat, a to nejen v oblasti sdělovacích prostředků," upozorňuje Rikabí. Jedním dechem ale přiznává, že bude trvat několik generací, než se napraví to, co napáchal Saddám.

"Irácká společnost stojí na lži. Fakticky zde neexistuje nezávislé myšlení. Všude panuje patolízalství a sektářství." Navzdory tomu je optimistický, pokud jde o obnovu Iráku. Je přesvědčen, že prosperitu přinesou volby a vyšší zaměstnanost.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz