Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf strážníků čelí podezření, že opsal bakalářskou práci svého nadřízeného

  17:28aktualizováno  17:28
Sedm let stará bakalářská práce šéfa plzeňských strážníků a absolventa místní právnické fakulty Luďka Hosmana se ve většině textu zcela shoduje s o rok starší prací jeho bývalého nadřízeného. ČTK práce srovnala v knihovně, kde jsou k dispozici.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Obě práce vznikly na stejné katedře plzeňské právnické fakulty, mají podobné téma, shodné názvy většiny kapitol, obsahují stejné chyby v diakritice a podobně.

Dle názorů oslovených právníků jde o plagiát. Hosman to popírá, ve věci vidí útok na svou osobu. "Tak to nevím, těžko vám k tomu mohu něco říci. Své práce jsem vypracovával naprosto sám. Používal jsem k tomu literaturu, jež byla. Dále vlastní věci, vlastní materiály," reagoval na dotaz ČTK Hosman, který na právech v Plzni absolvoval také magisterské studium a získal i titul JUDr.

práva v plzni

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni prochází největším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala nestandardně rychle. Akreditační komise mluví v této souvislosti i o propojení plzeňských práv s mafií.

Šéfem strážníků je od roku 1998, kdy funkci přebíral po tehdy pověřeném veliteli městské policie Radovanu Sládkovi. Právě se Sládkovou prací obhájenou v roce 2001, tedy rok před Hosmanem, se text na téma Obecní a městská policie shoduje. Stejných je 21 kapitol, shodné jsou slovní výrazy, závorky ve stejných částech. Liší se úvod a závěr práce.

Hosman vyloučil, že by použil Sládkovu práci a uvedl, že za vším vidí útok na svoji osobu. Chce se bránit právně. Sládek popřel, že by Hosmanovi půjčoval nějaké materiály k práci nebo její výtisk. "Jestliže text je prakticky totožný, tak to je asi divné. Práci jsem se snažil zpracovat dle vlastních slov," řekl Sládek. 

Práce oběma vedl Milan Duda, jenž byl v minulosti zaměstnancem magistrátu a na právech přednášel správní právo. Duda řekl, že nebyla šance případný plagiát odhalit.

"Člověk uhlídá, aby spolužáci nespolupracovali. Je-li mezi nimi rozdíl ročníku, tak se na to nedá přijít," dodal. Program na srovnání textů fakulta nemá.

transparency International: Zveřejněte všechny práce na webu

Plošné zveřejňování kvalifikačních prací na internetu a veřejně dostupnou evidenci dosaženého vysokoškolského vzdělání chce kvůli "korupčnímu skandálu" na plzeňské právnické fakultě prosadit Transparency International.

Mezinárodní nevládní organizace se rovněž pokusí zmapovat průběh studia některých prominentních absolventů.

Bývalý proděkan právnické fakulty Milan Kindl v úterý na tiskové konferenci vyzval Transparency International, aby se kauzou plzeňský práv zabývala. Požádal zároveň o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. - čtěte Kindlova hodinová obhajoba: Jsme čistí, ať to prošetří sněmovní komise

Odhalení skandálu na právnické fakultě ukazuje podle organizace na vážné nedostatky v kontrole vysokých škol. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci rozhodují, zda bude na policii dohlížet komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna znovu rozhoduje o tom, zda komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Najdete na iDNES.cz