Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf stavebního úřadu si povolil chatu v chráněné oblasti, tvrdí žalobce

  18:22aktualizováno  18:22
Šéf stavebního úřadu v Bílině Milan Vondráček čelí obžalobě za to, že sám sobě umožnil stavbu chaty v chráněné krajinné oblasti České středohoří, kde se stavět nesmí. Přesto dál zůstává v čele úřadu a rozhoduje o stavbách ostatních lidí.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

"Počkáme na rozhodnutí soudu. Já o té kauze sice vím, ale nemám v ruce jediný dokument, na základě kterého bych mohl rozhodnout. A se mnou o tom pan Vondráček nemluvil. Ani nevím, k čemu by to bylo. On by určitě řekl, že nic nezákonného neudělal," řekl starosta Bíliny Josef Horáček.

Případ sluneční elektrárny

Policie vyšetřuje také stavbu fotovoltaické elektrárny v Bílině.

Investor žádal o povolení postavit ji v místech, kde byl ovocný sad. Rada města v březnu 2010 souhlasila, pokud se vyřeší změna v územním plánu.

Referent stavebního úřadu Jan Bláha, který dostal stavební řízení na starosti, tvrdí, že na něj šéf úřadu Milan Vondráček tlačil, aby vypracoval rozhodnutí hned.

Bláha po poradě s krajským úřadem územní rozhodnutí vydal, ale svého šéfa podle svých slov požádal, aby ho nepodepisoval, dokud stavbu neumožní také územní plán.

Bláha tvrdí, že chtěl, aby mu Vondráček jeho upozornění potvrdil podpisem. Protože to odmítl, Bláha své vyjádření poslal přes podatelnu, a tím o něm získal doklad.

Krátce na to Bláha dostal výpověď a firma povolení ke stavbě.

Vondráček vlastní pozemek v Mukově u Bíliny. Nachází se v nezastavěném území v II. zóně chráněné oblasti. Před čtyřmi lety se Vondráček rozhodl, že si na pozemku postaví chatu a na správě CHKO sondoval, jestli by získal povolení.

"V roce 2008 byl na našem úřadě a sdělili jsme mu, že výstavba chaty na uvedeném pozemku není možná," řekla bývalá vedoucí správy CHKO Markéta Peřinová.

Vondráček poté na chatu přesto zahájil oficiální stavební řízení, správu CHKO o tom ale už neinformoval. Bez jejího souhlasu rozhodl o přípojce vody a zavedení elektřiny. Bylo to navíc v rozporu s územním plánem, podle kterého se v tomto místě s žádnou stavbou nepočítá.

V říjnu 2008 pak pozemek prodal svému známému. Podle vyšetřovatelů ale jen fiktivně, aby unikl pozornosti.

První trest, roční podmínka, neplatí

Následující rok, v době Vondráčkovy nepřítomnosti, vydala jeho zástupkyně na stavebním úřadě Jitka Koubková povolení ke stavbě chaty. Rovnou i s přístřeškem pro auta, bazénem a oplocením, opět bez vědomí správy CHKO. Podle ochránců přírody stavba narušila místní ekosystém.

Policie Vondráčka loni v dubnu obvinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele a soud ho na čas poslal do vazby. Obžalovaná byla i jeho zástupkyně Koubková. Vondráček veškerou vinu odmítl. Vypověděl, že neměl v úmyslu se obohatit, popřel fiktivní prodej pozemku a namítl, že obec prý chtěla změnit územní plán tak, aby se v místě stavět mohlo.

Jenže soud tyto argumenty nevzal a 23. července vydal trestní příkaz, jímž uznal oba obžalované vinnými. Vondráček dostal roční podmínku odloženou na zkušební dobu 30 měsíců, Koubková 8 měsíců s odkladem na 20 měsíců. Žalobce i Koubková ale podali odpor.

"Trestní příkaz proto neplatí a bude nařízeno hlavní líčení. Jeho termín zatím určen nebyl," uvedl předseda teplického soudu Roman Dobeš.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz