Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf pražského Lvího klubu: Nejsme žádní zednáři, jenom pomáháme

  14:19aktualizováno  14:19
S ovlivňováním politiků nechceme mít nic společného, jen se scházíme a pomáháme potřebným, tvrdí šéf Lvího klubu Praha Orel a bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. Zakladatele klubu Jaroslava Bartáka, kterého jeho asistentky obvinily z týrání, pražští "lvi" ze svých řad vyloučili už před dvěma lety.

Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby | foto: David PortMF DNES

Jak moc kauza kolem údajného týrání asistentek Lions Club poškozuje?
Lví klub Praha Orel, který Barták založil, a celé Lionské hnutí to poškozuje velmi. V žádném případě nepatříme k žádnému druhu zednářství, nepokoušíme se o ovlivňování politiků nebo politického života. Jsme organizace, která má dva cíle: scházejí se tam lidé, kteří k sobě mají blízko; a snažíme se pomoct v oblasti charity. Takže je to pro nás naprosto dehonestující. Řada členů, se kterými jsem hovořil, to vnímá velmi citlivě.

Pan Barták už není členem vašeho klubu. Kdy a proč jste jej vyloučili?
Vyloučili jsme ho před dvěma lety, když se náš klub rozděloval, protože se choval v rozporu s morálním kodexem člena Lvího hnutí.

Můžete být konkrétnější? Čím porušil ty mravní zásady?
Zaprvé nám vadily některé excesy, kterých se dopouštěl na setkáních členů.  A to především, že se snažil kontakty na pozvané osoby využívat k vlastnímu prospěchu, což vedlo k tomu, že lidé brzy členství ukončili, nebo už příště vůbec nepřišli. A hlavně to, že nám odmítl vydat nástupnickou dokumentaci klubu od zakládající listiny až přes účetnictví. On obstruoval veškerou činnost, která s tím byla spojena.

Jak na to vyloučení reagoval?
Nereagoval nijak.

To znamená?
Já jsem ho písemně obeznámil s rozhodnutím výboru, že byl podle stanov vyloučen, a on na to nijak nereagoval.

Jste spolu od té doby v kontaktu?
Ne, neměl jsem žádný důvod se s ním stýkat, jen vím, že si založil svůj klub, který byl v květnu rozhodnutím guvernéra vyloučen ze Lvího hnutí. Celá tahle záležitost mě už ale nezajímá, já nikomu neupírám právo založit si vlastní klub, když splní podmínky. Samozřejmě jsem byl překvapen, že jsem ho viděl jako člena, což je v rozporu se stanovami - jak to dokázal, to já nevím.

Jeho klub byl tedy rozpuštěn, nebo může dál fungovat?
Nebyl rozpuštěn, byl vyloučen ze Lvího distriktu. Samostatný distrikt může země mít od 1 200 členů. U nás je celkem asi tisíc členů, proto máme distrikt česko-slovenský. Ten sdružuje několik desítek klubů v Česku a na Slovensku. V čele distriktu stojí guvernér a guvernérská rada. A ta se rozhodla na základě stanov Bartákův klub pro nesplnění některých předpokladů vyloučit ze Lvího hnutí. Tedy dál existuje, jen není součástí našeho distriktu.

Jak na pana Bartáka vzpomínáte?
Nechci se k tomu vůbec vracet. To, čeho jsme svědky, je dostatečné k tomu, aby si o tom každý učinil obrázek. Už se k tomu vyjadřovat nechci.

A věříte jeho verzi, že tato kauza je spiknutím neschopných asistentek, popřípadě organizovaného zločinu?
To jen reflektuje bohatý myšlenkový proud pana Bartáka.

Na základě toho, co váš klub zažívá ve spojitosti s touto kauzou, budete napříště vaše členy nějak více prověřovat?
Tady nejde o prověřování. Vždycky se musí najít lidé, kteří člověka doporučí. O každém členství se hlasuje. Pokud z celé základny jsou proti, a to poslouchejte, jen dva lidé, tak ten člověk nemůže být členem. Žádná nadpoloviční většina. Každý, kdo někoho přivede, toho člověka garantuje. Nový uchazeč přijde jednou dvakrát na setkání, seznámíme se s jeho životopisem, výbor to projedná a pak členská schůze rozhoduje, zda jej přijme. Víte, my nemáme žádné policejní metody, přestože v klubu jsou lidé, kteří s podobnými organizacemi v minulosti měli co do činění, a teď narážím třeba na sebe. K tomu jsme se nikdy neuchylovali. Samozřejmě tenhle způsob může vést k takovým excesům, kdy se po letech ukáže, že tam ten člověk nemá co dělat.

Veřejnost toho o "lvech" moc neví. Můžete aspoň trochu poodhalit, jak to u vás funguje?
V našem klubu je nyní asi padesát členů, scházíme se každou první středu v měsíci. Zveme si různé hosty, se kterými besedujeme, a pak dlouhodobě sponzorujeme centrum pro nevidomé na Dědině, v řádu stovek tisíc za poslední dva roky. Umožňujeme, aby to centrum žilo, koupili jsme  hudební nástroje, kartonážní dílnu, aby lidé se ztrátou zraku mohli žít normálně ve společnosti a mohli pracovat. Platili jsme jim plyn a nájem, protože v této zemi se o těchto lidech jenom kecá a nikdo jim nepomůže, stát se k nim chová macešsky a letos jim snížil příspěvek na polovinu. Lionské hnutí bylo především založeno kvůli boji proti slepotě. Loni jsme také na vytopenou školu v Chrastavě sehnali sto tisíc.

Po Bartákově kauze se objevily názory, že setkání vašeho klubu slouží k tomu, aby si mocní lidé ještě navzájem zvyšovali svůj vliv...
To bych naprosto rázně odmítl. Já se tam samozřejmě stýkám s různými lidmi, kteří buď jsou, nebo byli ve vysokých funkcích, v klubu je i česká šlechta. Nikdy to neslouží k tomu, abychom v zákulisí nahrazovali legitimní orgány státu nebo politické strany, nic takového. Když si dva členové navzájem pomůžou ve své práci, na tom přece není nic špatného. Ale určitě se nesnažíme zasahovat do řízení státu či společnosti. Ti lidé se setkávají, protože mají společný zájem se vidět a pomoci charitě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Stát uzavřel smlouvu na odkup vepřína v Letech, sanace vyjde na 120 milionů

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Stát uzavřel ve čtvrtek smlouvu s majitelem vepřína v Letech u Písku, který stojí v místě koncentračního tábora pro...

Jablonecký zámeček se dočká záchrany. Rozeberou ho a postaví jinde

Sídlo jablonecké odnože celosvětového spolku Schlaraffia je v Jablonci nad

Zchátralý zámeček nedaleko autobusového nádraží v Jablonci, někdejší sídlo spolku Schlaraffia, se možná dočká spásy....

Hyundai i40 1,7 CRDI / 100 kW CZ
Hyundai i40 1,7 CRDI / 100 kW CZ

r.v. 2014, naj. 139 980 km, diesel
269 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz