Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf poslanců Vlček: Odstoupím, ale až později

  15:46aktualizováno  17:54
Miloslav Vlček prozradil iDNES.cz své plány s funkcí šéfa Sněmovny. Pokud Topolánkova vláda nezíská v pátek důvěru, zůstane v čele poslanců a chce se podílet na hledání nového premiéra. Toho by už ale nenavrhoval. "V té chvíli bych odstoupil, čímž bych dodržel svůj dřívější slib," řekl.

Vlček iDNES.cz sdělil, že pomáhat s hledáním případného šéfa třetí vlády | foto: David NeffMF DNES

Pochybnosti nad chováním Miloslava Vlčka se vyjasňují.

"Chci se vyjednávání účastnit. Ale poté se vzdám svého ústavního práva předložit prezidentu republiky nominaci na předsedu vlády," řekl iDNES.cz Vlček, který by po možném pádu Topolánkovy vlády patřil k nejmocnějším mužům.

Právě předseda Sněmovny má totiž právo třetího výběru premiéra.

Na otázku iDNES.cz, zda opravdu nebude nového premiéra navrhovat, Vlček zareagoval rezolutně: "Já jsem čestný člověk a sliby dodržuji. Zachovám se tak, jak nyní říkám," uvedl.     

Nechovám se svévolně, ctím dohody, říká Vlček
Právě Vlčkovo jméno patří k nejdiskutovanějším. Před pátečním hlasováním o důvěře vládě začíná přituhovat a ČSSD chce ve středu na mimořádné schůzi Sněmovny Vlčka převolit opět na post šéfa. Vládní trojkoalice je ale proti a chce tomuto tahu zabránit.

"Jsem přesvědčen, že tím nijak svůj slib neporuším. Budu čekat na to, až se následně politické strany domluví na mém nástupci. Ten by také navrhl nového předsedu vlády," tvrdí tento sociálně demokratický politik.

Vlček přitom upozorňuje, že se prý nerozhoduje nijak svévolně, ale drží se přesně dřívějších dohod předsedů parlamentních stran a prezidenta.

"Můj postup není tedy nějakým mým rozhodnutím, je to loňské rozhodnutí pěti předsedů a prezidenta. A já se tedy chovám v duchu těchto dohod," míní.

Středeční převolba podle všeho ČSSD nevyjde. Pokud přijdou všichni vládní poslanci a budou držet spolu, zajistí, aby Sněmovna ani neschválila program mimořádné schůze.

Když se dnes iDNES.cz ptala předsedů všech klubů, zda přijdou v plné síle, nikdo nemluvil o absencích.

Tajemní poslanci ČSSD u Topolánka
Je ale docela možné, že žádný třetí pokus ani nebude a Topolánkova vláda získá důvěru.

ČTK totiž přinesla odpoledne informaci, že premiér Topolánek přijal ve vládní Kramářově vile několik poslanců ČSSD. To je věc dosud nevídaná.

Informaci přitom potvrdil předseda klubu poslanců ODS Petr Tluchoř, který u jednání byl.

"Nic nebylo přislíbeno. Shodli jsme se na potřebě situaci stabilizovat. Bylo to konstruktivní jednání," citovala ČTK Tluchoře.

Jména - jak jinak - prozradil nechtěl.

Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek v reakci sdělil, že Tluchořově informaci příliš nevěří.

"Pokud je ale pravdivá, měl by pan Topolánek jasně říci, kdo za ním byl a o čem mluvili. Zejména s ohledem na to, že zástupci trojkoalice už dříve avizovali, že žádné změny v plánech své vlády nemíní dělat," řekl Hašek.

Paroubek se diví, prý je to psychologická válka
Topolánek se pozdě odpoledne skutečně ozval, o jménech ale nepromluvil. Z jeho tiskového prohlášení vyplývá, že je zřejmě ochoten udělat v plánech vlády ústupky - aby neznámým poslancům ČSSD nějakým způsobem vyhověl.

V písemném prohlášení stojí, že se "obě strany  shodly v mnoha oblastech připravovaného programového prohlášení vlády i mimo ně".

A ještě jedna shoda prý panovala. Zástupci ODS i opoziční poslanci si přizvukovali v tom, že nelze dále prodlužovat a prohlubovat nestabilitu země.

"V některých bodech programového prohlášení je však ještě třeba dále jednat a najít potřebný kompromis. Jedná se zejména o podporu mladých rodin, zdravotnictví a sociální oblast," oznamuje Topolánek.

Konec pro něj vyznívá optimisticky - jednání budou pokračovat. Do hlasování zbývají necelé čtyři dny.

Setkání sociálních demokratů s Topolánkem se divil i samotný šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle svých slov o žádných poslancích u premiéra neví.

"Podobná sdělení jsou nejspíše součástí psychologické války vůči ČSSD ze strany politických soupeřů," tvrdí Paroubek. A žádá, aby případná jména byla zveřejněna.

Bez ohledu na to, zda budou, nebo nebudou, se Paroubek asi pokusí "zrádce" vypátrat sám. V úterý ve čtyři hodiny odpoledne bude mít poslance pohromadě. "Zeptám se jich i na tuto věc,“ avizuje.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz