Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf policie má problémy kvůli odměnám

  16:11aktualizováno  16:11
Až tříletý pobyt za mřížemi hrozí hodonínskému policejnímu řediteli Jaroslavu Přikrylovi. Vysoký policejní funkcionář byl tento týden obviněn z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a absolvoval výslech na státním zastupitelství Brno-venkov v Rašínově ulici v Brně.

Podle státního zástupce Jaroslava Sedláka, který má případ na starosti, Přikryl v letech 1997 až 2002 jako ředitel městského ředitelství policie v Brně opakovaně vyplácel kolektivní odměny, které ocenění policisté vraceli zpět do společného fondu.

Z fondu se pak platilo nadstandardní občerstvení pro vybraný okruh lidí. Na poradách a výjezdních zasedáních tak "proteklo" až čtvrt milionu korun.

"Jednou se z tohoto fondu dokonce platilo občerstvení a pronájem parníku na brněnské přehradě. Oslavy se navíc účastnili i lidé, kteří pro policii vůbec nepracovali," tvrdí muž, který je s případem detailně obeznámen.

"Pojem kolektivní odměna zákon nezná a tedy je protiprávní. Vždy musí jít o konkrétního policistu, který odměnu převezme," upřesnil zdroj.

Státní zástupce Sedlák uvedl, že odměny dostávaly vybraní policisté. Příjemci byli dopředu seznámeni s tím, že je mají zase vrátit.

"I když tak činili dobrovolně, podle mého názoru jde o protiprávní čin," konstatoval Sedlák.

Vyjádření ředitele Přikryla se nepodařilo získat. Hodonínská policejní mluvčí Irena Bauer odpověděla na zaslané otázky zhruba takto: "Lituji, vzhledem k vašemu pozdnímu zaslání otázek jsem pana ředitele už nezastihla a momentálně není přítomen. Pan ředitel bude přítomen v pondělí 15. září."

Kauzu odhalila brněnská pobočka Inspekce ministra vnitra a později ho převzalo specializované oddělení této instituce, které se zabývá ekonomickou trestnou činností policie.

Toto je Přikryla první případ, který skončil obviněním. Veškerá předchozí podezření a důkazy k nim (zneužívání koňských stájí pro soukromé účely, hospodaření jízdní jednotky, hospodaření sportovního klubu policie Kometa a řadu dalších) nepovažovali státní zástupci za natolik závažná, aby Přikryla obvinili.

Jaký bude další osud policejního ředitele není jasné. Pokud je někdo obviněn, bývá podle jihomoravské policejní mluvčí Kamily Janíčkové většinou zproštěn výkonu služby nebo bývá propuštěn. Rozhodnutí ale záleží na tom, o jaký trestný čin se jedná.

"Pokud jde o závažné pochybení, závažný trestný čin, bývá takový člověk okamžitě propuštěn ze služebního poměru," sdělila.

Ředitel jihomoravské policejní správy Břetislav Břečka uvedl, že zatím nemá o případu podrobnější údaje.

"Dosud jsem neobdržel informaci o tom, že by byl pan ředitel Přikryl obviněn. Byl jsem pouze státním zastupitelstvím požádán o zpracování služební charakteristiky pro trestní řízení. Současně požádám o nahlédnutí do spisu a pak už budu moci rozhodovat o dalším postupu," uvedl Břečka.

Jaroslav Přikryl působil ve vedení brněnské policie deset let až do loňského roku, kdy byl z tohoto postu převelen do čela okresního ředitelství v Hodoníně.

Tehdy ho místo stály pochybnosti o práci brněnských policistů - odhalení rozsáhlého falšování statistik, nedokonalé postupy při prokazování trestné činnosti jednotlivým pachatelům spolu s dalšími podezřeními. Místo něho přišel do Brna šéf hodonínské policie Jaroslav Vaněk.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Požár obří haldy dřeva v Cerekvi se po jedenácti dnech podařilo uhasit

S požárem obrovské haldy dřevního odpadu a dřevotřískové drti v Nové Cerekvi...

Jedenáct dnů bojovali hasiči s požárem obrovské haldy dřevního odpadu a dřevotřískové drtě v Nové Cerekvi na...

Neznámý řidič srazil na Klatovsku ženu, zůstala v bezvědomí na silnici

Řidič srazil na Klatovsku pětadvacetiletou ženu a z místa nehody ujel. Policie...

Klatovští policisté pátrají po řidiči, který ve středu odpoledne srazil a vážně zranil pětadvacetiletou ženu v obci...

Najdete na iDNES.cz