Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf ODS: Zkusil bych vládu s „duhovou“ podporou

  1:00aktualizováno  15:56
Nová varianta vlády, o kterou by se šéf ODS Mirek Topolánek chtěl pokusit, když jsou zablokovaná jednání o toleranci pro trojkoalici, je jednobarevná menšinová vláda občanských demokratů s "duhovou tolerancí" od zelených, lidovců i ČSSD.
Předseda ODS Mirek Topolánek

Předseda ODS Mirek Topolánek | foto: David PortMF DNES

Přejít na speciál Hledá se vláda

Neblíží se okamžik, kdy budou muset politici přiznat, že selhali při jednání o vládě a je čas uvažovat o předčasných volbách?
Tak já bych nerad, abyste napsali, že lze snadno dojít k předčasným volbám. Pokud nebude ukončena ustavující schůze Poslanecké sněmovny, pokud nebudou mít sociální demokraté svůj pokus o vládu, pokud nebudou vyčerpány tři pokusy o vládu nebo využity jiné ústavní mechanismy, tak žádné předčasné volby být nemohou. Nebo pokud nedojde k dohodě všech stran, což se může stát nad projektem krátkodobé přechodné vlády do předčasných voleb - dejme tomu v dubnu příštího roku.

Jsou předčasné volby podle vás tou "druhou nejlepší" variantou, když se vám nepodaří prosadit vládu trojkoalice s lidovci a zelenými?
Není to "second best" varianta. Je to varianta, kterou musí mít zakalkulovanou všechny strany jako tu poslední, selžou-li další možnosti.

Co očekáváte příští týden od vstupu prezidenta Klause do řešení problému, jak to má být s budoucí vládou? Sociální demokraté si od jeho zásahu hodně slibují. Nemáte z toho třeba vy osobně obavy?
Václav Klaus ví, že nikdo jiný z ODS nemá mandát, aby se nechal pověřit sestavováním vlády. Můžeme diskutovat nad případným prodloužením termínu, dokdy mám mandát já. Prezident by mohl moderovat ta jednání, ale to já neurčím, to je jeho rozhodnutí. Může mi také to pověření sestavit vládu odebrat, může začít s nějakou jinou variantou, o které se spekuluje a kterou on sám vyloučil, a to je úřednická vláda. Uvidíme, brzy se vrátí z dovolené, budu s ním okamžitě jednat.

Neobáváte se, že by vás mohl vyměnit jako vyjednavače, když po dvou měsících se to prosazování trojkoalice jeví jako náraz do zdi?
Neobávám se toho. Já opravdu nemám mandát k tomu, abych umožnil Jiřímu Paroubkovi sestavit vládu. Myslím, že celé to řečnické cvičení v Poslanecké sněmovně kolem volby předsedy má za cíl to, co jasně řekl Vlastimil Tlustý - jakýkoli pokus ČSSD o sestavení vlády znamená pokus s podporu komunistů. Paroubek se této vize nikdy nevzdal a to je nejjednodušší vysvětlení všech těch obstrukcí ve Sněmovně. My tomu chceme zamezit.

Kdy začnete uvažovat o svolání mimořádného kongresu ODS, který by změnil mandát pro vaše vyjednávání o nové vládě?
Já se domnívám, že kongres ODS nebude před senátními volbami.

A můžete tedy říci, jaká je podle vás ta druhá nejlepší varianta, kterou budete prosazovat, pokud budete muset plán trojkoaličního stovkového kabinetu opustit
Šel bych odzadu, jaké jsou ty nejhorší varianty. Nejhorší je Paroubkova vláda s komunisty, následuje velká koalice. Pak někteří upřednostňují předčasné volby s případnou úřednickou vládou, další varianty jsou nějaké menšinové vlády třeba s širší duhovou podporou.

Vaše prioritní varianta, kterou máte připravenou, jestliže je trojkoalice zablokovaná, je jaká?
Já bych se pokoušel vyjednat - pokud by to bylo možné - menšinovou vládu ODS s širší, duhovou podporou, tedy ne jen od ČSSD.

Takže i s podporou stran, s nimiž jste nyní v trojkoalici?
Ano.

Národní fronta nebo opoziční smlouva?

Ostatní strany z Topolánkovy představy moc nadšené nejsou. Politici KDU-ČSL a Strany zelených mluví o skryté formě opoziční smlouvy, sociální demokraté zase o "Národní frontě".

Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje Topolánkův "plán B" za novátorský, nikde nevyzkoušený model. V sociální demokracii by podporu podle něj nenašel a už vůbec ne u obou menších stran. Kdyby byli k projektu přizváni ještě komunisté, pak se podle něj už dá mluvit o Národní frontě. "Všichni bychom podporovali menšinovou vládu Občanské demokratické strany, byla by to taková hezká Národní fronta. A myslím si, že by byli všichni spokojeni, hlavně tedy ministři za Občanskou demokratickou stranu," dodal Paroubek v Českém rozhlase.

Šéf zelených Martin Bursík nechce myšlenku menšinového vládnutí ODS s podporou všech stran kromě komunistů a priori odmítat, i když neskrývá pochybnosti. "Působí to na mě jako jistá skrytá forma opoziční smlouvy, při níž bychom měli my zelení a lidovci hrát roli jakéhosi křoví nebo maskovací sítě, kterou by voliči do podzimních voleb neviděli," řekl Bursík ČTK. Dodal ale, že podle jeho názoru Topolánek na takovém modelu nyní nepracuje. "Myslím, že to nebude tak hrr," poznamenal.

Také lidovci se obávají situace, kdy by pouze asistovali dohodě občanských a sociálních demokratů. "To je opoziční smlouva s naší asistencí a těžko si umím představit, že bychom u něčeho takového byli," řekl MF DNES šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který kvůli novým řešením zablokované politické situace svolal na pondělí mimořádné zasedání stranického vedení.


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz