Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf ODS: Policie mě odposlouchává

  1:00aktualizováno  1:00
Vedení opoziční ODS má podezření, že vedení vnitra i policie se je snaží poškodit v souvislosti s vyšetřováním úplatkářské aféry. Předseda ODS Mirek Topolánek si myslí, že součástí toho je také odposlouchávání jeho telefonů.

Úplatkářskou aféru kolem poslance Zdeňka Kořistky sice policisté ještě stále vyšetřují, ale už dnes je jisté, že zástupci ODS mají jasno. Podle jejich názoru celá kauza slouží k tomu, aby poškodila jejich stranu.

"Já jsem nelegálně odposlouchávaný v podstatě po celou dobu, co jsem ve funkci. A celá akce Kořistka slouží jenom k tomu, že je ten poslech legalizovaný," sdělil MF DNES předseda ODS Mirek Topolánek. Víc svá slova nechtěl konkretizovat.

Právě on vyslal v minulosti za poslancem Unie svobody Kořistkou svého tajemníka Marka Dalíka, aby zjistil, zda poslanec vládu při hlasování o důvěře podpoří, či ne.  Schůzku zprostředkoval lobbista Jan Večerek. Kořistka později prohlásil, že na tomto setkání dostal nabídku na deset milionů korun, pokud by vládu nepodpořil.

Topolánkův bezpečnostní poradce a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor potvrdil, že se mu Topolánek s obavami svěřil. "O té možnosti odposlechu jsme spolu hovořili, ale ne nějak hluboce. Obecně říkám: Nic se nedá vyloučit. Ale nemám pro to žádný důkaz. Já jsem s žádnou takovou informací nepřišel. Moje rada je - neříkat nic do telefonu, co by proti mně mohl někdo použít nebo zneužít," uvedl Šándor.

Topolánek není se svým obviněním sám, také někteří další poslanci ODS mají pocit, že policie jde proti nim. Vychází přitom z toho, že pokud chce policie jejich předsedu odposlouchávat, může právě úplatkářskou aféru využít k tomu, aby získala od soudu oficiální povolení k odposlechu.

"Přestože není v této kauze podezřelý, a dokonce se schůzky neúčastnil, mohla by policie při šikovné konstrukci dojít k názoru, že by měl být odposlouchávaný. To by mohla být záminka pro to, aby měl napíchnutý telefon," říká poslanec ODS Jan Vidím.

ANKETA

Připadalo by vám skandální, kdyby policie skutečně odposlouchávala v kauze Kořistka předsedu ODS Mirka Topolánka?

Proč lidé v ODS tak moc nevěří policistům ani spravedlivému vyšetření úplatkářské aféry? Jejich nedůvěra souvisí se vztahem k bývalému ministrovi vnitra a šéfovi konkurenční ČSSD Stanislavu Grossovi. "Existuje skupina, které my pracovně říkáme grosstapo, což jsou v podstatě političtí koryfejové uvnitř bezpečnostních složek včetně policie," říká místopředseda ODS Petr Nečas.

Podle jeho názoru si nynější premiér Gross rozmístil své lidi do těchto složek tak, aby je měl buď pod kontrolou, nebo je přímo ovlivňoval. "Někteří jsou těsně spjati s touto vládou," prohlašuje Nečas a vzápětí na adresu nového ministra vnitra Františka Bublana dodává: "Je přece jasné, že je Grossův člověk a vyšetřování ovlivňuje."

Ministr Bublan MF DNES řekl, že vyšetřování neovlivňuje a ani není v kontaktu s vyšetřovateli případu. Proč tedy o něm informuje veřejnost? "Občas mluvím o různých případech, včetně tohoto, s policejním prezidentem. Od něj mám informace," odpovídá.

Topolánek může nyní udělat dvě věci: buď podat trestní oznámení, nebo se obrátit na sněmovní komisi pro kontrolu použití policejních odposlechů, ale to je vlastně jen formální záležitost.

Komise se obrátí na policejní Útvar zvláštních činností. I kdyby bylo jeho zjištění jakékoli - odposlech byl řádně schválen, nebo není vůbec nasazen - bude jeho stanovisko stejné: "Nezjistilo se nic nelegálního."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz