Předseda ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala | foto: Petr Topič, MAFRA

Služebním zákonem vláda zabetonuje své lidi na úřadech, bojí se ODS

  • 74
Lidé se nedočkají zlepšení služeb a práce úředníků, kritizuje opoziční ODS chystaný koaliční návrh. "Vláda obsazuje státní správu svými lidmi a špatným zákonem se chystá zabetonovat státní správu, aby v ní zůstali lidé, které koalice přivedla," řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Vláda by podle něj udělala lépe, kdyby se zákonem tolik nespěchala a diskutovala o jeho kompromisní podobě i s opozicí.

Na dotaz iDNES.cz, jak by vyřešil problém, kdy zatím dosud každá vláda po svém nástupu dělala velké změny na úřadech a při této logice by služební zákon nemohl být přijat nikdy, Fiala odvětil: "Rozhodující slovo musí mít politici, protože ti se zodpovídají voličům."

Garantem stability v úřadě by podle něj měl být státní tajemník jmenovaný na pět let a zodpovídající za personální obsazení úřadu. ODS je ale toho názoru, že by státní tajemník mohl být jmenován ministrem s kontrasignací premiéra a případně odvolán se souhlasem vlády. To je podle Fialy dostatečné, aby se úřadem po volbách nepřehnala smršť, kdy nezůstane kámen na kameni a kdy nová vláda úřad shora dolů obsadí svými lidmi.

Z počínání vládní koalice při jednání o novém služebním zákonu má šéf občanských demokratů pocit chaosu. "Máme pocit, že služební zákon koalici spíše rozděluje a způsob, jakým zákon vzniká, není příliš přehledný," řekl Fiala. Mezi hlavní negativní body vládního návrhu zařadil to, že má vzniknout Generální ředitelství státní služby. Podle ODS tak vznikne nový zbytečný a drahý úřad.

"Koaliční návrh uzavírá státní správu zkušeným odborníkům ze soukromého i veřejného sektoru a odrazuje vzdělané a schopné lidi od služby pro stát," tvrdí občanští demokraté.

Nový služební zákon nesmí podle ODS zatížit víc rozpočet. O tom ve středu po jednání vlády mluvila i ministryně pro místní rozvoj a první místopředsedkyně ANO Věra Jourová. Vláda se rozhodla, že "přepočítá" úředníky, kteří by měli podléhat režimu služebního zákona, z čehož vyplyne, kolik bude zavedení zákona stát.

Ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier řekl, že se počítá s tím, že při odměňování bude zvýrazněna tarifní složka platu a odbourány mají být přemrštěné odměny. Jejich strop má být na dvaceti až třiceti procentech ročního příjmu úředníka. (více o jednání vlády o služebním zákonu zde)

Původně vláda počítala s tím, že generální ředitel státní služby bude jmenován vládou na návrh premiéra, nyní se ale názor koalice posunul k tomu, že by měl být vybrán ve výběrovém řízení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video