Šéf NKÚ zřejmě podlehl infarktu

  • 321
Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník zemřel. Zpráva o jeho smrti přišla z Dánska, kde se měl v Kodani zúčastnit mezinárodní konference. Podle dánských lékařů zřejmě podlehl infarktu. Třiapadesátiletý Voleník od mládí trpěl vážnou revmatickou nemocí.

"Pravděpodobnou příčinou úmrtí byl podle dánského lékaře infarkt. Smrt ho zastihla náhle v noci v hotelu," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Karel Borůvka.

Zatím podle něj není jasné, kdy bude zesnulý převezen do vlasti. "Stará se o to Voleníkova rodina a pojišťovna," podotkl Borůvka.

Delegace NKÚ odjela do Dánska na II. konferenci EUROSAI-EURORAI, řídící rady Evropské organizace nejvyšších kontrolních institucí, které Voleník v letech 1996 až 1999 šéfoval.

"Konference v Kodani od 5. do 7. června jedná na téma zdravotní péče," sdělil iDNES Jaroslav Veteška z tiskového odboru NKÚ.

Premiéra Vladimíra Špidlu zpráva o úmrtí šéfa NKÚ silně zasáhla. "Vždy se mi s ním spolupracovalo dobře a neměl jsem nikdy stín pochybností o kompetencích a nezávislosti v jeho rozhodování," řekl ČTK Špidla, který zároveň vyjádřil upřímnou soustrast Voleníkově rodině. 

Lubomír Voleník byl prezidentem českého Nejvyššího kontrolního úřadu od roku 1993. Faktickým vládcem instituce se po jeho smrti stává viceprezident Dušan Tešnar.

Poslední rozloučení se zesnulým prezidentem NKÚ by se mělo konat v úterý 17. června od 13 hodin v pražském Rudolfinu. Vláda chce, aby se pieta konala na státní úrovni.

Nového šéfa zvolí sněmovna
Nový šéf vzejde z Poslanecké sněmovny. "Poslanci volbou navrhnou kandidáta prezidentovi," řekl iDNES Ladislav Žák, tajemník sněmovní volební komise.

Kandidáty navrhují poslanecké kluby, které také zajišťují příslušnou agendu včetně bezpečnostní prověrky. Při hlasování musí navrhovaného podpořit nadpoloviční většina přítomných poslanců.

Nejbližší jednání dolní komory je plánováno na příští úterý. Na programu má nové hlasování o zákonech vrácených Senátem. Bude se také zabývat vytvořením vyšetřovací komise ke kauze Diag Human.

Je málo pravděpodobné, že poslanci do té doby stihnou vybrat případné kandidáty. Naposledy vybírali kandidáta do vedení NKÚ loni, kdy se shodli na Tešnarovi a právě Voleníkovi, ktrého měl být ve funkci dalších devět let.

Bechtěrovova nemoc
Lubomír Voleník trpěl Bechtěrevovou nemocí, zvláštní formou revmatismu, která způsobuje, že páteř kvůli srůstání kloubů přes noc ztuhne. Proto musel chodit o holích.

Poprvé Voleníka, který se narodil 1. března 1950 v Praze, začala nemoc zlobit v šestnácti. Přesto ho odvedli na vojnu, která jeho stav ještě zhoršila. Nakonec musel být z komunistické armády propuštěn. V roce 1978 mu byl přiznán plný invalidní důchod.

Kvůli nemoci musel pravidelně cvičit a tělo vžy ráno rozhýbat. S nemocí se rozhodl bojovat také studiem. Tehdy se rozhodl, že se nevzdá. Bude cvičit a studovat. Když se bývalý elektrikář s průmyslovkou hlásil na práva, měl už invalidní důchod.

Právník, ekolog, poslanec
Na právnické fakultě Univerzity Karlovy promoval v roce 1983. Poté až do sametové revoluce pracoval jako podnikový právník Severočeských vodovodů a kanalizací v Teplicích a angažoval se v protivládních ekologických hnutích.

V roce 1990 vstoupil do Očanského fóra a v prvních svobodných volbách byl zvolen do Federálního shromáždění, kde byl ve Sněmovně lidu tajemníkem výboru pro životní prostředí a předsedou mandátového a imunitního výboru.

Po rozpadu Občanského fóra se stal členem ODS. V roce 1992 byl opětovně zvolen poslancem. Pracoval ve výboru ústavně právním, byl místopředsedou výboru mandátového a imunitního. Poté přišla funkce v NKÚ.

Lubomír Voleník byl ženat a měl dva syny. Manželka Ivana, původním povoláním zdravotní sestra, pracuje jako ředitelka zdravotní školy v Teplicích.

PROFIL LUBOMÍRA VOLENÍKA ZDE

Lubomír Voleník na archivním snímku z října 1999.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video