Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen | foto: AP

Šéf NATO chce z Aliance globální bezpečnostní fórum

  • 1
Severoatlantická aliance by na novodobé bezpečnostní hrozby měla reagovat i tím, že naváže užší vztahy například s Čínou, Indií a Pákistánem a stane se globální platformou pro bezpečnostní konzultace. Na konferenci v Mnichově to nastínil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

"Severoatlantická aliance se může stát místem, kde si budou členové NATO a jeho globální partneři vyměňovat své názory, obavy a zkušenosti se zajišťováním bezpečnosti," řekl Rasmussen a naznačil tak, jakým směrem by se podle něho měla ubírat debata o novém strategickém konceptu NATO, na kterém letos Aliance pracuje.

"Nebylo by na škodu, kdyby NATO mělo užší vztahy se zeměmi jako Čína, Indie, Pákistán a dalšími. Myslím, že by to přineslo pouze pozitiva, ve smyslu důvěry a spolupráce," vysvětlil svůj návrh Rasmussen s tím, že by se tato spolupráce mohla týkat mnoha klíčových otázek včetně terorismu, kyber útoků, pirátství i Afghánistánu.

"Úspěch při zajišťování naší společné bezpečnosti, včetně využití NATO, závisí stále více na tom, jak dobře spolupracujeme s ostatními," řekl Rasmussen, podle něhož se to týká i Ruska.

I když Rusko je spolupráci s NATO v některých otázkách nakloněno a umožnilo například přepravu materiálu pro jednotky NATO v Afghánistánu přes své území, převládá u něj vnímání Aliance jako nepřítele.

V pátek zveřejněná nová ruská vojenská doktrína uvádí rozšiřování NATO jako vnější bezpečnostní hrozbu číslo jedna. Žhavým tématem mnichovské konference se ovšem nová doktrína nestala.

"Ústy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a členů dumy byla nová ruská doktrína v Mnichově zmíněna, ale nebylo to nějaké hlavní téma, k němuž by se rozhořela debata. I když Lavrov měl trochu tvrdší projev," připustil senátor Alexandr Vondra, který se konference jako host účastnil.

"Rusko asertivně a soustavně pracuje na prosazování svých zájmů, konkrétně návrhu na novou bezpečnostní architekturu v Evropě, ale ten zatím nepadl na úrodnou půdu," řekl natoaktual.cz Vondra.

Podobně reagoval i Rasmussen, který sice ve svém projevu zahrnul Rusko mezi klíčové partnery, s nimiž NATO chce spolupracovat, posléze ale před novináři na ruskou doktrínu reagoval slovy: "Musím říci, že tato nová doktrína neodráží realitu světa. (...) NATO není nepřítelem Ruska," řekl generální tajemník agentuře Reuters.

K hlavním tématům letošní mnichovské bezpečnostní konference, jíž se každoročně účastní hlavní světoví představitelé, patřil jaderný program Íránu, který je podle poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro národní bezpečnost Jamese Jonese největší hrozbou globální bezpečnosti.

Související téma protiraketové obrany zde letos podle Vondry sice bylo zmíněno, ovšem už nebylo tak silným tématem, jakým bývalo v předchozích letech, kdy se jednalo i o umístění jejích částí v Česku a Polsku.


Video