Kancléř Aleš Konopásek

Kancléř Aleš Konopásek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Šéf nás nutil tancovat před hejtmanem v krepových sukýnkách, tvrdí úřednice

  • 319
Atmosféra strachu, špiclování, úkoly na pokraji šikany. Tak popisují práci pod kancléřem ústeckého krajského úřadu Alešem Konopáskem bývalé úřednice. Reagují tak na slova náměstka hejtmanky Arno Fišery, že pokud se prokáže, že Konopásek někomu škodil, nebude moct ve funkci zůstat.

Alena Janovská se dostala na ústecký krajský úřad hned po vzniku krajů v roce 2000. Tehdy dělala už šest let na mosteckém magistrátu sekretářku primátorovi Jiřímu Šulcovi. Když se stal hejtmanem, přešla s ním na krajský úřad.

Také Konopáska přivedl na krajský úřad v létě 2006 Jiří Šulc. Vedle Šulce a úřednice pověřené řízením oddělení vnějších vztahů se Konopásek stal jedním z nadřízených Janovské.

"Chtěl vědět všechno, s kým hejtman jedná, od koho dostal dopis, co v něm bylo, co jsem já odepsala," líčí Janovská, co po ní někdejší příslušník StB s krycím jménem Kaprál požadoval.

Evidenční karta StB nynějšího kancléře ústecké hejtmanky Aleše Konopáska

Konopásek ale měl i mnohem bizarnější požadavky. Třeba když organizoval narozeninovou oslavu pro hejtmana Šulce k padesátinám, úřednicím nařídil, aby si v pracovní době oblékly krepové sukýnky, ve velkém sále hejtmanovi zatančily, pak před ním poklekly a rozevřely desky šanonů, v nichž byly nápisy I love you nebo We love you.

Janovská tančit odmítla, a upadla v nemilost. Na rozdíl od těch, které poslechly, nedostala odměny.

"Nedokázala jsem prý udělat něco navíc. Konopásek pak kritizoval všechno. Že jsem se zastavila na chodbě a s někým prohodila pár slov, jak chodím oblékaná, že jsem hejtmanovi přinesla mísu se zeleninou o půl hodiny později než jindy," vypočítává Janovská.

Do pátku vykliďte kancelář

Když se na jaře 2008 vrátila z dovolené, čekalo ji překvapení: v její kanceláři seděla další žena. "Představili ji a řekli, abych ji zaučila a rozdělila se s ní o práci," uvádí Janovská.

V říjnu 2008 prohrála Šulcova ODS volby a Janovská tušila, že to bude znamenat konec i pro ni. Hned v následujícím týdnu ve středu odpoledne dostala od úřednice, která řídila oddělení vnějších vztahů, mail s pokyny od Konopáska. Do pátku měla vyklidit kancelář.

"Když jsem se jí zeptala, kam si sednu v pondělí, jestli mám jít na záchod nebo sedět na chodbě, řekla mi, že asi jo," uvádí Janovská.

Důvod neví dodnes. "Když jsem chtěla vysvětlení, Konopásek mi nic neřekl," dodává. Pak podala sama výpověď.

"Potížisti" dostávali nesplnitelné úkoly

Šárka Roudnická se dostala na pozici mluvčí kraje v únoru 2006, pár měsíců před příchodem Konopáska. "Chtěl, abych mu hlásila, co přesně dělá hejtman, co mu kdo řekl, co on odpověděl. Chtěl mít naprostý přehled. Odmítla jsem, a to se mu nelíbilo," potvrzuje Roudnická Konopáskovu snahu mít hejtmana pod neustálou kontrolou.

Konopásek jí pak začal vytýkat, že neplní jeho úkoly. "Jenže takové, které mi nikdy nedal. Když jsem se zeptala, kde jsou podklady pro ty údajné úkoly, Konopáskova sekretářka mi řekla, že je má on," dodala Roudnická. I ona sama poté raději "z Konopáskova" odešla.

O tom, že se Konopásek zbavoval nepohodlných lidí vymýšlením nesplnitelných úkolů, vypovídala před dvěma týdny u soudu i nástupkyně Roudnické ve funkci Veronika Kindlová, jejíž matka se s krajským úřadem kvůli Konopáskovým praktikám soudí.

"Konopásek mi řekl, jestli se mi někdo nelíbí, může ho řešit. To znamenalo ho vyhodit. Když jsem se zeptala, jak by to chtěl udělat, odpověděl: Každý dělá chyby, stačí ho sledovat. A když ne, dá se mu úkol, který nemůže splnit, stihnout," popisovala Veronika Kindlová.

Trest přišel i za smích

Další z bývalých úřednic si přála, aby redakce nezveřejňovala její jméno, protože má z Konopáska dodnes strach.

 "On dokáže zničit život každému. Kdo ho nezažil, neuvěří. Dodnes se mi zdají ošklivé sny a už bych si jen přála, abych se takového strašidla zbavila napořád," říká žena, která pracovala v kanceláři hejtmana Šulce a později i hejtmanky Vaňhové.

"Trestal nás i za to, že jsme se prostě jen na pracovišti smáli. Museli jsme podrobně říct čemu," vzpomíná. I když úřednice popsaly, proč se smály, trestu nakonec stejně neušly.

"Těsně před odchodem domů nám třeba nařídil vyhledat dva roky zpátky všechny materiály o tom, co hejtman Šulc řekl na zastupitelstvu v Mostě na jisté téma. Byla to práce nejméně na dvě hodiny," uvádí.

Z krajského úřadu nakonec sama odešla.

Konopáska hájí podivný anonym

Do redakce dorazil i e-mail na Konopáskovu podporu. Byl to však anonym. Nepodepsaní "pracovníci odboru kancelář hejtmana" se Konopáska zastávali.

"Musíme podotknout, že jsme se nikdy nesetkali se žádnou formou šikany ze strany Ing. Konopáska a zásadně nesouhlasíme s těmito nařčeními, která jsou krajně neobjektivní," píše se v něm.

Autorům záleželo také na tom, aby zdůraznili, že "jednají ze své vlastní svobodné vůle" a nikdo je k vyjádření "nenabádal ani žádným způsobem nepřikázal". "Případné nařčení z opačného postoje odmítáme a jako svéprávné osoby nás uráží," upozorňují předem.

Za Konopáska se již dříve postavila také hejtmanka Jana Vaňhová a šéf krajského úřadu Milan Zemaník.

Redakce chtěla, aby se Konopásek k případům vyjádřil. Ten se však komunikaci s novináři vyhýbá. "Celý den nebude v kanceláři. Šel k lékaři a má vypsanou dovolenku," uvedla v pondělí jeho sekretářka hned několik důvodů, proč Konopáska nelze sehnat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video