Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf lidovců? Paroubek

  15:28aktualizováno  15:28
Infarktová hra o vládu má nového krále. Je jím Jiří Paroubek. Dalík se s lovem na Pohanku pachtil nadarmo. Paroubek totiž s největší pravděpodobností uloví celou stranu.

Jiří Paroubek už na předsedu lidovců pilně trénuje. Podle expertů se dokáže na mši tvářit pobožněji než Karas – a to už je co říct. | foto: Monika TomáškováMF DNES

Objev DNES

Je to neobvyklé, nikoli však vyloučené, říká politolog Kutel Houdr. "Královna Alžběta je hlavou Velké Británie a formálně i Kanady nebo Austrálie. Je to takzvaná personální Unie. Proč by tedy Jiří Paroubek nemohl šéfovat dvěma stranám?"

Ani stanovy KDU-ČSL, ani stanovy ČSSD nemluví o tom, že předseda nemůže být členem vícero organizací.

Cesta k volbě Paroubka, který ve čtvrtek ohlásí svou nominaci, je tedy otevřena. Miroslav Kalousek říká: "Nikdy mi nešlo o osobní prospěch, na srdci mi leží jen zájem mé strany. Nechceme-li zahynout, musíme volit Jirku."

Cyril Svoboda dodává: "Já ho volil vždycky."

Podle Houdra je skutečně Paroubek vhodnější než ostatní kandidáti. "Podívejte se, pane redaktore," rozkládá: "Čunek nakládá Romy do kontejnerů, Jílka nezná ani vlastní manželka a Parkanová má hlavu obarvenou narezavo. Karas je naprosto jurodivý. Pan Paroubek při dosavadních jednáních o vládě prokázal vskutku lidoveckou lstivost. Navíc má úctyhodnou kulatou postavu hodnou předsedy křesťanských demokratů, zatímco Čunek je vyschlý jako nějaký liberál."

Lidovci stojí za Paroubkem
Podle bleskového průzkumu Objevu DNES si až sedmdesát procent lidovců přeje právě Paroubka.

Proč? Za všechny shrnuje jedna delegátka sjezdu, která si nepřála být jmenována: "Na rozdíl od ostatních kandidátů věří aspoň v nějakou nejvyšší bytost."

Zatímco Čunek, Parkanová i Jílek už vyjádřili připravenost stáhnout kandidaturu, Karas vytáhl do boje. Zpochybňuje právě Paroubkovu zběhlost v náboženských věcech a chystá se ho na sjezdu takříkajíc grilovat.

"Pokud se ukáže, že můj protikandidát neví, na jakém zvířeti vjel Pán Ježíš do Jeruzaléma, všichni uznají, že nemůže být předsedou křesťanské strany."

Když Objev DNES položil předsedovi sociálních demokratů shora položenou otázku, ten zaváhal: "Nu na vepři to asi nebylo, že," pokusil si pomoci žertem.

Objev DNES však zjistil, že Paroubek absolvuje intenzivní kurz náboženských znalostí i chování. Laskavým preceptorem je mu jeho bývalý ministr a též bývalý kněz Bublan.

Ten nepochybuje o tom, že základy křesťanské věrouky do sjezdu Paroubek zvládne: "Už umí vyjmenovat čtyři apoštoly, to je o jednoho víc než já," je hrdý na úspěchy svého žáka.

Pokud bude Paroubek zvolen, je osud ODS zpečetěn. Mirek Topolánek však zůstává ledově klidný a spoléhá na svého fámula: "Dalík nakupuje jako čert," směje se.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz